23.11.2014 u 15:42

• +4

Formula 1, Velika nagrada Abu Dhabija

Izvor: Reuters / Autor: REUTERS/Hamad I Mohammed

Svojom 33. pobjedom u karijeri Lewis Hamilton je u Abu Dhabiju osigurao naslov svjetskog F1 prvaka za 2014. godinu…

Britanija može početi slaviti. Lewis Hamilton novi je svjetski prvak, po drugi put u svojoj karijeri. Sjajni 29-godišnji vozač u Abu Dhabiju je još jednom potvrdio da je bolji vozač od Nice Rosberga te je drugim trijumfom u karijeri na Yas Marini, 11. ove sezone, osigurao titulu koju je bezuspješno ganjao punih šest godina.

Hamiltonu je u Abu Dhabiju dovoljno bilo i drugo mjesto za potvrdu titule, no već na startu je preuzeo vodstvo i nije se više osvrtao. Sredinom utrke Nico Rosberg upao je u probleme s motorom i više nije mogao pratiti timskog kolegu te je potonuo i potpuno izgubio šansu za preokret u ukupnom poretku, bez obzira na dvostruke bodove koji su se dijelili. Na kraju je završio izvan osvajača bodova, dok je Lewis upisao novih 50 svojom 33. pobjedom u karijeri.

Gledajte Formulu 1!

Sve slobodne treninge, kvalifikacije te sve nedjeljne utrke gledajte na MAXtv-ovom kanalu, MAX GP! Utrke možete gledati i putem MAXtv To Go i Pay-Per-Day usluge te na online servisu match.tportal.hr. MAX Auto Moto paket možete kupiti OVDJE.

Rosbergove probleme iskoristili su vozači Williamsa Felipe Massa i Valtteri Bottas drugim i trećim mjestom. Neko vrijeme Brazilac je čak prijetio pobjedom, no kad su u Mercedesu omogućili Hamiltonu da u završnici koristi punu snagu bolida, Massa više nije imao odgovora.

Četvrtim mjestom Daniel Ricciardo finalizirao je svoju odličnu sezonu, a Jenson Button u McLarenu bio je peti. Nico Hulkenberg i Sergio Perezuzeli su solidno šesto i sedmo mjesto za Force Indiju, a Vettel, Alonso i Raikkonen osvojili su tek utješne, male bodove.

Sezona je tako završila u Abu Dhabiju, dvostrukom titulom Mercedesa i Lewisa Hamiltona. Slijedi testiranje na Yas Marini sljedeći tjedan pa velika pauza sve do veljače kad su na rasporedu testiranja novih bolida.

Nova sezona 2015. godine počinje u ožujku u Melbourneu.