PLIVAČKO SP

U američkom okršaju Lochte brži od Phelpsa

26.07.2011 u 14:01

U najiščekivanijoj utrci dana na SP u plivanju u Šangaju zlatnu medalju na 200m slobodno osvojio je Amerikanac Ryan Lochte, koji je u završnici bio brži od najboljeg plivača svih vremena Michaela Phelpsa

Phelps je odlično krenuo u utrku i u prvih 100m držao je čelno mjesto nametnuvši žestoki ritam, no Lochte je preuzeo vodstvo prije posljednjeg okreta i u zadnjih 50 metara krenuo je kao vodeći, a iza njega je bila nova francuska zvijezda Yannick Agnel. Lochte je izdržao do kraja i uzeo je zlato, dok je Phelpsu pripalo srebro, a broncu je osvojio Nijemac Paul Biedermann, dok Agnel na kraju bio peti. Na prošlom SP u Rimu Biedermann je slavio ispred Phelpsa.

'Trenirao sam puno i nije sve uvijek išlo po planu, ali ovo je bio moj dan. Nikad u životu nisam plivao protiv tako jake konkurencije i ova pobjeda mi je veliki vjetar u leđa', kazao je 26-godišnji Lochte, koji je dugo bio u sjeni Phelpsa i Aarona Peirsola.

Kod plivačica na 100m leđno iznenadila je Kineskinja Zhao Jing, koja je za jednu stotinku bila brža od Ruskinje Anastazije Zueve. Tako je kineskoj plivačici pripalo zlato, a Zueva se ponovno morala zadovoljiti srebrom, kao i prije dvije godine u Rimu.

'U polufinalu nisam plivala punom snagom i nakon toga sam sa svojim trenerom pažljivo pregledavala snimku te utrke, a on mi je rekao da obratim pažnju na detalje. To mi se isplatilo i ovo zlato mi je veliki poticaj za OI u Londonu', kazala je Zhao Jing.

'Iako sam zadovoljna rezultatom, ipak je teško kad izgubite za jednu stotinku, a mislim da je to rezultat pogreške koju sam napravila na startu', kazala je Zueva.

Broncu je osvojila Amerikanka Natalie Coughlin, koja je nakon OI u Pekingu pauzirala godinu i pol dana.

'Ovo je moje najbolje vrijeme nakon OI u Pekingu i vrlo sam zadovoljna utrkom. No, sigurna sam da mogu bolje i sljedeća godina bi mogla biti obečavajuća', rekla 28-godišnja Coughlin. Za američku plivačicu ovo je 17. medalja sa svjetskih prvenstava, a tome treba pribrojiti još 11 odličja sa olimpijskih igara.

Danska plivačica Lotte Friis uvjerljivo je osvojila zlato na 1500m slobodno, dok je svjetska rekorderka Amerikanka Kate Ziegler uzela srebro, a bronca je pripala Kineskinji Li Xuanxu.

Kod plivača na 100m leđno zlato su podijelili Francuzi Jeremy Stravius i Camille Lacourt. Prvi je okreno Lacourt, koji je bio 8 stotinki brži, ali Stravius je završnih 50 metara otplivao odlično i na cilj je stigao u istom vremenu kao i Lacourt.

Japanac Ryosuke Irie osvojio je broncu, iako je na polovici staze bio tek sedmi.

Amerikanka Rebecca Soni obranila je naslov svjetske prvakinje na 100m prsno. Srebro je pripalo Australki Leisel Jones, a broncu je osvojila Kineskinja Ji Liping.