TEHNO VODIČ

Kupujete novo prijenosno računalo? Ovo su stvari koje morate imati na umu

16.05.2020 u 20:47

Bionic
Reading

Laptope sve češće koristimo u poslovne i privatne svrhe umjesto stolnih računala. Stoga nije svejedno što kupujete. Pogledajte na što sve trebate pripaziti

Donosimo pregled ključnih elemenata na koje svakako trebate obratiti pozornost pri kupovini novog prijenosnog računala.

Veličina

Štošta se u prijenosnim računalima može naknadno promijeniti, ali jednom kad ste kupili, recimo, laptop sa zaslonom dijagonale 17 inča to će ostati tako dok ne nabavite novi prijenosnik. Stoga dobro razmislite što vam je potrebno, kao i što vam je praktično.

Na raspolaganju će vam biti uređaji u rasponu od 11,6 do 17,3 inča (29,6 do 43,9 centimetara), iako ćete najčešće naići na tri veličine zaslona: 13,3 inča (33,7 cm), 15,6 inča (39,6 cm) i 17,3 inča.

Imajte na umu kako s veličinom u pravilu raste i težina.

Kakav je zaslon?

Počnite s odlukom trebate li zaslon osjetljiv na dodir ili ne. Oni osjetljivi na dodir mogu biti korisni, ali i imati jači odsjaj.

Dalje, obratite pozornost na razlučivost. Nemojte ići ispod pune HD rezolucije (1920 puta 1080 piksela) ako baš ne morate. Ako se namjeravate baviti obradom fotografija i videa, tražite prijenosnike s vjernijim prikazom boja i podrškom za širi gamut te HDR.

Zaljubljenicima u računalne igre također će biti važna frekvencija osvježavanja (što je viša, to bolja), kao i kutovi vidljivosti (što širi, to bolji).

Kakva je tipkovnica?

Tražite tipkovnicu koju je ugodno koristiti, s punim setom tipki i dovoljno prostora oko strjelica. Tipke trebaju biti responzivne. Ako postoji pozadinsko osvjetljenje, to je prednost.

Kakav je procesor?

U ogromnoj većini prijenosnih računala danas ćete naći neki Intelov procesor, obično iz serije Core. Oni iz te serije s oznakom i3 obično su namijenjeni korisnicima koji nisu zahtjevni ili nemaju puno novca. Iduća stepenica - i5 - su procesori srednje klase, dok su i7 za zahtjevne korisnike. Možete naći i prijenosnike s i9, ali to je već prilično skup sport.

S druge strane, AMD-ovi procesori iz serije Ryzen mogli bi biti zanimljivi onima koji se namjeravaju više igrati na laptopu.

Koliko je radne memorije dovoljno?

Odgovor na ovo pitanje u velikoj mjeri ovisi o tome za što ćete koristiti svoje prijenosno računalo. Općenito govoreći, donja granica bi trebala biti osam gigabajta, s mogućnošću proširenja. Dvostruko više (16 GB) bi trebalo biti dovoljno za potrebe i želje svih osim najzahtjevnijih korisnika. Dakle, više je bolje.

Trebate li uzeti SSD ili HDD?

Čvrsti diskovi (HDD) dugo su dominirali računalnim tržištem, ali njihovo je vrijeme na izmaku. Potiskuju ih SSD diskovi, koji su puno brži i tiši, često i lakši. Ali, ujedno i nude manje kapacitete za pohranu.

Ako se ne želite odreći HDD-a, kombinirajte ga sa SSD-om. Ili uzmite dovoljno veliki SSD pa ga iskombinirajte s vanjskim čvrstim diskom za pohranu podataka.

Što se kapaciteta tiče, preporučena donja granica za HDD je 512 GB, odnosno 256 GB za SSD.

Kakva baterija treba biti?

Pogledajte koliki je kapacitet baterije izražen u vat-satima (Wh) ili miliamp-satima (mAh). Što je broj veći, to bolje. Iako, trajanje baterije ovisit će puno drugih čimbenika, od primjerice postavki za svjetlinu zaslona preko operativnog sustava kojeg koristite do načina na koji koristite laptop.

Ima li USB 3.0?

U idealnom slučaju laptop bi trebao imati više utora za USB koji podržavaju standard 3.0 (ili, još bolje, 3.1). Donja granica bi trebao biti jedan takav utor. Ako ste spremni prijeći na USB-C, to je još bolja opcija jer je to najbrži trenutno dostupni standard za prijenos podataka (40 gigabita po sekundi.

Ima li biometrijsku zaštitu?

Sve više modela prijenosnih računala dolazi s ugrađenim čitačem otiska prsta ili tehnologijom prepoznavanja lica (Windows Hello). Ako se takav uređaj uklapa u mogućnosti vašeg budžeta, priuštite si ga.

Je li kvalitetno izrađen?

Prije ili kasnije vaš će laptop pasti, biti udaren ili izložen vremenskim (ne)prilikama. Stoga gledajte nabaviti što robusniji uređaj, po mogućnosti otporan na prašinu i vodu.