POČEO FESTIVAL

I slavni redatelj Jafar Panahi u žiriju Motovuna

27.07.2014 u 15:57

Bionic
Reading

Na danas održanoj uvodnoj press konferenciji povodom početka 17. Motovun Film Festivala, predstavljeni su članovi ovogodišnjeg žirija – Žirija u egzilu

Motovun, 26. srpnja – Na danas održanoj uvodnoj press konferenciji povodom početka 17. Motovun Film Festivala, predstavljeni su članovi ovogodišnjeg žirija – Žirija u egzilu. Taj žiri poseban je po tome što su njegovi članovi ljudi koji su zbog svog djelovanja bili prisiljeni napustiti zemlje u kojima su rođeni. Otkud ideja za takav žiri?


Motovun Film Festival oduvijek njeguje bezbrižnost, ali i kritički um i svijest o onome što se oko nas zbiva. U vremenima u kojima svi osjetimo jačanje 'tvrde' desnice i konstantne pokušaje smanjivanja slobode pojedinca i njegova izražavanja – ovakav žiri je reakcija na takvo stanje i snažna politička poruka.

Na press konferenciji otkrivena je i strogo čuvana tajna – predsjednik Žirija u egzilu je slavni iranski redatelj Jafar Panahi. Članovi Žirija u egzilu dolaze s tri kontinenta, iz pet zemalja, samo jedna članica žirija je u Motovunu, gledaju iste filmove, a virtualno će zajednički odabrati ovogodišnjeg motovunskog pobjednika. Posebno, prazno mjesto, simbolično se čuva za Olega Sensova, ukrajinskog redatelja i aktivista 'AutoMaidana' koji je zatvoren zbog optužbi za terorizam. Motovun Film Festival se tako priključuje inicijativi svjetskih renomiranih filmaša za puštanje tog redatelja na slobodu.
Jafar Panahi iranski je redatelj osuđen je na šest godina zatvora zbog 'djelovanja i propagande protiv vladajućeg sustava'. Zabranjeno mu je snimanje filmova, pisanje scenarija, razgovor s medijima te se trenutačno nalazi u kućnome pritvoru. Unatoč zabrani, Panahi je tijekom odsluženja kazne snimio film 'Perde' (Closed Curtain) koji je prokrijumčaren izvan zemlje te je premijerno prikazan na 63. Berlinaleu, osvojivši Srebrnog medvjeda za najbolji scenarij.
Inna Shevchenko članica je ukrajinske feminističke senzacije Femen koja je svojim topless demonstracijama izazvala veliki interes u medijima. Obnaženih grudi, Femen se bori protiv patrijarhalnog društva, diktature, religije i seks industrije. U jednoj od demonstracija, Shevchenko je motornom pilom uništila pet metara visok križ u centru Kijeva, a bila je i vođa triju Femen aktivistica otetih od bjeloruskog KGB-a 2011. Prošle godine pružen joj je politički azil u Francuskoj te od tada svoj aktivizam provodi iz Pariza. Inna Shevchenko jedina je članica žirija koja je prisutna na Motovun Film Festivalu.

Nikolaj Kalezin je bjeloruski redatelj, dramski pisac i novinar. Suosnivač je bjeloruskog Slobodnog kazališta, kojem je zbog kritiziranja diktature Aleksandara Lukašenka zabranjeno djelovanje u Bjelorusiji. Kao organizator miroljubivih masovnih prosvjeda nekoliko puta završio je u zatvoru, a bjeloruske vlasti zabranile
su sva njegova djela. Do sada je napisao 11 kazališnih djela među kojima su uspješnice 'Generation Jeans' i 'Here I Am', a njegove su predstave prikazivane u Parizu, Münchenu, Helsinkiju, Moskvi,Stockholmu i Varšavi.


Natalia Kaliada je bjeloruska redateljica, producentica i suosnivačica Slobodnog kazališta, koje je zajedno sa svojim suprugom Nikolajem Kalezinom i Vladimirom Shcherbanom osnovala 2005. godine. Nekoliko puta završila je u zatvoru zbog organiziranja prosvjeda protiv diktature bjeloruskog predsjednika Aleksandara Lukašenka, a čak je i osuđena zbog objave rezultata istraživanja Human Rights Watcha, u kojima je Bjelorusija prikazana kao zemlja s ograničenom razinom prava i slobode.

Alaa Basatneh je 19-godišnja američka studentica arapskog porijekla koja je još kao maloljetnica počela iz svoje sobe u Chicagu voditi revoluciju u rodnoj Siriji. Stotinama kilometara daleko od Damaska, Alaa pomaže maloj skupini aktivista u borbi protiv diktatorskog režima, a njeno oružje su društvene mreže koje koristi kako bi svijetu pokazala strahote rata i kršenje ljudskih prava. Snimke dobivene iz Sirije mlada aktivistica stavlja na društvene mreže, što prenose svi glavni svjetski mediji (CNN, BBC i sl.) a zbog prijetnji smrću, u Americi je čuva policija.