ROBOCUP 2014

Ovi roboti žele postati svjetski prvaci u nogometu

23.07.2014 u 14:45

RoboCup je natjecanje u robotskom nogometu koje okuplja na tisuće ljudi koji žele unaprijediti robotsku tehnologiju i osvojiti titulu prvaka. Ove godine traje od 21. do 25. srpnja u gradu João Pessoa u Brazilu, prvi put u Južnoj Americi

Natjecanje je pokrenuto 1997. godine, kada se uključilo 38 timova. Cilj je stvoriti robotski nogometni tim koji će 2050. godine pobijediti ljudske svjetske prvake. Iako dosad nisu došli ni blizu svladavanju ni ekipe iz kvarta, ipak su napravljeni veliki koraci naprijed.

Ove godine sudjeluje više od 150 timova iz 45 zemalja. Natjecat će se u više različitih kategorija, razvrstanih prema veličini i konstrukciji robota. Humanoidi su tako, primjerice, podijeljeni u dječju, tinejdžersku i kategoriju odrasle osobe. Ostale kategorije imaju manje ograničenja dizajna.

Liga humanoida smatra se najtežom, zato što roboti moraju moći balansirati. U mečevima sudjeluju timovi s dva do pet robota, koji igraju dva desetominutna poluvremena.

Povećanje brzina procesora i komponenata omogućilo je robote koji mogu brže igrati, sličnije stvarnom nogometu, dok su za povećanje broja timova ponajviše zaslužni niži troškovi nabavke i upravljanja robotskim platformama tijekom zadnjih 17 godina.

Sve do proglašenja pobjednika timovi rade u tajnosti, mijenjajući softver i hardver kako bi iz robota izvukli maksimum. Po završetku natjecanja svi moraju objaviti svoje radove.

RoboCup - The Humanoid League: Kid Size

Više:RoboCup

Izvor:Mashable