OPASNA TEHNOLOGIJA

Kako lažni video razlikovati od stvarnog? I to će nam uskoro postati ozbiljan problem, upozoravaju stručnjaci

23.09.2019 u 11:36

Bionic
Reading

Umjetnik Hao Li, tvorac Putinove deepfake snimke objavljene tijekom nedavno održane MIT konferencije u razgovoru s medijima je najavio da će 'realistične' digitalne imitacije ljudi u videozapisima postati stvarnošću za šest do dvanaest mjeseci, dok će one koje nikako nećemo moći razlikovati od pravih stići za par godina

Stručnjak za deepfake tehnologiju u nedavnom je razgovoru za CNBC rekao da 'savršeno realistični' digitalno manipulirani videi koje će moći koristiti 'obični ljudi' dolaze za šest do dvanaest mjeseci. 'Trenutni deepfakei su lako prepoznatljivi' rekao je Hao Li, asistent na Sveučilištu Južna Kalifornija te naglasio: 'već danas imamo nekoliko primjera koji su jako uvjerljivi'.

Li je također rekao da ćemo uskoro stići do tog stadija da nećemo moći razaznati lažno od istinitog te ćemo morati pribjeći nekim alternativnim solucijama. Podsjetimo, deepfake videi digitalnom manipulacijom montiraju lažno lice na lice aktera u videu, stvorivši iluziju da je ta osoba doslovno tamo. Trenutne iteracije tehnologije, premda pomalo jezive, ne izgledaju kao prave, no sudeći prema stručnjacima, uskoro bi se situacija mogla promijeniti.

Li je stvorio deepfake video ruskog predsjednika koji je bio demonstriran pred uzvanicima MIT tehnološke konferencije održane prošlog tjedna. Svrha videa bila je demonstrirati trenutnu razinu deepfake tehnologije koja se razvija puno brže nego što su stručnjaci pretpostavili. Toliko, štoviše, da ćemo savršene i deepfakeove koje nije moguće razaznati od pravih snimki vjerojatno vidjeti već za nekoliko godina.

Razlog zbog kojeg Li smatra da će tehnologija napredovati brže nego što se očekivalo leži u vrlo brzom razvoju kineske apliakcije Zao koja ga je potaknula da 'skrati rok' do ere savršenih imitacija.

TEHNO SAVJETI

Ovih pet znakova za uzbunu upozorit će vas na viruse u vašem Androidu

Pogledaj galeriju

'Stvar je u tome da već znamo kako napraviti savršeni deepfake', samo što moramo više trenirati umjetnu inteligenciju te joj pružiti više podataka s kojima može raditi'. Deepfakeovi se trenutno smatraju jednim od moćnijih alata u političkim kampanjama te bi, uz trenutnu stopu razvoja, uskoro mogli postati puno opasniji, pogotovo u rukama političara koji vole 'prljavu igru', prenosi Business Insider.