VATRENA KIŠA

U utorak na Zemlju pada 1,3 tone svemirskog smeća!

21.06.2011 u 11:45

Bionic
Reading

Europski orbitalni teretni brod, nakrcan otpadom, odvojio se od Međunarodne svemirske postaje i sprema se na vatreni pad prema našem planetu

Astronauti su u njega utovarili oko 1,3 tone smeća koje bi trebalo izgorjeti nad južnim dijelom Tihog oceana.

Robotizirana letjelica ATV-Johannes Kepler svoj je posljednji zadatak obavila u nedjelju podigavši svojim velikim raketnim motorima ISS na 30 kilometara višu i sigurniju orbitu. Svemirski laboratorij sada leti na oko 380 kilometara iznad Zemlje.

Kepler se od postaje odvojio u ponedjeljak u 14,46 sati po GMT-u. Ono što će preostati nagon izgaranja letjelice i smeća u atmosferi, trebalo bi u morske vode pasti u utorak u 20,59 sati po GMT-u, odnosno u 22,59 sati po našem.

Europska svemirska agencija oduševljena je odličnim funkcioniranjem Keplera još od lansiranja u veljači. Njegovi automatski sustavi za lociranje i pristajanje bez problema su pronašli ISS i vezali se uz stražnju stranu platforme. Jedini problem koji je iskrsnuo tijekom leta bilo je pucanje ventilatora za cirkuliranje zraka u teretnom prostoru.

'Neki ljudi u kontrolnoj sobi šalili su se da im je dosadno jer sve protječe bez problema, međutim, meni kao menadžeru misije 'dosadna misija' je apsolutno najbolja koju je moguće imati', rekao je Nico Dettmann, upravitelj ESA-inog programa.

Prilikom lansiranja Kepler je težio nešto više od 20 tona te je najteži brod što ga je Europa poslala u orbitu. Najveći dio njegova tereta bilo je gorivo teško više od sedam tona koje će se uglavnom koristiti za pokretanje i okretanje ISS-a.

Nešto od tog goriva već je utrošeno za misiju NASA-ina raketoplana STS-133, ali i za podizanje postaje na visinu na kojoj će biti manje izložena tragovima molekula zraka koje postoje u nižim sferama, a postupno mogu odvući ISS prema Zemlji. Kada se ISS ne bi redovno podizao, s vremenom bi pao na Zemlju.
Kepler je nazvan po njemačkom astronomu Johannesu Kepleru. Na ISS je osim goriva donio i nove zalihe zraka. Nakon što se odvojio od stanice 20. lipnja, NASA je upozorila kontrolore misije da mu prijeti sudar sa svemirskim smećem u orbiti te je morao izvesti neke manevre kako bi ga izbjegao.