KAO RIBE U VODI

U plivanju nova dva svjetska rekorda

01.08.2012 u 23:24

I u srijedu je bilo uzbudljivo u bazenima. Opet su padali svjetski i olimpijski rekordi

Mađarski plivač Daniel Gyurta osvojio je zlatnu medalju na 200 metara prsno na Olimpijskim igrama u Londonu isplivavši novi svjetski rekord 2:07.28.

Gyurta je popravio dosadašnji rekord Australca Christiana Sprengera iz 2009. za tri stotinke sekunde. Drugo mjesto osvojio je Britanac Michael Jamieson sa 15 stotinki sekunde zaostatka, dok je treći bio Japanac Ryo Tateishi s rezultatom 2:08.29. Gyurti je ovo druga olimpijska medalja nakon što je u istoj disciplini 2004. u Ateni bio drugi.

Svjetski rekord je postavila i američka plivačica Rebecca Soni u polufinalu utrke na 200 prsno isplivavši vrijeme 2:20.12. Soni je popravila dosadašnji rekord Kanađanke Annamay Pierse iz Rima 2009. za 12 stotinki sekunde.

Na 100 metara slobodno pobijedio je Amerikanac Nathan Adrian s rezultatom 47.52, drugo mjesto sa jednom stotinkom sekunde zaostatka osvojio je Australac James Magnussen dok je bronca pripala Kanađanu Brentu Haydenu s rezultatom 47.80. Adrianu je to druga olimpijska medalja u Londonu nakon srebra na 4x100 slobodno, te treća u karijeri. Prije četiri godine u Pekingu bio je član zlatne štafete 4x100 slobodno. Svjetski rekorder i zlatni iz Pekinga Brazilac Cesar Cielo bio je tek šesti.

Adrian je postao i prvi Amerikanac koji je na OI slavio na 100 slobodno nakon 24 godine. Posljednjem je to uspjelo Mattu Biondiju u Seoulu 1988. godine.

Na 200 leptir za žene pobijedila je Kineskinja Jiao Liuyang s novim olimpijskim rekordom 2:04.06, druga je bila Španjolka Mireia Belmonte Garcia (2:05.25), a treća Japanka Natsumi Hoshi (2:05.48). Jiao je tako svjetskom dodala i olimpijsko zlato.

U posljednjoj finalnoj disciplini dana 4x200 slobodno pobijedile su Amerikanke s novim olimpijskim rekordom 7:42.92, ispred Australije (7:44.41) i Francuske (7:47.49).