'RIJEŠITE SVOJE PROBLEME'

Pupovac oprao Jadranku Kosor zbog izjava na Kosovu

25.08.2011 u 11:53

Bionic
Reading

Povodom poruka koje su se mogle čuti tijekom posjete predsjednice Vlade Republike Hrvatske Jadranke Kosor Republici Kosovo, Srpsko narodno vijeće (SNV), koje se rukovodi načelima mira, dijaloga, zaštite ljudskih i manjinskih prava te otklanjanja posljedica rata i obnove povjerenja među narodima i državama bivše Jugoslavije i Balkana, izražava ozbiljnu zabrinutost i duboko neslaganje

U priopćenju koje je potpisao predsjednik SNV-a Milorad Pupovac navodi se da, iako status quo politika nije ni dobra ni održiva, oni smatraju da politika jednostranog i nasilnog uspostavljanja teritorijalne cjelovitosti i državne suverenosti ne može i ne smije biti alternativa dijalogu i pregovorima.

Takva politika može obnoviti sukobe, produbiti nepovjerenje i, ono što je najvažnije, izazvati stradanja, patnje i teška kršenja ljudskih i manjinskih prava.

Ranija iskustva, navode dalje, uključujući i srpsko i hrvatsko iskustvo, takvih politika na prostoru bivše Jugoslavije to, nažalost, do današnjeg dana jasno pokazuju. 'Naše iskustvo i naše djelovanje daje nam za pravo da se usprotivimo porukama u kojima se sugerira takva politika ili se najavljuje njezino provođenje koje su se mogle čuti tokom susreta predsjednice Vlade Republike Hrvatske i predsjednika Vlade Republike Kosova', poručuje Pupovac putem priopćenja.

Koliko god bilo jasno da status quo u odnosima između Srba i Albanaca nije održiv, nastavlja se, isto toliko moralo bi biti jasno da nisu realna očekivanja u kojima stvari koje trebaju biti riješene u pregovaračkom procesu, kao što je pitanje institucija na sjeveru Kosova, ne mogu i ne smiju biti rješavane jednostranim i nasilnim postupcima s ičije strane i ikojeg državnog razloga.

'Za uspjeh pregovaračkog procesa nužna je postepenost. Za prihvaćanje rezultata pregovora među stanovništvom, posebno srpskim stanovništvom na sjeveru, potreban je osjećaj sigurnosti i minimalnog povjerenja', smatra Pupovac. Pozivanje na stara neprijateljstva, koliko god ona mogla biti živa, kao osnovu za nova prijateljstva, u okvirima bivše Jugoslavije i Balkana veoma je zabrinjavajući tip politike i političkog djelovanja. Takvo pozivanje u direktnoj je suprotnosti s evropskom političkom filozofijom u kojoj su stara neprijateljstva pretvorena u osnove za nova savezništva i razlog za stvaranje zajedničke europske kuće.

Podsjetio je da u hrvatsko-srpskim odnosima, kako onim između Hrvatske i Srbije, tako i onim u hrvatsko-srpskim odnosima u samoj Hrvatskoj, postoji čitav niz ozbiljnih i neriješenih pitanja, kao što su izbjeglička pitanja i pitanja manjinskih prava Srba u Hrvatskoj, rješavanje tih pitanja trebao bi biti prioritet naše Vlade. 'Eventualan doprinos Republike Hrvatske rješavanju otvorenih i bolnih srpsko-albanskih odnosa bio bi i realniji i kredibilniji ukoliko bi ta pitanja bila riješena. S vlastitim ratnim i političkim repovima najavljivati sudjelovanje u zatvaranju vrata tuđih problema nije ni realno ni politički korisno', stoji u priopćenju.

Na kraju, Srpsko narodno vijeće izražava nadu da će ovo iskustvo biti povod za ozbiljno usmjeravanje pažnje na neriješena pitanja izbjeglih Srba i položaja Srba u Hrvatskoj, koji su svojim djelovanjem značajno doprinijeli da ta pitanja ne budu zapreka uspješnom završetku hrvatskih pregovora s Europskom unijom.