MUKE PO FISKALIZACIJI NA TRŽNICAMA

Kako će tablet raditi na minus 10 ili po kiši?!

18.06.2013 u 11:19

Bionic
Reading

Dva tjedna od zadnjeg kruga uvođenja fiskalizacije koji će obuhvatiti tržnice na prodajnim mjestima na otvorenom diže se prava buna. Vlada i ministar Linić za sada su na sve njihove apele ostali nijemi, a stvar bi se mogla vrlo lako riješiti, poručuju zakupci i predsjednik Udruge hrvatskih tržnica Niko Pervan

Naime Zakon o fiskalizaciji u članku 6. predviđa mogućnost izuzeća i fleksibilizacije. On se primijenio, kaže Pervan, na odvjetnike, veterinare na terenu i prodaju u zrakoplovima Croatia Airlinesa. Uz to mu je glavni argument protiv uvođenja fiskalizacije na tržnicama činjenica da ta financijska institucija ne postoji na tržnicama u zemljama EU-a. 'Pozivam hrvatske europarlamentarce da se prošeću do tržnice u Bruxellesu i pogledaju imaju li oni fiskalne blagajne', poručio je Pervan.

Prosvjed na tržnici Ciglana na zagrebačkom Črnomercu tek je jedan u nizu. U četvrtak slijedi Karlovac, potom Varaždin… Korištenje tableta tehnološki je zahtjevno trgovcima na tržnici, a tvrde i da bi se izgubio tradicionalni način kupnje koji uključuje cjenjkanje i promjene cijene tijekom dana. Uz to je pitanje kako bi ti uređaji radili na -10 ili -15 stupnjeva, na kiši, vlazi, vrućini?


Trgovcima je i prevelik zalogaj investicija od dvije i pol do tri tisuće kuna, koliko bi morali platiti uređaj, kao i 225 kuna mjesečnog troška. Pervan predviđa da bi uvođenje fiskalizacije uništilo od 20 do 40 posto trgovaca na tržnicama te da bi ih velik broj, među kojima su uglavnom osobe iznad 50 godina, završio na burzi te bi postali korisnici socijalne pomoći.

Marija Subota, predsjednica Udruženja trgovaca Zagreb,
naglašava da trgovci nisu protiv fiskalizacije te pozdravlja uvođenje reda u državi, što su i dokazali u prvom krugu fiskalizacije u travnju, koji je prošao glatko među klasičnim trgovcima u zatvorenom prostoru.

'Vlada ipak mora imati sluha za specifičnosti, a vremenski uvjeti na tržnicama teži su nego na zatvorenom', poručila je. Pojasnila je i model po kojem su trgovci na tržnicama do sada plaćali davanja državi. 'Oni nisu bili obveznici izdavanja računa, a na temelju evidentiranih računa za izlaz robe prijavljivali su godišnji promet', zaključuje.