INFOGRAFIKA

Održiva energija: Jesmo li bolji od EU-a i susjeda?

27.11.2013 u 13:52

Bionic
Reading

Koliko energije iz sunca i vjetra proizvodi Hrvatska? Koji su energetski gubici? Kolika je proizvodnja električne energije iz ugljena? Jesmo li bolji ili lošiji od susjeda? Potražite odgovor u ovim zgodnim infografikama

U Jugoistočnoj Europi živi oko 25 milijuna stanovnika, a svaki od njih je potrošač energije.

Pitanje energije jedno je od najkompleksnijih pitanja s kojima se suočava regija s međusobno povezanim i dalekosežnim utjecajima na društvo, gospodarstvo i okoliš Jugoistočne Europe. Kompleksnosti doprinosi i deregulacija tržišta, koja će do 2015. obuhvatiti čitavu regiju.

U sklopu projekta Strategija održive energije jugoistočne Europe, Društvo za oblikovanje održivog razvoja i Forum za slobodu odgoja objavili su infografiku o energetskoj učinkovitosti i obnovljivim izvorima energije, čiji je cilj ukazati na to kreću li se zemlje regije prema EU ciljevima 2020. i 2050. te napraviti usporedbu među zemljama u pitanjima energije, okoliša i upravljanja energijom.

U infografici je prikazan skup indikatora koji se odnose na energetsku učinkovitost, električnu energiju iz ugljena, obnovljive izvore energije, energetsku intenzivnost te gubitke energije iz sustava. Osim komparativne analize, može se vidjeti i usporedba trenutačnog stanja u Hrvatskoj s ciljevima koje je postavio EU u području održive energije.

Maja Božičević Vrhovčak iz Društva za oblikovanje održivog razvoja izjavila je kako su hrvatski ciljevi integrirani u europske ciljeve te time i ambiciozniji od ciljeva u ostalim zemljama iz regije.

'Usprkos tome što je Hrvatska preuzela europske ciljeve, postoji dosta prostora za poboljšanje u pogledu provedbe mjera na terenu', napominje Božičević Vrhovčak.

Infografika sadrži i niz zanimljivih činjenica o energiji poput informacija o gubicima topline zbog neadekvatne izolacije u sektoru zgradarstva, proizvedenoj električnoj energiji iz ugljena te koliko nam je energije sunca dostupno tijekom jednog dana.

Nastala je u sklopu projekta Strategija održive energije jugoistočne Europe koji obuhvaća 16 partnera iz regije, a podupire ga Europska komisija, Balkan Trust for Democracy i UNDP.

Pogledajte:

Topla, sigurna, čista energija - infografika

A evo kako stojimo u usporedbi sa susjedima:

Topla, sigurna, čista energija - Hrvatska i susjedi