ANALITIČARI O HAŠKOJ OSUDI 'OCA DOMOVINE'

Političari još nemaju petlje preispitati Tuđmanovu odgovornost

20.04.2011 u 07:48

Bionic
Reading

Nakon haške presude generalima za Oluju, čuli smo od državnog vrha da je šokiran, da je presuda neprihvatljiva, da će učiniti sve da bude promijenjena, a neki su i zaplakali pred kamerama. No, svi su oni, bili lijevi ili desni, ignorirali presudu izrečenu Franji Tuđmanu, 'velikom ocu nacije', za mnoge od njih. Jesu li naši političari izgubljeni ili to čine namjerno, procijenili su utjecajni politički analitičari

'Vijeće je zaključilo da je Franjo Tuđman bio ključna osoba udruženoga zločinačkog pothvata. On je Krajinu namjeravao naseliti Hrvatima i na brijunskom sastanku dogovarano je kako to napraviti', naveo je u obrazloženju presude sudac Haškog suda Alphonse Orie i zbunio hrvatski državni vrh.

Tko su udruženi zločinci?

Tužiteljstvo kao sudionike udruženog zločinačkog pothvata osim Tuđmana u optužnici navodi: Gojka Šuška, Franju Tuđmana, Ivana Jarnjaka, Mirka Norca, Rahima Ademija, Juru Radića, Miljenka Crnjaca, Matu Laušića i Zvonimira Červenka.

Treba li se i njima suditi?

Dok je treći hrvatski predsjednik Ivo Josipović govorio koliko je šokiran spoznajom nizozemskog suca da je u Hrvatskoj postojao udruženi zločinački pothvat, premijerka Jadranka Kosor je s knedlom u grlu odbijala presudu i ne bojeći se rekla: 'Poduzet ćemo sve da se kvalifikacija o udruženom zločinačkom pothvatu sruši!'

HDZ-ov Andrija Hebrang plakao je pred kamerama i rekao da očito postoje dvije Oluje, a šef SDP-a Zoran Milanović zaključio je da generali plaćaju nečiji tuđi dug. Predsjednik Sabora Luka Bebić stao je u Tuđmanovu obranu ustvrdivši da je spreman i on snositi odgovornost.

Profesor s Fakulteta političkih znanosti Bert Šalaj iz njihovih izjava zaključuje da 'očito jedan dio političara hotimice izbjegava spominjati Tuđmana jer on i dalje na neki način uživa ugled među brojnim građanima'.

Šalaj misli da se politički vrh nije snašao na sučevo obrazloženje da je Franjo Tuđman bio pokretač zločinačkog pokreta: 'Čini mi se da se oni još traže kako se odrediti. To je znak izgubljenosti političara i njihova nesnalaženja.'

Tuđmanov govor 1995. godine u Kninu u kojemu se ne prikriva namjera rastjerivanja srpskih civila iz tog područja

'Ako i drugostupanjska presuda ostane ovakva, ostaje pitanje kako da mi kao politička zajednica reagiramo? Možemo li istovremeno tvrditi i da je Oluja legitimna i da je Tuđman s ostalima dio zločinačkog poduhvata? Mislim da nije moguće napraviti tu distinkciju', kaže Šalaj i objašnjava da je zato teško političarima osuditi Tuđmana. Naime, morali bismo istovremeno naći argumente po čemu je Oluja pozitivna i glavne ljude poduhvata osuditi kao zločince.

'Mi smo sada u neugodnoj situaciji. Političke elite neće mijenjati interpretacije događaja u Oluji, a hoće li se stav prema Tuđmanu mijenjati, to ćemo vidjeti. Vidjet ćemo i kako će se odvijati proces ponovnog preispitivanja javnosti', zaključio je Šalaj.

Predsjednik Građanskog odbora za ljudska prava Zoran Pusić kaže da je jedan od razloga zašto političari ignoriraju reinterpretaciju Tuđmana kao autora zločinačkog pothvata to što su javne izjave Franje Tuđmana prilično kompromitirajuće:

'Tuđman je opetovano govorio da se želi riješiti dijela svojih građana. Znamo priče da Srba ne treba ostati više od tri posto, znamo njegov govor u Karlovcu kada je rekao da su Srbi otišli kao da ih nikad nije ni bilo… Ima toliko tih kompromitirajućih izjava.'

Pusić kaže da je detaljno proučavao presudu i objašnjava da se sudac nije vodio za neumjerenim izjavama, kako to neki žele prikazati: 'Imate svjedoke koji govore o spaljivanjima čitavih sela, svjedočenje o tome da je Hrvatska falsificirala letke na ćirilici gdje su naše tajne službe u izradi pečata pogriješile dva slova. Na lecima je pisalo kojim putom Srbi trebaju izaći iz Knina… To je kao u Monthyju Pythonu!'

'Ja mislim da su mnogi odgovorniji od Gotovine, ali nitko od pravnih stručnjaka u to doba nije rekao da se odmah nakon Oluje moraju procesuirati zločini. Oni se ne mogu kriti iza neznanja', rekao je Pusić i pritom naglasio da je Gotovina primjerice završio samo osnovnu školu te da je bilo aktera obrazovanijih, upućenijih i kompetentnijih od njega koji su podržavali zločinački projekt.

Pusić kaže da nevladine udruge nikada nisu prestale govoriti o Tuđmanovoj odgovornosti, premda u to vrijeme nisu znale razmjer zločina. 'Kad je govorio o žutim i zelenim vragovima, Tuđman je mislio na novinare koji su postavljali neugodna pitanja i na nevladine organizacije. Mi smo bili tretirani blago rečeno nedovoljno kao izdajice', rekao je Pusić i zaključio da bi predsjednik Josipović danas trebao moći slobodno govoriti o ulozi prvoga predsjednika i skinuti rukavice.

Šeks, Hebrang i Jarnjak

Politički sociolog Dražen Lalić tvrdi da je u državi prvih nekoliko dana nakon presude vladalo stanje kolektivne histerije: 'Političari su se uklopili u tu histeriju koja ima elemente nacionalizma i zapravo je određena bijegom od stvarnosti.'

'Trebalo bi analizirati koliko je političara uopće spomenulo srpske žrtve (uglavnom starce). Nacionalističku histeriju s ignoriranjem civilnih žrtava poticali su i neki utjecajni mediji', smatra Lalić i kaže da sastanak na Brijunima doživljava kao samo jednu epizodu u zbivanjima koja je na oslobodilačku i legitimnu akciju Oluju bacila veliku ljagu:

'Dok svi zajedno, Hrvati, Bosanci i Srbi, ne budemo plakali za svakom nevinom žrtvom, a stariji civil je nevina žrtva par exelance, do tad neće biti potpunog mira niti na ovim prostorima, niti u našim dušama.. Mislim da je krajnje licemjerno da uopće daju izjave o tome ljudi poput Hebranga i Jarnjaka…

Drugi koji su u to vrijeme obnašali visoke dužnosti su pametni i lukavi, pa su zašutjeli – kao Vladimir Šeks. Uopće, licemjerno je i ružno kada istaknuti HDZ-ovci išta zbore. Oni se mogu tako ponašati samo zato što je pamćenje hrvatskog naroda kratko, a velika mu je sklonost padanja u nacionalističke histerije', rekao je Lalić i dodao da su Gotovina i Markač platili račun: 'Jedan legionar, drugi policajac i s njima ćemo lako - očito su mislili neki moćnici kada su shvatili da za ratne zločine mora netko odgovarati.'

Lalić upozorava da nikako ne možemo promijeniti prošlost, ali kaže da možemo napokon priznati ono loše i što prije se okrenuti budućnosti.