prirodni fenomen

Pogledajte fantastične slike tajanstvenih oblaka koje je satelit snimio iznad Transantarktičkog gorja

27.01.2021 u 06:28

Bionic
Reading

Nad Antarktikom se ponekad vide glatki, nepokretni oblaci koji podsjećaju na 'neidentificirane leteće objekte'. Ali u stvarnosti ti oblaci uopće nisu toliko tajanstveni koliko bi se moglo činiti na prvi pogled

Krajem prošle godine, točnije 29. prosinca 2020., Operativni snimač kopna (OLI) na Landsatu 8 napravio je slike oblaka s mekim rubovima koji lebde iznad Eisenhowerovog lanca u Transantarktičkom gorju.

Lanac se proteže od ledenjaka Priestley na sjeveru do ledenjaka Reeves na jugu, a oba se ulijevaju u ledenu policu Nansen u zaljevu Terra Nova.

Ove nakupine stvaraju se duž gorskih grebena i nastaju kada kretanje vjetra poremeti neka topografska barijera; u ovom slučaju to je Eisenhowerov lanac. Zrak tada struji prema gore i preko planina, uzrokujući zračne valove. Dok se podiže, zrak se hladi, a vodena para kondenzira u oblake. Suprotno tome, zrak koji klizi prema dolje - isparava.

Čini se da ovaj tip oblaka ostaje na mjestu, ponekad i satima, prkoseći snažnim vodoravnim vjetrovima. U stvarnosti, oblaci stalno nastaju oko grebena vala i potom se šire.

Takvi oblaci česti su iznad vrhova američkih Stjenjaka, a javljaju i ponad antarktičkih planina, ali ih tamo nitko ne može vidjeti osim satelita. Bijeli oblaci iznad bijelih planina teško su uočljivi, čak i na satelitskim snimkama. Ova fotografija poboljšana je infracrvenom svjetlošću kako bi se bijeli oblaci odvojili od bijelog snijega i leda ispod njih. Vidljive su isjene koje oblaci bacaju na površinu ledenog kontinenta.