GROZNI TVIT O SREBRENICI

Šešeljeva pobočnica zbog jezivog komentara potjerana s Twittera, leti li i iz srpske skupštine?

27.07.2018 u 11:41

Bionic
Reading

Skupštinu Srbije potresa skandal koji je izazvala zastupnica Srpske radikalne stranke (SRS) i potpredsjednica parlamenta Vjerica Radeta skandaloznom objavom na Twitteru u povodu smrti predsjednice udruge “Majke Srebrenice” Hatidže Mehmedović, kojom je potaknula oštre osude javnosti i zahtjeve za njezinom smjenom te oduzimanjem zastupničkog mandata.

Na vijest o smrti Hatidže Mehmedović, koja je u srebreničkom genocidu izgubila supruga i dvojicu sinova, Radeta je objavila: “Čujem umrla Hatidža Mehmedović iz udruženja biznismenki Srebrenice. Ko li će je sahraniti, muž ili sinovi?”, a taj tvit je poslije prvih oštrih osuda ubrzo izbrisan, da bi potom i Radeta bila uklonjena s ove društvene mreže.

Nakon toga su uslijedili brojni zahtjevi parlamentarnih stranaka da se Radetu razriješi s mjesta potpredsjednice srbijanskog parlamenta i da joj se oduzme mandat, a u nizu zahtjeva predloženo je i da se zasjedanje Skupštine odgodi dok je Radeta službeno na dužnosti potpredsjednice.

Pozive na razrješenje su, osim zastupničkih skupina oporbene Demokratske stranke (DS), Lige socijaldemokrata Vojvodine (LSV) i pokreta Dosta je bilo (DJB), te zastupnika pojedinačno, uputili i pojedini mediji, a Radetu su oštro kritizirali i predsjednica skupštine Maja Gojković te ministri i potpredsjednici Vlade Srbije Rasim Ljajić i Zorana Mihajlović.

Gojković je rekla da su Radetina stajališta "neprihvatljiva i ni na koji način ne odražavaju stajališta i vrijednosti koje zastupa skupština Srbije" kao "predstavničko tijelo civiliziranih i pristojnih ljudi, kakvi i jesu građani Srbije".

Potpredsjednica vlade Zorana Mihajlović poručuje da očekuje očitovanje parlamenta, dok Rasim Ljajić Radetin tvit naziva “sramotnim i neprimjernim”, uz ocjenu da se "virus nacionalizma koji je zahvatio čitav svijet u kombinaciji s populizmom ponovo vraća na Balkan”.

Osim zahtjeva za razrješenje Verice Radete, LSV Nenada Čanka traži i pokretanje kaznenog postupka.

U obrazloženju zahtjeva oporbenih stranaka naglašava se da je "nedopustivi govor mržnje ugrozio ugled institucije parlamenta".

  • +15
Genocid u Srebrenici Izvor: Profimedia / Autor: Profimedia

U priopćenju zastupnika DS-a ističe se da relativizacija zločina, revizija povijesti i atmosfera mržnje, za koje stranka vjeruje da ih kontinuirano potiču i toleriraju nositelji najviših političkih funkcija u državi, moraju stati najprije u skupštini, kao demokratskoj instituciji koja predstavlja sve građane.

“Uvrede i bol koji je potpredsjednica nanijela obiteljima žrtava s pozicije potpredsjednice Skupštine zaslužuje jasnu i hitnu reakciju narodnih zastupnika”, poručio je DS.

U LSV naglašavaju da su "užasnuti" reagiranjem Radete, ocjenjujući da bi njezina "morbidnost koja izlazi iz svih okvira političkog djelovanja morala zgroziti svakog humanog i civiliziranog čovjeka."

Ova stranka poručuje da "društvo ne smije biti talac bilo čijih političkih i psiholoških poremećaja" te da Radeta "mora biti hitno smijenjena s mjesta potpredsjednice Skupštine Srbije i bez odgađanja joj se mora oduzeti zastupnički imunitet" radi pokretanja kaznenog postupka.

Inicijativu za smjenu Vjerice Radete potpisali su i zastupnici pokreta Dosta je bilo, poručivši kako su "poticanje i afirmiranje govora mržnje opasni" i s dalekosežnim posljedicama za društvo u kojem je "neophodna osuda i sancioniranje ovakvih postupaka".

Predsjednik Liberalno-demokratske partije (LDP) Čedomir Jovanović od šefova zastupničkih skupina zatražio je da se sjednice parlamenta ne održavaju sve dok je Radeta službeno potpredsjednica Skupštine ili dok ne podnese ostavku ili ne bude smijenjena sa svih dužnosti.

Skupština Srbije ima pet potpredsjednika, a raspravu o smjeni može predložiti najmanje 30 od ukupno 250 zastupnika, dok bi za njezinu smjenu morala glasati natpolovična većina od 126 zastupnika.