NEREDI NAKON IZBORA

Suzdržanost prema Iranu odraz diplomatske dvojbe SAD-a

15.06.2009 u 08:17

Bionic
Reading

Zbunjujuće stanje nakon predsjedničkih izbora u Iranu komplicira planirano otvaranje Obamine administracije prema Islamskoj republici i ukazuje na izazove s kojima se susreće novi pristup američkog predsjednika prema Bliskom istoku, utemeljen na zajedničkim vrijednostima i interesima, ocjenjuje u ponedjeljak The Washington Post

Administracija Baracka Obame bila je najtiša što je mogla biti tijekom sezone iranskih izbora i u danima uličnih prosvjeda nakon glasovanja u petak.

Dosadašnji predsjednik Mahmud Ahmadinedžad proglašen je pobjednikom nad njegovim proreformističkim protivnikom Mir Huseinom Musavijem, s premoćnom prednošću u broju glasova u koju pristaše oporbe odbijaju povjerovati, navodi američki dnevnik.

Dok je iranska vlada izvršila udar na prosvjednike i, prema izvješćima, uhitila desetke oporbenih čelnika, potpredsjednik SAD-a Joe Biden u nedjeljnoj je emisiji TV mreže NBC "Meet the Press" rekao kako ima "dvojbe" oko izbornog ishoda, ali će "zadržati komentar" dok se ne provede cjelovitija analiza idućih dana.

"Ima strašno puno pitanja oko toga kako su ovi izbori provedeni. Pričekat ćemo, pa ćemo vidjeti", rekao je Biden, ističući da visoki odziv birača u urbanim područjima govori protiv tako velike prednosti za Ahmadinedžada, čiji konzervativni populizam uživa veću potporu u ruralnim područjima.

Tako oprezan odgovor ilustrira ravnotežu koju Obamina administracija traži između osude onoga što sve više liči na lažirane izbore i vjerojatnosti da će se morati baviti s Ahmadinedžadom nakon što se slegne prašina, navodi Post.

Odmjereni ton u suprotnosti je s nekim reakcijama Busheve administracije na demokratske izazove u inozemstvu. Primjerice, ta je administracija odlučila priznati neizabranu prijelaznu vladu Venezuele dan nakon državnog udara protiv predsjednika Huga Chaveza u travnju 2002., da bi se taj populistički čelnik vratio na vlast u roku od nekoliko dana.

Odnosi SAD-a s Chavezom, koji kontrolira jedne od najvećih naftnih rezervi izvan Bliskog istoka, kao i s drugim ljevičarskim čelnicima u Latinskoj Americi, jako su se pogoršali u godinama koje su slijedile.

Potpredsjednik Biden izjavio je u nedjelju da "pregovori s Iranom nisu nagrada za dobro ponašanje", naznačivši da će Washington tražiti pregovore bez obzira na rasplet u Teheranu u idućih nekoliko dana.

"Naš interes je isti prije izbora i nakon izbora, a to je: želimo da oni prekinu i odustanu od nastojanja da pribave nuklearno oružje, i da prestanu podržavati terorizam", rekao je.

Republikanci su oštro reagirali na sporni ishod izbora u Iranu i represiju prema prosvjednicima na ulicama iranskih gradova.

Gostujući u nedjeljnoj emisiji TV mreže ABC "This Week", bivši republikanski guverner Massachusettsa Mitt Romney kazao je da je autokratski režim u Teheranu odgovoran za lažiranje izbora i primjenu brutalne represije protiv prosvjednika, te da predsjednik SAD-a mora jasno osuditi te postupke.