TREĆA SREĆA

Nagodinu stiže Facebookov telefon?

28.05.2012 u 12:50

Bionic
Reading

Može li softverska tvrtka napraviti svoj pametni telefon? Mogli bismo doznati uskoro. Facebook intenzivno vrbuje inženjere koji se u njih razumiju. Naročito one iz Applea

Google je završio preuzimanje tvrtke Motorola Mobility, vrijedno 12,5 milijardi dolara (oko 71,2 milijarde kuna), što bi moglo dovesti do toga da titan pretraživanja na tržište izbaci svoj pametni telefon.

No čini se da neće u tome biti usamljen. Na isti korak mogao bi se odlučiti još jedan softverski div: Facebook.

Zaposlenici te tvrtke, kao i nekoliko inženjera koje je vrbovala, kažu kako se Mark Zuckerberg i društvo spremaju iduće godine ponuditi svoj pametni telefon, piše New York Times, navodeći kako su izvori inzistirali na anonimnosti strahujući za radna mjesta i poslovne odnose s Facebookom.

Facebook je, izgleda, već angažirao desetak bivših Appleovih inženjera koji su se bavili softverom i hardverom za iPhone, kao i jednog koji je radio na iPadu. Dio njih se sreo sa Zuckerbergom koji ih je zasuo praktičnim pitanjima o tome kako funkcioniraju pametni telefoni. Zanimale su ga tehničke pojedinosti - recimo, kakvi se čipovi koriste.

Facebook je već bar dva puta pokušao napraviti svog kandidata za ulazak na vruće i brzorastuće tržište. Prije dvije godine odustao je kad je shvatio da to baš i nije lako, a lani su se pojavile glasine o udruživanju s HTC-om na projektu 'Buffy'.

Taj bi projekt mogao biti još uvijek aktivan, odnosno pojačan dodatnim jakim i iskusnim inženjerskim snagama, ali nije nemoguće da se razvijaju i drugi projekti.

Iz Facebooka zasad nisu ni opovrgnuli ni potvrdili nagađanja o tome da rade na pametnom telefonu. Ipak, jasno je što bi im mogla biti motivacija - pronalazak novih izvora prihoda, kao i strah da će kaskati za ostalima na tržištu mobitela.

Dosad su se prilično trudili da cijeli projekt ostane obavijen velom tajne pa tako nisu objavljivali natječaje, već inženjere novačili izravnim kontaktima.

No može li kompanija koja se bavi društvenom mrežom naučiti kako se proizvodi hardver? Apple je rijetka iznimka. Mnogi su velikani, poput primjerice HP-a i Della, pali na testu miješanja različitih inženjerskih kultura, a potrebno je imati i dosta iskustva.

Osim hardverskih problema, čekaju ga i druge prepreke. Recimo, njegova aplikacija - za razliku od Twittera - još uvijek nije u potpunosti integrirana u iOS.

S druge strane, dobro su pozicionirani za ulazak na tržište. Već na raspolaganju imaju operativni sustav, kao i ogromnu trgovinu s tisućama vrlo popularnih aplikacija te milijardu dolara vrijednu aplikaciju za fotografije Instagram.

Ne uspije li razviti vlastiti uređaj, Facebook bi mogao novcem prikupljenim problematičnom javnom ponudom dionica (16 milijardi dolara, odnosno 91,2 milijarde kuna) kupiti nekog proizvođača pametnih telefona. Metom bi lako mogao postati proizvođač Blacberryja RIM, koji vrijedi manje od šest milijardi dolara (oko 34,2 milijarde kuna) ili HTC-a, kojeg je kupnja Motorole prilično uznemirila, a koji vrijedi oko 11,8 milijardi dolara (oko 67,2 milijarde kuna).

Jednom kad izađe na tržište ne mora značiti da će udariti na Apple. Prije će odmjeriti snage s Googleom, zato što obje tvrtke pucaju na jeftinije telefone.