NOSTALGIJA BEZ KOJE SMO I MOGLI

Recenzija nove Nokije 3310: Napunite i zaboravite

22.06.2017 u 08:20

Bionic
Reading

Legendarna Nokijina 'ciglica' dobila je nasljednicu dopadljivog izgleda i performansi koje je vrijeme već davno pregazilo

Nisam bio među onima koji su u svijet mobitela ušli koristeći originalnu Nokiju 3310, iako je uređaj finskog proizvođača - legendaran zbog svoje robusnosti i izdržljive baterije - s prodajom od ogromnih 126 milijuna primjeraka bio sveprisutan. 

Upoznao sam ju posredno jer ju je početkom dvijetisućitih imala moja tadašnja djevojka i današnja supruga Irena. Nisam se žurio nabaviti mobitel jer mi se ideja nošenja telefona u džepu nije činila privlačnom. Računala, to već da. Ali telefona...? Hm. Baš i ne. 

Moguće je kako sam zbog toga ponešto cijepljen na val nostalgije kojim nam pokušavaju prodati novu generaciju, koja je uz poznato ime dodala još i oznaku (2017). No, ne mogu reći kako mi je reizdanje ostavilo naročito dobar dojam.

Prošlo je 17 godina otkad je prva Nokia 3310 vidjela svjetlo dana. Mobiteli su u međuvremenu, zahvaljujući ponajprije Steveu Jobsu i Androidima, napravili ogromne korake naprijed i zagospodarili svijetom. Prometnuli su se u mini džepna računala koja koristimo za komunikaciju, posao i zabavu.

Novo vrijeme, nova očekivanja

S napretkom tehnologije promijenila su se i naša očekivanja. Više nije dovoljno da mobitel može obaviti pozive ili slati SMS-ove i MMS-ove. Želimo gledati video streamingom, brzo učitavati sve kompleksnije web stranice Wi-Fijem i mobilnim internetom, fotkati autoportrete u visokoj rezoluciji i u memoriji uređaja kojeg držimo u džepu držati na tisuće fotografija. 

Nokia 3310 (2017) ne može praktično ništa od navedenog. Ograničenija je od najjednostavnijih smartfona, iako od njih ne košta značajno manje.

No, krenimo redom.

Iako izgledom podsjeća na slavnu prethodnicu, Nokia 3310 (2017) djeluje modernije, dotjeranije, ispeglanije. Zaobljenija je, ovalna, većeg zaslona. 

Kućište je plastično, ali doimlje se čvrstim, otpornijim na padove i ogrebotine od većine današnjih smartfona. Dobro je balansirana i fino leži u ruci, čemu pridonosi i težina od tek 79 grama. U džepu ju nisam ni osjetio. 

Novi raspored tipki

Osim što je zaslon povećan tako da pokriva gotovo dvije trećine prednje strane uređaja, promijenjen je raspored tipki, pa ćete tako ispod zaslona naći veliku tipku koja služi za odabir. Oko koje je tanak okvir pomoću kojeg se krećete gore, dolje, lijevo i desno po zaslonu. Definitivno je pretanak, zbog čega je nezgrapan za korištenje. 

Desno od velike središnje tipke je tipka čijim ćete donjim dijelom isključivati uređaj i prekidati pozive, a gornjim odabirati što god je označeno na zaslonu. Tipka s lijeve strane također je podijeljena na dvije funkcije: pozivanje (dolje) i odabir što god je označeno lijevo za zaslonu (gore).

Ako već godinama koristite Androide ili iPhone, takav će vam raspored biti prilično zbunjujući. Nešto će se lakše snaći oni koji su se već imali prilike sresti sa starom 3310, iako je i ona imala tek jednu središnju tipku, tipku za poništavanje i korak nazad te tipku za navigaciju.

Ulaz za mikroUSB, pomoću kojeg punite mobitel, na gornjem je bridu. Na donjem je 3,5-milimetarski ulaz za slušalice, bez kojih nije moguće slušati radio jer služe kao antena. 

Taj prokleti poklopac

Straga ćete - što je još jedna razlika u odnosu na original - naći dvomegapikselnu kameru i prateću LED bljeskalicu. Iako je smještena po sredini gornje trećine uređaja više mi se puta dogodilo da sam prstom pokrio dio leće kamere.

Stražnji poklopac je teško otvoriti, a ni bateriju nije lako izvaditi. I jedno i drugo morate  učiniti kako bi umetnuli karticu microSIM i microSD. Obje će vam trebati, ali nešto više o tome kasnije.

Kamera je ispodprosječna. Opremljena je fiksnim fokusom, pa fotografiranje pojedinosti izbliza nije preporučljivo, a ni ostale fotografije nećete baš poželjeti podijeliti na društvenim mrežama. 

Tim više što je povezivost Nokie 3310 vrlo ograničena. Kako nema Wi-Fi i brzi mobilni internet, preostaje vam dijeljenje putem Bluetootha. 

Ako ne kupite karticu microSD (podržava kapacitet do 32 GB), morat ćete mobitel prazniti vrlo često. Naime, od ukupno 16 MB memorije na raspolaganju imate tek nekoliko megabajta. Što je uvrh glave šest-sedam fotografija. 

Zaslon je dijagonale 2,4 inča (šest centimetara), razlučivosti 240 puta 320 piksela (167 ppi) i u boji je. Rezolucija je, kao što vidite, niska - niža, u stvari, od većine današnjih pametnih satova - pa ne očekujte kako ćete uživati u kvaliteti slike. 

Virtualne tipkovnice su zakon

QVGA zaslon nije osjetljiv na dodir, što će također frustrirati dugogodišnje vlasnike pametnih telefona. Da, više puta ćete se zateći kako uzaludno pokušavate nešto pokrenuti prstom na zaslon. Da, osjećaj je glup.

Tipkovnica je fizička i predstavlja povratak u T9 pakao, u kojem morate tri puta stisnuti tipku kako bi došli do slova 'r' i četiri do slova 's', recimo, a oznakom # mijenjate mala i velika slova te birate želite li prediktivni ili neprediktivni način rada.  Od značajki klasičnih mobitela ta je bila jedna od onih koje su mi strahovito išle na živce. Virtualne tipkovnice su zakon, vjerujte mi.

Napunite i zaboravite

S druge strane, ako trebate mobitel kojeg ćete napuniti i potom danima zaboraviti na punjač, ovo je uređaj za vas. 

Kako nema Wi-Fi i brzi mobilni internet, kao ni zahtjevan zaslon ili procesor, bateriju nema što cijediti. Po specifikacijama, trebala bi izdržati 22 sata razgovora (gotovo deset puta više od prethodnice) i 31 dan na čekanju. 

Tijekom testiranja potrajala je tjedan dana bez problema, iako ju nisam štedio. Vjerujem kako može potrajati četiri-pet dana i uz intenzivno telefoniranje i SMS-anje.  

Kako je razmjerno malog kapaciteta, puni se vrlo brzo. Doslovno ju možete gotovo potpuno napuniti tijekom dulje kave s prijateljima u kafiću. A uz to je i zamjenjiva. Punite microUSB kabelom, ali onaj koji dobijete u paketu povezat će vas samo s utičnicom.

Skroman izbor aplikacija

Nokiju 3310 (2017) pogoni operativni sustav Nokia Series 30+. Dočekat će vas, u usporedbi s pametnim telefonima, skroman izbornik značajki i aplikacija. 

Uz standardne aplikacije za SMS-ove, pozive, kontakte, kameru i igru Snake (koja je u Gameloftovu izdanju pa se razlikuje od originala), naći ćete zasebnu aplikaciju za glazbu i radio, kalkulator, vremensku prognozu, kalendar, bilješke...

Moguće je preuzimati i druge aplikacije iz trgovine online, ali to neće ići bez memorijske kartice. Memorija je tek 16 MB, sjećate se?

Aplikacije se ne otvaraju glatko, nema multitaskinga, igranje je vrlo ograničeno. 

Web preglednik temelji se na Operi Mini. Učitava reducirana izdanja web stranica koristeći GPRS. Prevedeno, to znači sporo učitavanje, a moguće je kako dobar dio stranica uopće nećete moći otvoriti.  

Tražite li uređaj za surfanje internetom, ovo nije mobitel za vas. Nema ni Facebooka, Whatsappa ili neke od hrpe drugih aplikacija koje koristimo za svakodnevnu komunikaciju. Otprilike ste ograničeni na one koji još uvijek ne odustaju od SMS-anja i telefoniranja. Sretno s time.

Iz Facebooka i Twittera su, doduše, najavili kako će izbaciti izdanje svojih aplikacija za Nokiju 3310. No, ne očekujem kako će njihov primjer slijediti puno drugih društvenih mreža i servisa.  

Trebate li kupiti Nokiju 3310 (2017)?

U sadašnjem izdanju, Nokia 3301 (2017) je mali izdržljivi retro mobitel za kojim će posegnuti zaljubljenici u mobitele, nostalgičari i oni koji su zadovoljni s pukim osnovnim funkcionalnostima.

Dobro će poslužiti za, recimo, odlazak na godišnji odmor bez društvenih mreža ili kao rezervni uređaj za slučaj nužde. Za više od toga isplativije je dati još par stotina kuna za najjeftiji model pametnog telefona.

Nokia 3301 (2017) - ključne specifikacije

Dimenzije: 115,6 puta 51 puta 12,88 milimetara

Težina: 79 grama

Zaslon: 2,4 inča (šest cm), QVGA, rezolucija 240 puta 320 piksela, 167 ppi, u boji, nije osjetljiv na dodir 

Memorija: 16 MB (proširivo karticom microSD, 32 GB)

Kamera: stražnja, dva MP, video

Baterija: 1.200 mAh, zamjenjiva

Povezivost: 2,5G, Bluetooth 3.0

Ostalo: FM radio, jedna ili dvije kartice microSIM

Boje: plava, crvena, žuta i siva

Cijena: 459 kuna

Ustupio: