LABAVA MONETARNA POLITIKA

Euro na najnižim razinama u četiri mjeseca

15.06.2014 u 10:16

Bionic
Reading

Na svjetskim valutnim tržištima tečaj eura prema dolaru pao je prošloga tjedna nedaleko najnižih razina u četiri mjeseca, što je posljedica vrlo labave monetarne politike u eurozoni, dok bi u SAD-u kamate mogle biti povećane prije nego što se očekivalo

Tečaj eura prema američkoj valuti oslabio je prošloga tjedna 0,8 posto, na 1,3540 dolara.

U odnosu na japansku valutu, cijena eura pala je, pak, 1,2 posto, na 138,15 jena.

I dolar je oslabio prema 'japancu', za 0,4 posto, pa mu je tečaj skliznuo na 102,05 jena.

Euro je pod pritiskom još od prethodnoga tjedna, kada je Europska središnja banka smanjila ključne kamatne stope na rekordno niskih 0,15 posto
i uvela negativnu kamatu od 0,10 posto na depozite banaka kod središnje banke.

To je potaknulo odljev kapitala iz eurozone jer ulagači uzimaju zajmove u eurima po vrlo niskim kamatama i širom svijeta kupuju imovinu koja nosi više prinose.

Zbog toga se tečaj eura kreće nedaleko 1,3503 dolara, najniže razine u četiri mjeseca, na koju je pao prije desetak dana, neposredno nakon što je ECB smanjila kamate.

Dolaru, s druge strane, podršku pružaju dobri podaci iz američkog gospodarstva, koji su potaknuli špekulacije da bi tamošnja središnja banka Fed mogla povećati kamate prije nego što se mislilo. Zbog toga, pak, rastu prinosi na američke obveznice, a to podržava američku valutu.

Podršku dolaru pružile su i zabrinutosti ulagača zbog jačanja napetosti u Iraku, što je potaknulo rast cijena nafte na međunarodnom tržištu.

'Definitivno se više pouzdajemo u dolar nego prije tri mjeseca. Potezi ECB-a jasno su pokazali da će monetarna politika biti vrlo popustljiva kroz dulje razdoblje. To je, dakle, pozitivno okruženje za dolar', kazao je Andrew Wilson, čelnik tvrtke Goldman Sachs Asset Management.

Poput drugih, i on očekuje nastavak rasta prinosa na američke obveznice, dok će prinosi na odgovarajuće obveznice u eurozoni ostati vrlo niski. Razlika između prinosa na američke 10-godišnje obveznice i onih na 10-godišnje njemačke obveznice popela se i do 125 baznih bodova, što znači da je na najvišoj razini od 1999. godine, prema podacima Reutersa.

'Stječe se dojam da niži prinosi počinju pritiskati euro. Ne bih želio žuriti s potezima jer razlozi za ovogodišnji uzlet eura još nisu nestali. Iako bi euro mogao pasti ispod 1,35 dolara, ne očekujem da će ići puno ispod te razine', zaključuje Paul Robson, valutni strateg u banci RBS.

U fokusu ulagača bila je prošloga tjedna i britanska funta, nakon iznenadnih signala iz Bank of England da bi kamatne stope mogle biti povećane već u ovoj godini. Guverner središnje britanske banke Mark Carney potaknuo je uzlet kamata na tržištu novca, poručivši financijskoj zajednici u Londonu da bi BoE mogla povećati kamate prije nego što tržišta to očekuju.