TEHNO VIZIONARI

Otkazi, svemirske kolonije, flatulentni jednorozi i tuneli ispod zemlje: Što se točno zbiva u glavi Elona Muska?

06.07.2018 u 08:52

Bionic
Reading

On kupuje dionice vlastitih kompanija nakon najave otkaza, kopa tunele ispod Chicaga, seli se na Mars, svađa se s medijima i prodaje bacače plamena - što se točno događa s multimilijunašem Elonom Muskom?

Elon Musk je tip poslovnog čovjeka i milijunaša kojeg mediji jednostavno obožavaju. Karizmatičan nastup, karakterističan smisao za humor i zdrava doza ekscentričnosti udarna su kombinacija koja vlasnika Tesle i SpaceX-a svakog dana dovodi na prve stranice portala.

Majstor poslovnog publiciteta

Muskov šoumenski nastup nije jedina stvar koja ga izdvaja pored drugih 'pomaknutih' milijunaša. Riječ je o čovjeku koji, barem na prvi pogled, stremi ciljevima koje bismo zamislili da dolaze iz znanstvenofantastičnih romana. Neobični Južnoafrikanac velik je zagovornik opreznog pristupa umjetnoj inteligenciji, dok u istom trenu zagovara revoluciju prijevoza uvođenjem električnih vozila, planira do sredine idućeg desetljeća kolonizirati Mars te konačno - unaprijediti ljudsku vrstu razvijanjem strojno-moždanih sučelja koja će nas učiniti kompetitivnima u tehnologijom prožetoj budućnosti.

KAKAV LIK

Koje to sve kompanije vodi neumorni Elon Musk?

Pogledaj galeriju

Tim rečeno, zbilja je teško pomisliti da ovakav imidž hiperaktivnog humanista koji živi u budućnosti i želi pomoći ljudskoj vrsti krije nešto mračnije.

Ako je suditi prema nedavnim događajima vezanima uz problematičnu proizvodnju novog automobila Model 3, sporadičnim svađama s medijima, ekscentričnim izjavama i nedavnim otkazima u Tesli - nešto se definitivno zbiva s Muskom, no pitanje je - što?

  • +5
Tesla Model 3 Izvor: Promo fotografije / Autor: Tesla

Mediji i poslovna politika

Očigledno je da Musk već neko vrijeme vodi bitku s novinarima koji oštro kritiziraju njegovu poslovnu politiku. Uostalom, malo tko ne zna za njegov pristup poslu i multitaskingu. Štoviše, općenita mantra svih zaposlenika u Tesli i SpaceX-u glasi 'radi dok ne izgoriš'. Kako bi dokazao da mu je stalo do svih koji rade u kompaniji, Musk je tijekom posjeta tvornicama Tesle proveo sat vremena radeći na svakom mjestu na traci, dokazavši kako mu je najviše stalo do zaposlenika i njihove sigurnosti.

Problem je, doduše, što neki zaposlenici otvoreno tvrde da se radi samo o publicitetu. Ovo ponajprije dolazi od onih koji su pretrpjeli ozljedu na radu te nakon toga neuspješno čekali da im se Musk, kao što je i obećao, osobno javi.

Manjak isporučenih vozila, obećanja koja ne može ispuniti i radnici koji neprekidno prigovaraju znakovi su pucanja fasade progresivnog poslodavca, a dodatni čavao u kovčeg zabile su najave otkaza.

Unatoč nedaćama koje se dešavaju u njegovoj posrnuloj tvornici električnih automobila, Musk je i dalje nepokolebljiv te s opreznim entuzijazmom gleda prema budućnosti, opravdavajući većinu svoji poslovnih poteza kao put prema budućoj dobrobiti ljudske vrste.

Prema svemu sudeći, vrlo je jasno da on na sve svoje pothvate gleda kroz prizmu osobnog iskustva, skoro u cijelosti zanemarujući standarde koje diktiraju dosadašnje prakse. Uostalom, tko u Americi prodaje bacače plamena kako bi se našalio sa zastarjelim zakonima i pravilima?

Praznovjerje, uvjerenja i budućnost

Publicitet, nadrealni humor i rigorozna radna disciplina glavne su odlike čovjeka kojeg očigledno svi vole, a malo tko razumije. Musk se čini kao tip osobe koja gleda samo prema budućnosti i ne brine se za 'pikanterije', poput prava radnika ili privatnog života. Štoviše, čini se da multimilijunaš namjerno ne odlazi na godišnje odmore zato što je uvjeren da će mu se to obiti o glavu.

Elon Musk o godišnjim odmorima

'Prvi put kada sam uzeo slobodni tjedan eksplodirale su rakete iz Orbital Sciencea i tvornice Richarda Bransona. Nakon što sam tog istog tjedna odlučio otići na drugi dio godišnjeg eksplodirala je raketa iz SpaceX-a. Naučio sam lekciju: nikad više neću ići na godišnji.'

Iako gaji veliku ljubav prema projektima koji će, barem prema njemu, pomoći ljudima, Musk se nosi s već viđenim poslovnim problemima, nekima koji su nastali zbog njegovog hvalisavog nastupa. Tesla Model 3 je električni automobil koji Muskova kompanija nastoji užurbano proizvesti, no problem leži u potražnji i prednarudžbama koje uvelike nadmašuju proizvodni kapacitet. Kako bi uštedio na proizvodnji i održao kompaniju iznad vode, Musk je prionuo radikalnim mjerama, najavivši otkaze koji će zahvatiti skoro deset posto ljudi.

Piggyback rides around the Opera House

A post shared by Elon Musk (@elonmusk) on

U nedavnom tweetu, doduše, milijunaš je naglasio da nipošto ne planira davati otkaze radnicima u tvornici, s obzirom na to da ih ionako ima premalo. Ciljani kadrovi su, prema njemu, izričito u upravi i administraciji gdje, prema svemu sudeći, ima velik broj 'dvostrukih mjesta' koja samo crpe novac iz kompanije. Što je još gore, Musk je sredinom prošlog tjedna odlučio kupiti dodatnih 25 milijuna dolara vrijednih dionica, povećavši svoj osobni udio do impresivnih 20 posto. Očigledno je, naime, da se boji odlaska investitora i dioničara koji, kao i kupci Modela 3, s nevjericom gledaju kako Tesla pod pritiskom potražnje doslovno puca po šavovima.

Stvari se nisu nimalo poboljšale krajem prošlog tjedna kada je Musk prvo objavio, pa kasnije i službeno potvrdio aktivnosti sabotera u pogonu Tesle. Prema službenom izvješću, špijun (u ovom slučaju bivši zaposlenik) je oštetio operativni sustav tvornice te potom veliku količinu podataka prebacio nepoznatoj vanjskoj stranci. Najveći problem u svemu ovome je što ukradeni podaci mogu ozbiljno ugroziti proizvodni proces te konačno - buduće poslovne planove kompanije. Tesla je cijeli incident dovela pred sud.

Bizarna prepucavanja zbog električnog jednoroga

Pored prilično ozbiljne krize vezane uz proizvodnju automobila, Musk se ovih dana nateže i s umjetnikom koji je prije osam godina nacrtao flatulentnog jednoroga koji iz stražnjice ispucava električnu energiju. Milijunaš je, naime, u Tweetu spomenu da se radi o super slici te ju je kasnije, kako bi promovirao tablet integriran u Teslu 3 i sam nacrtao te distribuirao putem promotivnih kanala. Ovo je, naravno, razljutilo tvorca koji za korištenje svojeg rada traži novčanu kompenzaciju.

Musk mu je na to odgovorio da bi 'izvlačenje novca iz Tese bilo jednostavno šašavo' te da bi 'trebao biti sretan što se originalna šalica sa jednorogom sada puno bolje prodaje'. Premda je Musk naglasio da s jednorogom nije zaradio niti centa, autor izvornog djela Tom Edwards se s time ne slaže i kako stvari stoje - cijela stvar bi uskoro mogla završiti na sudu.

Novi horizonti

Za razliku od Tesle koja zapada u sve veće poteškoće, direktori drugih Muskovih kompanija ponosno trljaju ruke. Uostalom, tko i ne bi nakon potpisanog ugovora za Boring Company (koji se bavi kopanjem tunela) jer se uskoro kreće u milijardu dolara vrijedan projekt izrade podzemne prometnice od centra Chicaga do zračne luke O'Hara.

Izvor: Društvene mreže / Autor: The Boring Company

Svemirski internet

Musku također nije loše sjelo zeleno svjetlo za izradu mreže niskoorbitalnih broadband satelita Starlink, kojima planira čitav svijet opskrbiti brzim internetom. Ovome, naravno, doprinose dostignuća njegove kompanije SpaceX, koja je proizvela i razvila raketni pogon što se reciklira te samim time dramatično snižava cijene letova u svemir i orbitu.

Jedini problem je, doduše, to što njegove najavljene turističke ture oko Mjeseca nećemo vidjeti još nekoliko godina.

Čemu služe ovakvi futuristički projekti, osim što Musku stvaraju zaradu i hrane već prilično veliki ego? Za početak, porastu kompetitivnosti tržišta. Musk je prema svemu sudeći svjestan svoje pozicije u svijetu znanosti i tehnologije te je koristi kako bi potaknuo druge da mu se pridruže u svemirskoj utrci. Tako je besramno izazvao Boeing i NASA-u da naprave bolje rakete od njegovih, što su obje kompanije svesrdno prihvatile.

Koliko god se Musk svađao s medijima i koliko god ga izmoreni radnici u Tesli progonili zbog radikalnog pristupa radnoj disciplini, čini se da je milijunaš koncentriran na širu sliku te većinu toga što radi, radi zbog dugoročne dobrobiti ljudske vrste.

Školovanje budućnosti i put u svemir

Ovome definitivno doprinose i priče o Muskovoj privatnoj školi za 'talentiranu djecu' koja se koncentrirati na tehnologiju budućnosti, progresivno razmišljanje i osposobljavanje mališana za svijet kakav nas čeka. Ime škole je Ad Astra, a u njoj će se obrazovati nešto manje od 50 učenika u dobi od 7 do 14 godina. Škola navodno neće imati formalne ocjene te će svoj program kontinuirano nadograđivati.

Tajnovita neprofitna škola funkcionira kao 'inkubator za investiciju poduzetničkog kapitala' u kojem učenici uče o nekima od najvećih tema današnjice: robotika, nuklearna politika i opasnosti umjetne inteligencije, piše Ars Technica.

Konačno, ako ijedan citat utjelovljuje njegov nepokolebljiv pionirski duh, onda je to onaj vezan uz putovanje na Mars.

O putovanju u svemir i koloniziranju udaljenih planeta

'S obzirom da je ovo prvi put u 4,5 milijardi godina da ljudska vrsta može proširiti život dalje od planeta Zemlje, čini se da je dosta mudro krenuti dok još imamo vremena. Nekako mi se čini da nam ova mogućnost neće ostati vječito dostupna.'

  • +8
Falcon Heavy, lansiranje rakete Izvor: Profimedia / Autor: nn