Varšava - poljski 'Grad feniks'

Varšava - poljski 'Grad feniks'

14.05.2012 u 13:29

Bionic
Reading

Iako hrvatski navijači neće imati sportskog motiva doći u Varšavu, poljska prijestolnica ipak je svojim izgledom, a samim i time što je glavni poljski grad zaslužila predstavljanje. Doduše, ima Varšava 'težinu' i po sportskom pitanju jer upravo će se na njezinom stadionu odigrati prva utakmica na ovom natjecanju, a Poljska će biti domaćin Grčkoj. Poljaci su Nacionalni stadion napravili za 450 milijuna eura i to je najskuplji objekt napravljen za Euo 2012.

Varšava (poljski Warszawa) je grad u središnjoj Poljskoj, čiji je od 1596. godine glavni grad. Također je i  važan znanstveni, kulturni i politički centar. U Varšavi se nalaze parlament, predsjednička palača i poljska vlada.

Varšava se nalazi na srednjem dijelu toka Visle u srednjomazovjeckoj nizini. Njena srednja nadmorska visina iznosi oko 100 m. Na terenu grada nalazi se nekoliko uzvišenja, uglavnom umjetno napravljenih. Grad se nalazi s obje strane Visle. Varšava je udaljena oko 350 kilometara od Karpata i Baltičkog mora te 1051 kilometar od Zagreba.

Iako će temperatura u gradu prije svega ovisiti o igrama domaće reprezentacije, prosječna temperatura koja se u lipnju može očekivati je 19 °C.

Gdje se zabaviti?

Što se mjesta za zabavu izlaske tiće, domaćini su izdvojili Club 70 (Walicow 9), zatim Klub Lemon (Sienkiewicza 6), Sheeshea Lounge (Sienkiewicza 3), Klub Medyk (Oczki 1A), klub Park (Niepodleglosci 196), klub Remont (Warynskiego 12), Proxima (Zwirki i Wigury 99A). Od pubova izdvojili smo U Arystow (Mazoweicka 11A), irski pub (Miodowa 3) te Pub Rabardar (Wierzbowa 9/11). Naravno, to nisu svi ni klubovi, ni pabovi, ni lokali, a da biste okusili noćni život najbolje je da ga sami i istražite.


Varšava je kroz povijest prošla kroz razne dramatične trenutke i grad je nekoliko puta rušen od raznih osvajača. Zbog toga ga često zovu 'Gradom feniksom'.

Prvi put se Varšava spominje u 13. stoljeću, da bi se s vremenom razvila u veliko trgovačko središte, te je dobio gradska prava (Magdeburške ovlasti) 1334. godine. Bila je Mazovjecko vojvodstvo do 1596. godine kada je kralj Sigismud premjestio prijestolnicu iz Krakova i Varšava je postala glavnim gradom Poljske. Nakon što su je opsjedali Švedska i Prusija od 1655.-56., grad su 1794. godine opustošili Rusi koji su pobili i veliki broj stanovnika.

Nakon podjele Poljske postala je dio Pruske, a od 1817. godine glavnim gradom Velikog varšavskog vojvodstva. Nakon Bečkog kongresa je pripala Rusiji, a godine 1918., nakon Prvog svjetskog rata, je u njoj proglašena nezavisnost Poljske.

U drugom svjetskom ratu je teško stradala kada su je 1939. godine bombardirali Nijemci. Židovsko stanovništvo je smješteno u geto gdje je bilo sustavno izgladnjivano i mučeno, sve dok nekolicina preživjelih nije 1943. godine podigla ustanak. Neuspješni ustanak je potrajao 63 dana, a nacistička odmazda je bila strašna i ubijeno je više od 250.000 stanovnika. Godine 1944. je poljski pokret otpora podigao ustanak protiv Nijemaca, ali je pomoć sovjetskih trupa izostala pa je Varšava razorena do temelja.

Nakon rata uslijedio je komunistički režim kojim je dominirao utjecaj SSSR-a. Grad je u potpunosti obnovljen tako da su povijesne palače pretvorene u stambene komplekse, a izgrađene su i tipične građevine 'istočnog bloka' kao što je Palača kulture i znanosti. God. 1955. godine je u njemu potpisan Varšavski pakt

Povijesna jezgra Varšave uvrštena je 1980. godine na UNESCO-v popis mjesta svjetske baštine u Europi. Papa Ivan Pavao II. je 1983. godine podržao trgovačko udruženje Solidarnost i rastući anti-komunizam. Nakon demokratskih promjena u Poljskoj 1995. godine izgrađena je podzemna željeznica u Varšavi. Nakon što je Poljska postala članicom Europske unije, 2004. godine doživljava najveći gospodarski procvat u povijesti.

Povijesno središte Varšave (Starego Miasto) je jedinstven primjer poslijeratne obnove starog središta grada koje sadrži primjerke građevina u svim povijesnim razdobljima od 13. do 20. stoljeća. U izvornom stilu su obnovljeni stari srednjovjekovni grad, stari trg, gradske povijesne kuće, zeleni krug na mjestu gradskih zidina s utvrdom Barbikan, vjerske građevine, Kraljevski dvorac sa Sigmundovim stupom.

Južno od Starog grada nalazi se tzv. 'Kraljevska cesta' na kojoj su mnoge neoklasicističke palače, Predsjednička palača i kampus Varšavskog sveučilišta. Palača u Wilanówu (Pałac w Wilanowie), bivša rezidencija kralja Ivana III. Sobjeskog, ima prekrasnu baroknu arhitekturu i parkove.

Najstariji park je Saski vrt (Ogród Saski) koji se nalazi na 10 minuta hoda od Starog grada, a najveći gradski park su Kraljevske toplice (Park Łazienkowski) iz 17. stoljeća (3 km južnije od Starog grada) koje su dobile današnji izgled u 18. stoljeću[3].

Groblje Powązki je najveće u Europi, a obližnja Ulica Okopowa je jedno od najvećih židovskih grobalja u Europi. Od ostalih židovskih spomenika sačuvana je Sinagoga Nożyk, Židovsko kazalište, Sirotište Januša Korčaka i slikovita Ulica Próżna.

Simbol grada, Varšavska sirena, koja se nalazi i na gradskom grbu od 14. stoljeća, se može pronaći posvuda po gradu.