RIJEŠENA KRIZA

Imenovan mandatar za sastav novog Vijeća ministara BiH, Čović pozdravlja deblokadu vlasti

19.11.2019 u 21:50

Bionic
Reading

Članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine u utorak su imenovali Zorana Tegeltija kandidatom za predsjedatelja Vijeća ministara BiH čime je otvoren put konačnom rješenju krize vlasti u toj zemlji koja traje još od izbora u listopadu 2018. godine. Predsjednik Hrvatskog narodnog sabora (HNS) BiH i HDZ-a Dragan Čović pozdravio je deblokiranje vlasti te postizanje dogovora o imenovanju mandatara za novi saziv Vijeća ministara BiH navodeći kako je ubrzavanje puta u EU i NATO vodeći vanjskopolitički cilj BiH.

Na sjednici Predsjedništva BiH održanoj iza zatvorenih vrata za mandatara je imenovan Zoran Tegeltija (58), nekadašnji ministar financija u vlasti Republike Srpske i ujedno dužnosnik Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) na čijem je čelu Milorad Dodik.

'Formiranje vlasti pozitivan je iskorak za BiH. Ubrzavanje EU integracija i NATO puta vodeći je vanjskopolitički cilj koji BiH pruža dugoročnu viziju razvoja', naveo je Čović na Twitteru.

Tegeltijino ime nije iznenađenje jer je njega Dodik nominirao za kandidata odmah nakon prošlogodišnjih izbora sukladno načelu etničke rotacije na čelnim dužnostima u tijelima državne vlasti po kojemu je red da u ovom mandatu do 2022. godine Vijeće ministara vodi osoba srpske nacionalnosti.

Tegeltija sada mora dobiti potvrdu u Zastupničkom domu parlamenta BiH što neće biti problem jer su Dodikov SNSD te HDZ BiH i Stranka demokratske akcije (SDA) ranije načelno dogovorile koaliranje pri uspostavi izvršne vlasti, a za to imaju osiguranu natpolovičnu većinu u oba doma državnog parlamenta.

Tegeltija je postao mandatar za sastav Vijeća ministara neposredno pošto su veleposlanici Sjedinjenih Država, Velike Britanije, Francuske, Italije i Europske unije o problemu uspostave vlasti uoči sjednice Predsjedništva BiH iza zatvorenih vrata razgovarali s članovima državnog vrha BiH.

Glavni razlog odgalanja duljeg od godinu dana bio je prijepor između stranaka SNSD i SDA o tome hoće li nova izvršna vlast jasno preuzeti obvezu provedbu koraka koji bi BiH približili članstvu u NATO-u.

Lokalni mediji navode da je spor 'riješen' tako što je dogovoreno da će Godišnji nacionalni plan reformi (ANP), a što ga traži NATO kako bi aktivirao Akcijski plan za članstvo za BiH (MAP) ipak biti poslan u Bruxelles, no to neće učiniti Vijeće ministara nego bosanskohercegovačka misija pri sjedištu Alijanse.