20. godišnjica

Grabar-Kitarović: Članovi inženjerskih komora pridonijeli graditeljskom identitetu hrvatskog naroda

16.04.2019 u 15:28

Bionic
Reading

Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović ocijenila je u utorak na svečanosti u povodu 20. godišnjice djelovanja pet inženjerskih komora - arhitekata, inženjera geodezije, građevinarstva, strojarstva i elektrotehnike, da su članovi komora pridonijeli razvoju, promociji i oblikovanju graditeljskog identiteta hrvatskog naroda, a time i nacionalnoj i međunarodnoj prepoznatljivosti hrvatske države i njezinih institucija

'Arhitektonska i inženjerske struke graditeljstva oblikovale su svijet kakav danas poznajemo. Kroz povijest su među tehničkim znanostima stekle veliku važnost i ugled, a svijetu u nasljeđe ostavile neizbrisiv trag i bogatu baštinu', rekla je Grabar-Kitarović i osvrnula se na požar u pariškoj katedrali Notre-Dame.

Hrvatska je baštinik duge graditeljske tradicije

'Jučerašnji tragični događaj, koji je rastužio cijeli svijet, upozorava nas na najgori mogući način koliko nam je upravo graditeljsko naslijeđe vrijedno. Snimke simbola kršćanstva i europske kulture, pariške katedrale Notre-Dame u ognju, nikoga nisu ostavile ravnodušnima i zato u mislima i molitvama s građanima Pariza i Francuske, vjerujemo kako će što prije početi rekonstrukcija oštećenih dijelova kako bi se tom svjetskom spomeniku vratio njegov veličanstven izgled', poručila je Grabar-Kitarović.

Hrvatska je baštinik duge graditeljske tradicije i vrijednoga nasljeđa, istaknula je predsjednica i spomenula neka od legendarnih imena iz povijesti, od Jurja Dalmatinca do Viktora Kovačića.

'Spomenut ću Fausta Vrančića, za čije je strojeve i konstrukcije znao cijeli tadašnji graditeljski svijet, ili Ruđera Boškovića, utemeljitelja egzaktnog znanstvenog pristupa rješavanju statičkih pitanja u graditeljstvu i njegova prinosa područjima geo-znanosti', rekla je.

Ocijenila je kako je osnutak pet inženjerskih komora, prije dva desetljeća, značio važan iskorak za razvoj i unaprjeđenje inženjerskih struka koje su dobile veću vidljivost, bolju organizacijsku strukturu, veći prostor djelovanja i nove zadaće.

'Dok je inženjerska zajednica okupljena u komorama u samom početku dala nemjerljiv prinos obnovi i razvoju naše domovine, danas nove zadaće donose odgovornost za zaštitu javnog interesa, posebno u području prostornog planiranja i urbanizma', kazala je Grabar-Kitarović.

Utemeljenjem komora očuvani su ugled struke, prava i časti inženjera, no treba i dalje raditi na uvažavanju inženjerskih struka i očuvanju osnovnih načela kulture građenja od pritisaka i neutemeljenih zahtjeva raznih interesnih lobija.

'Interes profita, koji nerijetko nalaže intervencije u prostoru koje uzrokuju njegovo trajno uništenje, ne smije biti iznad uzusa struke i općeg, društvenog interesa. Želja za zaradom ne smije gurnuti u drugi plan pravila uređenja i gradnje, niti ugroziti javni interes i klasična načela znanosti i umjetnosti građenja: korisnost, postojanost i ljepotu', poručila je predsjednica.

Komore moraju dvosmjerno djelovati

Dodala je kako se i osobno uvjerila u stručnost i profesionalizam Hrvatske komore inženjera građevinarstva i Hrvatske komore arhitekata, čiji su članovi radili u Povjerenstvu za izradu stručnog nalaza o smještajnim potrebama Ureda Predsjednice, pa stoga drži da komore imaju snagu i sposobnost oblikovati svijet po mjeri čovjeka.

Državni tajnik Željko Uhlir rekao je kako najveći doseg svake profesije predstavlja komorsko udruživanje, ali komore od prije 20 godina i one kakve trebamo danas ne mogu biti iste.

'Komore moraju zagovarati struku i etičnost, što se očituje u njihovu dvosmjernom djelovanju - braniti svoga profesionalnoga člana pred laikom te braniti laika i zajednicu pred neprofesionalnim članom', istaknuo je Uhlir.

Članovi komora moraju imati ugled i čast u društvu, a to mogu steći samo znanjem i etičnim postupanjem, poručio je Uhlir izrazivši nadu da će komore znati odgovoriti na izazove 21. stoljeća i 4. industrijske revolucije.