PRELET IZBLIZA

Na Novu godinu NASA sprema rijedak podvig: Pratite put do najudaljenijeg tijela u Sunčevom sustavu

31.12.2018 u 11:02

Bionic
Reading

S prvim danom nove 2019. godine možete pratiti kako se sonda američke svemirske agencije približava najudaljenijem nebeskom tijelu za koje znamo u Sunčevom sustavu

S prvim danom nove 2019. godine možete pratiti kako se sonda američke svemirske agencije približava najudaljenijem nebeskom tijelu za koje znamo u Sunčevom sustavu, 6,5 milijardi kilometara udaljenom objektu Ultima Thule (2014 MU69).

  • +9
NASA je objavila fotografije o posljedicama koje ostavljamo na Zemlju Izvor: Promo fotografije / Autor: NASA

Nakon što je proletjela pored Plutona 2015. godine, sonda New Horizons nastavila je put prema objektu čije je postojanje potvrđeno tek 2014., kad je svemirski teleskop Hubble nadograđen boljom kamerom.

Sondu će pratiti tim okupljen u Laboratoriju za primjenjenu fiziku Sveučilišta John Hopkins u američkoj saveznoj državi Maryland. Aktivnosti tima moći ćete pratiti uživo neposredno prije i tijekom preleta, a znanstvenici će održati i konferenciju za medije kako bi s javnošću podijelili nove informacije o nastavku misije sonde New Horizons.

Pogled u nebo

Uživajte, odabrali smo najljepše slike kiše meteora snimljene ove godine

Pogledaj galeriju

S obzirom da je veliki broj službenih institucija Sjedinjenih Država trenutno zatvoren zbog toga što nije postignut dogovor o njihovom financiranju, bilo je pitanja oko toga hoće li i NASA - također među pogođenim agencijama - pratiti ovaj događaj, nesvakidašnji čak i za čudesima ispunjeno istraživanje svemira.

No, direktor NASA-e Jim Bridenstine u zadnji je tren najavio na Twitteru kako će NASA TV ipak emitirati prijenos te kako će ta svemirska agencija izvješćivati javnost o pojedinostima putem svojih korisničkih računa na društvenim mrežama.

Pođe li sve prema planu, prijenos uživo trebao bi biti dostupan tijekom preleta i prateće konferencije za medije. Uz to, u Sveučilištu John Hopkins planiraju prijenos događanja uživo na svom kanalu na YouTubeu. Također su naveli niz web odredišta gdje možete pratiti prelet.

Kad i kako se možete uključiti? Prva na redu bit će konferencija za novinare, koja će biti održana u ponedjeljak, 31. prosinca, u 20 sati po našem vremenu. Prelet bi trebao početi oko 7:33 ujutro 1. siječnja 2019., što znanstvenici planiraju proslaviti.

Ali, kako radio valovima treba oko šest sati kako bi prevalili ogromnu udaljenost koja dijeli sondu od Zemlje, nećemo znati je li sve prošlo u redu sve do između 15:45 i 16:45 prvog dana Nove godine, kad se očekuje prvi pozitivan signal s New Horizonsa.

NASA TV Izvor: Društvene mreže / Autor: NASA

Potom će biti održana konferencija za novinare tijekom koje će biti prikazane neke od fotografija snimljenih tijekom preleta. Prve će biti mutne jer će prve snimljene u visokoj rezoluciji početi stizati tek 2. siječnja. Slanje svih prikupljenih podataka trajat će do 20 mjeseci.

Za preleta Ultima Thule bit će veličine punog Mjeseca na obzoru sonde New Horizons. Znanstvenici očekuju kako će njeni visoko precizni teleskopi snimiti iznimno detaljne fotografije s razmjerno male udaljenosti, piše Verge.