drugi krug lokalnih izbora

Sve je jasno: Tomašević je novi gradonačelnik Zagreba, Puljak Splita, SDP obranio Rijeku, HDZ osvojio Osijek

30.05.2021 u 18:33

Po podacima Državnog izbornog povjerenstva, na lokalnim izborima u nedjelju u Zagrebu pobijedio je Tomislav Tomašević (Možemo!), u Splitu Ivica Puljak (Centar), u Rijeci Marko Filipović (SDP) te u Osijeku Ivan Radić (HDZ)

22:00 Tomislav Tomašević (Možemo!) osvojio je 65,25 posto glasova dok je Miroslav Škoro (Domovinski pokret) osvojio 34,75 posto.

Tomašević je u prvom krugu izbora dobio 147.631 glas, a u drugom krugu njih 199.630.

Njegov protukandidat iz redova Domovinskog pokreta Miroslav Škoro dobio je 106.300 glasova.

Izvor: Pixsell / Autor: Marko Prpic

Izlaznost u Zagrebu bila je 45,07 posto, što je dva posto manje nego u prvom izbornom krugu, a dva posto glasačkih listića bilo je nevažećih.

U Splitu je novi gradonačelnik Ivica Puljak (Centar) s osvojenih 57 posto glasova dok je Vice Mihanović (HDZ) osvojio 43 posto glasova.

Puljak je u prvom krugu dobio 17.500 glasova birača, a u drugom krugu 35.565.

Izvor: Pixsell / Autor: Ivo Cagalj

Njegov protukandidat iz redova HDZ-a Vice Mihanović dobio je 27.106 glasova.

Izlaznost u Split bila je 43,53 posto, što je manje nego u prvom krugu, kada je bila 43,97 posto. Nevažećih glasačkih listića bilo je 2,90 posto.

Marko Filipović (SDP) osvojio je Rijeku s 54,48 posto glasova. Njegov protukandidat Davor Štimac (nezavisni) osvojio je 45,52 posto glasova.

Izvor: Pixsell / Autor: Goran Kovacic

U Rijeci su također obrađena sva glasačka mjesta. Filipović je u prvom krugu dobio 11.970 glasova birača, a u drugom 18.902.

Izlaznost u Rijeci bila je 34,16 posto, što je tri posto manje nego u prvom izbornom krugu, a bilo je 3,37 posto nevažećih listića.

Ivan Radić (HDZ) odnio je pobjedu u Osijeku s osvojenih 62,69 posto glasova dok je Berislav Mlinarević (Domovinski pokret) osvojio 37,31 posto.

Radić je u drugom krugu dobio 15.526 glasova, što je za oko 2000 više glasova nego u prvom krugu, u kojem je dobio njih 13.655.

Izlaznost u Osijeku bila je 29,13 posto, čak 10 posto manje nego u prvom krugu, kada je bila 39,48 posto. Nevažećih glasačkih listića bilo je 4,80 posto.

Izvor: Pixsell / Autor: Davor Javorovic

21:28 U Zagrebu je obrađeno 99,34 posto biračkih mjesta. Tomislav Tomašević osvaja 65,29 posto glasova, a Miroslav Škoro 34,71 posto.

U Splitu je obrađeno 82,82 posto biračkih mjesta. Ivica Puljak osvaja 59,13 posto, a Vice Mihanović 40,87 posto glasova.

U Rijeci je obrađeno 99,01 posto biračkih mjesta. Marko Filipović osvaja 54,47 posto, a Davor Štimac 45,53 posto.

U Osijeku je obrađeno sto posto biračkih mjesta. Ivan Radić ima 62,69 posto glasova, a Berislav Mlinarević 37,31 posto glasova.

• +29
Izborni stožer Domovinskog pokreta Izvor: Pixsell / Autor: Marin Tironi/PIXSELL

Situacija po gradovima: IDS gubi Pulu, SDP bi mogao osvojiti Varaždin, a HDZ Sisak

Roditelji Tomislava Tomaševića došli su dati podršku sinu Izvor: Pixsell / Autor: Marko Lukunić/PIXSELL

20:00 Prema prvim neslužbenim rezultatima DIP-a Tomislav Tomašević u Zagrebu je osvojio 55.184 glasova, ili 67,87 posto dok je Miroslav Škoro osvojio 26.119 glasova ili 32,13 posto. U Zagrebu je obrađeno 28,22 posto biračkih mjesta.

U Splitu je Ivica Puljak osvojio 7.768 glasova ili 62,15 posto, a Vice Mihanović 4.730 ili 37,85 posto. U Splitu je za sada obrađeno 25,15 posto biračkih mjesta.

U Rijeci je Marko Filipović osvojio je 3.675 glasova ili 57,04 , a Davor Štimac 3.125 ili 45,96 postonakon prebrojanih listića s 22,77 posto biračkih mjesta.

U Osijeku Ivan Radić je prema prvim rezultatima DIP-a osvojio 11.549 glasova ili 62,56 posto, a Berislav Mlinarević 6911. ili 37, 44 posto. Prebrojano je 76,07 posto biračkih mjesta.

• +16
Knin: Izborni stožer nezavisnog kandidata za župana Šibensko-kninske Županije Marka Jelića Izvor: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavić/PIXSELL

19:48 Prema drugim izlaznim anketama u Zagrebu je u vodstvu Tomislav Tomašević (Možemo!) s 67,30 posto, dok je Miroslav Škoro (Domovinski pokret) osvojio 32,70 posto glasova.

U Splitu prema izlaznim anketama najviše glasova osvaja Ivica Puljak (Centar) s 59,78 posto, dok je prema izlaznim anketama Vice Mihanović (HDZ) osvojio 40,22 posto.

Split: Kandidat za zamjenika gradonačelnika Bojan Ivošević u zagrljaju oca Nikole Izvor: Pixsell / Autor: Milan Šabić/PIXSELL

U Osijeku je u vodstvu Ivan Radić (HDZ) 62,61 s posto glasova, a Berislav Mlinarević (Domovinski pokret) prema izlaznim anketama ima 37,39 posto glasova.

U Rijeci je najviše glasova prema izlaznim anketama dobio Marko Filipović (SDP) 56,65 posto, a Davor Štimac (Nezavisni) je osvojio 43,35 posto, javlja HRT.

19:28 HDZ-ov Ivan Radić je u lokalnu utrku za gradonačelnika startao kao najmlađi od ukupno sedam kandidata. U rukama ima dvije diplome, inženjer je građevine i magistar ekonomije.

• +7
Izborni stožer HDZ-a u Osijeku Izvor: Pixsell / Autor: Davor Javorovic/PIXSELL

'Zahvalio bih se svim biračima. Tko ne bi bio prezadovoljan ovakvim rezultatom? Krećemo raditi. Mnogobrojni su projekti i veliki su ciljevi pred nama. Sada je pred nama da opravdamo povjerenje birača', rekao je nakon objave izlaznih anketa Ivan Radić dodajući kako nema mjesta euforiji.

'Grad moramo pokrenuti', dodao je Radić.>>>Cijeli članak<<<

19:26 Rezultate izlaznih anketa stožer Centra, čiji je Ivica Puljak kandidat za gradonačelnika, dočekuje u jednom od splitskih kafića. Zasad su u stožeru članovi stranke, dok se dolazak Marijane i Ivice Puljka očekuje kasnije.

Split: Slavlje nakon izlaznih anketa u stožeru Ivice Puljka Izvor: Pixsell / Autor: Milan Šabić/PIXSELL

Prve izlazne ankete dočekane su uz oduševljenje i pljesak u stožeru Ivice Puljka. Naime, prema izlaznim anaketama Puljak ima 59,2 posto, a njegov protukandidat HDZ-ov Vice Mihanović 40,8 posto.

'Pričekajmo službene rezultate, ali ovo je dobar pokazatelj', poručio je Antonio Kuzmanić, kandidat za zamjenika gradonačelnika.>>>Cijeli članak<<<

19:24 Komentirajući izlazne ankete prema kojima Miroslav Škoro osvaja tek 31,73 posto glasova, glavni tajnik Domovinskog pokreta Dario Žepina naglasio je da je DP na početku večeri u prvom krugu bio na 4. mjestu da bi potom dobacio do 2. kruga.

'Mi smo zadovoljni sa svim što smo učinili. Pobijedili smo stožerne stranke u Gradu Zagrebu ušavši u 2. krug. Mi još uvijek vjerujemo u pobjedu', rekao je Žepina za RTL.

Najavio je da će već sutra osnovati ured koji će se baviti udrugama. 'Dio nezavisnih medija ne dopušta ni raspravu, a kamoli istragu. Huškanje je dolazilo s druge strane, mi nismo prvi počeli s ideološkim temama', naglasio je Žepina.>>>Cijeli članak<<<

19:20 Danijela Dolenec, kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnika iz Možemo! poručila je da je jako zadovoljna izlaznošću

'Očito je da će Zagreb prodisati. Zagreb je izabrao promjenu i dolazi novo vrijeme', kazala je Danijela Dolenec za Novu TV.

• +69
Atmosfera u stožeru Tomislava Tomaševića nakon zatvaranja birališta i prvih izlaznih anketa Autor: Marko Lukunic/PIXSELL

Sandra Benčić, koordinatorica Možemo, kazala je da su rezultati izlazne ankete pokazali da su građani prepoznali njihov rad.>>>Cijeli članak<<<

19:00 Prema izlaznim anketama u Zagrebu je u vodstvu Tomislav Tomašević (Možemo!) s 68,27 posto, dok je Miroslav Škoro (Domovinski pokret) osvojio 31,73 posto glasova.

U Osijeku je u vodstvu Mario Radić (HDZ) 63,14 s posto glasova, a Berislav Mlinarević (Domovinski pokret) prema izlaznim anketama ima 36,86 posto glasova.

U Rijeci je najviše glasova prema izlaznim anketama dobio Marko Filipović (SDP) 57,84 posto, a Davor Štimac (Nezavisni) je osvojio 42,16 posto.

18:40 Osim brojnih kršenja izborne šutnje, najčešće putem društvenih mreža i pojedinih portala, kao i upita o glasanju birača koji zbog zdravstvenih problema nisu mogli pristupiti biračkim mjestima, drugi krug lokalnih izbora prošao je mirno, priopćio je u nedjelju GONG.>>>Cijeli članak<<<

18:32 Državno izborno povjerenstvo objavilo je da je odaziv birača do 16.30 sati bio 29,18 posto.

U prvom krugu ta je brojka bila 35,54 posto, a prije četiri godine 27,45 posto.>>>Cijeli članak<<<

• +5
U Šibeniku otvorena birališta za drugi krug lokalnih izbora Izvor: Pixsell / Autor: Dusko Jaramaz/PIXSELL

18:30 Na 5500 biračkih mjesta birači su u drugom krugu lokalnih izbora odlučivali o tome tko će iduće četiri godine voditi najveće gradove, ali i niz županija i općina. Birališta su otvorena od 7 do 19 sati, a njihovim zatvaranjem prestaje dvodnevna izborna šutnja.

18:29 Petstotinjak birača pozitivnih na covid i onih u samoizolaciji, osjetno manje nego u prvom izbornom krugu, izrazilo je želju glasovati na nedjeljnom, drugom krugu lokalnih izbora

Želju za glasovanjem izrazilo je 186 birača pozitivnih na covid i njih 349 u samoizolaciji, ukupno 535, rekao je Hini u nedjelju poslijepodne član i glasnogovornik Državnog izbornog povjerenstva (DIP) Slaven Hojski, podsjetivši da je prije 14 dana takvu želju imalo 2360 birača.>>>Cijeli članak<<<