'nikome to ne bih poželio'

Poznata je sudbina 150.000 kokoši s farme na kojoj je otkrivena salmonela

12.10.2022 u 22:34

Bionic
Reading

Marijan Lukač, vlasnik farme na kojoj su krajem rujna otkrivena salmonelom zaražena jaja donio je odluku kako će 150.000 kokoši zaklati u klaonici u Poljskoj. Cijeli postupak trebao bi biti gotov do kraja listopada

Obitelj Lukač za Poljsku je otpremila već šest, sedam šlepera punih kokoši. U iduća dva tjedna svaki dan dolazit će još po jedan. U svaki stane 8000 komada. Lukačevi su, kako su objasnili za RTL, pronašli klaonicu koja je otkupila zaražene kokoši te su se ugovorom obvezali meso termički obraditi.

Nijedna od 150.000 kokoši zbog salmonele u jajima neće preživjeti.

'Jaja koja se trenutno proizvode od preostalog jata ne stavljaju se na tržište za javnu potrošnju već se označavaju kao jaja "B" klase i provodi se termička obrada tih jaja'

Drugim riječima meso i jaja ponovno će se naći u namirnicama koje jedemo, ali termički obrađeni neće biti opasni po zdravlje ljudi. Iz inspektorata kažu, kako je na još jednoj manjoj farmi u Trnjanima također pronađena salmonela u redovnoj kontroli.

'Uzorci se često uzimaju, ako su kokoši cijepljene svakih osam tjedana. U Njemačkoj je to primjerice dva puta godišnje tako da naši potrošači mogu biti sigurni', rekao je za RTL Dražen Čurila, vlasnik peradarske firme.

Vlasnik farme u Svetom Đurđu kaže osim cijepljenja, provode i još niz mjera da izbjegnu pojavu bolesti na farmi poput presvlačenja pri ulasku u peradarnik.

'Ma nikome to ne bih poželio. Prodaja je nešto porasla, ali to je zbog ptičje gripe koja hara Europom, tako da je manjak jaja na tržištu već neko vrijeme i nestašica bi i tako došla da se to njima i nije dogodilo', kaže Čurila.

Država će platiti odštetu za svaku kokoš, no nove ne smiju nabaviti sve dok se farma ne isprazni, očisti i dezinficira, a brisevi na opne budu negativni na salmonelu.