NA PUTU PREMA DOLJE

Kreće utrka za osvajanje najveće dubine

24.02.2012 u 07:00

Bionic
Reading

Čak četiri kompanije ovih su dana objavile da su krenule u utrku koja bi ih trebala odvesti do najdubljih dijelova oceana – dna Marijanske brazde koje se nalazi na oko 11 kilometara ispod površine mora

Pedesetak godina nakon što se u Marijansku brazdu prva spustila dvočlana podmornica Trieste, koja je za američke potrebe bila konstruirana u Švicarskoj, a izgrađena u Italiji, putovanje je ponovno 'in'. Bit će to epsko spuštanje u kojem će se koristiti najsuvremenija tehnologija. Unatoč tome, nema sumnje da će njegovi sudionici ozbiljno riskirati svoje živote. Svaki od timova koji sudjeluju u utrci ima svoj, drukčiji pristup, no samo jedan od njih okrunit će se rekordom i povijesnim priznanjem. Neka od plovila pogledajte u fotogaleriji dolje desno.

1 Triton Submarines je kompanija s Floride koja proizvodi privatne podmornice. U ovom trenutku njezina su vozila uspjela zaroniti do dubine od samo jednog kilometra. No stručnjaci Tritona grade novi prototip koji bi se trebao moći spustiti na samo dno Marijanske brazde. Glavni dio njegove konstrukcije je sfera od stakla debljine 15 centimetara. Ona bi trebala članove posade zaštititi od golemog pritiska koji vlada u dubinama oceana i istovremeno im omogućiti fascinantan pogled od 360 stupnjeva. Stručnjaci procjenjuju da će spuštanje trajati oko 120 minuta, a zalihe kisika bit će dovoljne za 112 sati boravka pod vodom. U podmornicu će stati tri člana posade. Pothvat će biti komercijalan, a cijena karte 250.000 dolara. Podmornica bi trebala biti spremna za spuštanje u naredne dvije godine.

2 Podmornica Deep Flight Challenger koju je konstruirala kompanija Virgin milijardera Richarda Bransona trenutno prolazi prve testove. Vozilo je izvorno bilo dizajnirano za bogataša avanturista Stevea Fossetta, međutim, nakon što je on 2007. poginuo u zrakoplovnoj nesreći, kupio ju je investitor Chris Welsh iz Kalifornije. Welsh se nada da će još tijekom ove godine postati prvi čovjek na Zemlji koji će se sam spustiti na dno Marijanske brazde. Nakon toga Virgin planira osvojiti najdublje točke u preostala četiri oceana. Ova bi se podmornica do dna trebala spustiti za 140 minuta. Maksimalan broj članova posade je jedan, a zalihe zraka dovoljne su za 24 sata.

3 Kompanija DOER Marine sa sjedištem u San Franciscu gradi podmornicu koju dobrim dijelom financira Google. Njezina posebnost je u tome što bi ona trebala udovoljiti brojnim zahtjevima znanstvene zajednice i biti istraživačkog karaktera. Predsjednica kompanije Liz Taylor kaže da im je cilj stvoriti podmornicu koja neće biti tek jedan od lovaca na rekorde. 'Nije nam cilj spustiti se i postaviti zastavu ili reći da smo bili dolje jer je to već učinilo dvoje ljudi. Želimo plovilo koje će biti pouzdano i moći ići bilo gdje u oceanu – do najvećih dubina ili negdje između', rekla je Taylor. Podmornici će trebati 90 minuta da se spusti, imat će dva do tri člana posade, a zraka dovoljno za 72 sata ronjenja.

4 U utrci do dna sudjeluje i glasoviti redatelj James Cameron. Njegova podmornica bit će opremljena 3D kamerama visoke definicije kako bi mogla napraviti najbolje moguće snimke Marijanske brazde. Cameron je bio jedan od pionira u razvoju najnovijih tehnologija podvodnog snimanja tijekom rada na svom filmu 'Bezdan'. Izgradnja je obavijena velom misterije, međutim, prema nekim glasinama, u podmornici će zaroniti sam redatelj. Također se nagađa da bi snimljeni materijal mogao biti upotrijebljen za stvaranje nastavka filma 'Avatar'.