SJEDNICA VIJEĆA HRT-A
'Kaptolizacije na HRT-u još nema samo u vremenskoj prognozi'

Ivica Maštruko
Izvor: Pixsell / Autor: Žarko Bašić
'Dolaskom na pozicije imali ste priliku ostvariti nešto svoje. Jasna je i opipljiva ta vaša svjetonazorska i ideološka svrstanost. Vidi se to iz ukidanja mnogih emisija i micanja mnogih ljudi. Tu vašu namjeru vidim kao uspostavljanje retrogradnog, ultrakonzervativnog i klerikalnog programa, a metodološka paradigama mu je – propovijed. Rezultirat će to padom gledanosti, odlaskom ljudi i novim protestima', kazao je vijećnik Aleksandar Milošević.
Da RTV program već neko vrijeme podilazi Kaptolu, smatra i Ivica Maštruko, držeći da je Crkva u svim programima jako prisutna i da Katolički radio dobiva ozbiljnu konkurenciju.
'Brojke o minutaži su u skladu s ugovorom s Vladom, međutim ta impregniranost Crkve u svim emisijama - toga je previše. Čini mi se da se to radi iz oportunizma. Neću spominjati odlazak glavnog ravnatelja na razgovore na Kaptol. Po sastavu u emisiji 'Treća povijest' vidi se da se nastavlja kaptolizacija HRT-a. Jedino moram priznati da u prognozi vremena toga nema, odnosno da u njima nema izvještaja o vrućini u paklu i blagom povjetarcu u raju', ironičan je bio Maštruko.
Vijećnicu Maju Sever zanimalo je zašto HRT dovodi ljude izvana da vode pojedine emisije, poput Tihomira Dujmovića, Milane Vuković Runjić, Renate Sopek i Romana Bolkovića, dok s druge strane Nevena Rendeli nema ništa.
Odgovorio joj je v.d. glavnog urednika HTV-a 1 Miro Branković, kazavši da su Milana Vuković Runjić i Danijel Rafaelić predložili projekt 'Mali noćni razgovori', jeftini format za koji misli da će biti hit.
Bolković i Dujmović su formati za koje smo zainteresirani. Dujmović bi emisijom 'Iza zavjese' trebao ići nedjeljom ujutro dok je za Bolkovića rezerviran četvrtak navečer. Međutim, to još nije pravno riješeno i ugovori s njima nisu potpisani', kazao je Branković.
Draženu Miočiću, v.d. ravnatelju Programa, kako je rekao, nepojmljivo je to da se o programu govori na način tko ide u crkvu i tko s kim pije kavu.
'U programu se ne osjeća impregnacija Crkvom. Ova kuća je talac politike i silnih izmjena Zakona o HRT-u. U kojem smjeru se trebamo okrenuti, s kojom vjerskom zajednicom trebamo komunicirati?', upitao je Miočić vijećnike.
Odgovor nije dobio, ali se zato moglo čuti da će serija 'Novine' biti emitirana nedjeljom navečer u udarnom terminu, ali i da sve epizode treba pregledati.
''Novine' su kod nas, ali ih treba pogledati. Dolazile su po četiri epizode. Termin za njih rezerviran je za nedjelju u 20 sati', kazao je Branković.
Nevenka Dujmović, v.d. glavne urednice HRT-a 3, smatra da je Milošević govorio, a da nije čuo ni vidio emisije te da to nije korektno. Na izrečeno joj je Milošević odgovorio da je govorio temeljem dojma dobivenog na osnovi dokumenata koji su dani vijećnicima, ali i temeljem predstavljenog.
'Ispada da je HRT do vašega dolaska bio carstvo pedera, Srba i komunista i da to sada treba ispraviti', kazao je Milošević.
Siniša Kovačić, v.d. glavnog ravnatelja, zatražio je na kraju sjednice od vijećnika da zauzmu stav oko toga treba li smanjiti pristojbu HRT-u.
'Moralna mi je obveza da vas zamolim da zauzmete stav oko pristojbe s obzirom na najave da bi se ona mogla smanjiti', kazao je Kovačić, podsjetivši da od nje ne žive samo zaposlenici, već čitav niz drugih koji se nalaze u tom, kako je rekao, hranidbenom lancu.
Od vijećnika se oprostio jer ne zna hoće li se više vidjeti s obzirom na zavrzlamu koja nastupa nakon što mu istekne mandat 1. listopada.