RUKOMETNI EP

Šveđani izjednačili rekord Eura, Farski Otoci napravili čudo u zadnjih 100 sekundi

13.01.2024 u 22:44

Odigrane su sve utakmice drugog kola Europskog prvenstva u rukometu u skupinama D, E i F

U skupini D senzaciju su priredili Farski Otoci. Zemlja od 50 tisuća stanovnika odigrala je 26:26 s Norveškom. 'Otočanima' je ovo debi na Europskim prvenstvima, a odličnu utakmicu odigrali su i protiv Slovenije usprkos porazu od tri gola razlike. Inače, bivši dvostruki svjetski doprvaci uspjeli ispustiti tri gola prednosti protiv Farskih Otoka u posljednjih 100 sekundi utakmice Po pet golova za Farske Otoke dali su Elias Ellefsen Skipagotu i Rasmussen, a Blonz osam za Norvežane uz 14 obrana Bergeruda.

Slovenija je u istoj skupini ranije stigla do drugog trijumfa, naši susjedi nadigrali su Poljsku 32:25 i izborili drugi krug. Obrana Slovenaca bila je na visini zadatka, a u napadu su povukli Marguč (6), Kodrin (5) i Bombač (5).

Rukometaši BiH su se u prvoj utakmici turnira dobro nosili sa Švedskom da bi pali zadnjih 15 minuta i upisali poraz 29:20, a već u drugom kolu su nestali s terena. Nizozemci su pretrčali ekipu Irfana Smajlagića 36:20 u skupini E. Od prvih minuta vidjelo se je gdje to vodi, a na poluvremenu je Nizozemska imala 17:7. U nastavku nije bilo popuštanja pa je BiH doživjela rukometnu katastrofu. Kod pobjednika koji je izborio drugi krug Ten Velde devet i Baijens osam golova, a kod poraženih Davidović četiri.

U drugoj utakmici ove skupine Švedska je svladala Gruziju 42:26 i izjednačila rekord po postignutih golova u jednoj utakmici. Najefikasniji Karlssona sa sedam kod pobjednika, a Arsenalšvili šest kod Gruzijaca.

U skupini F stopostotan je i dalje Portugal koji je svladao Češku 30:27. Iako rezultat sugerira ravnopravan susret, Portugalci su kontrolirali situaciju na terenu, a njihov protivnik je tek u završnici uljepšao poraz. Kod Portugalaca nezaustavljiv Martin Costa s 11 golova, a kod Čeha je Klima zabio osam.

Danci nisu imali problema s Grčkom, bilo je 40:28 pa će s Portugalom odlučivati o prvaku skupine i tko prenosi bodove, jer su obje reprezentacije osigurale prolaz. Kod Danaca deset golova Damgaarda, a njihovi golmani Landin i Nielsen imali su kombinirano 19 obrana (11+8).