BLOKIRANJE INFORMACIJA

Jeste li znali da su ove države u jednom trenu doslovno ugasile internet?

12.07.2019 u 11:01

Bionic
Reading

Sigurnosna mjera ili borba protiv slobode govora? Ovo su samo neke od zemalja koje su u jednom trenu svim građanima doslovno blokirale pristup globalnoj mreži

Rusija je ovog svibnja donijela zakon prema kojem će razviti vlastitu paralelnu verziju interneta te koja će omogućiti komunikacijsko odvajanje od ostatka svijeta bez zamjetljivog pada internetske infrastrukture. Mjera stvorena kao sigurnosni sustav koji Rusiju štiti u slučaju hakerskog napada prema mnogima se smatra još jednim alatom za cenzuru u rukama vladajućih.

Koja god istina se skrivala iza ruskog državnog interneta, jednu stvar valja uzeti u obzir, a to je da se u modernoj eri pristupom globalnoj mreži može vrlo lako manipulirati. Štoviše, ove države su ga u nekom trenutku uspjele, namjerno ili slučajno, u potpunosti isključiti.

lupili i ostali živi

'Internet nikad neće zaživjeti', 'Apple neće napraviti telefon' i druge najgore poslovne procjene u povijesti

Pogledaj galeriju

Etiopija - 98 posto države bez interneta nakon propalog državnog udara

Etiopijska vlada prošle je godine slobodu govora prozvala temeljnim ljudskim pravom, no nakon propalog državnog udara protiv premijera Abiyja Ahmeda i regionalne državne vlasti Amhare sredinom lipnja ove godine, internet je bio ugašen. Počinioc do danas nije pronađen.

Inguška - dvotjedna blokada zbog graničnih razmirica

Ruska vlada je u listopadu 2018. uslijed niza demonstracija protiv novog dogovora oko granice između Inguške i Čečenije isključila pristup internetu oko dva tjedna, odnosno dok se prosvjedi nisu utišali. Pristup globalnoj mreži isključila su tri najveća ruska pružatelja usluga, a cilj je navodno bilo blokiranje prosvjedničkih pokušaja korištenja WhatsAppa za koordinaciju prosvjeda, prenosi Financial Times.

Mauretanija - potpuna blokada

Mauretanija se ovih dana nalazi usred internetske blokade koja je počela 25. lipnja. Država je, naime, čekala rezultate državnih izboga, no kandidat vladajuće stranke Mohamed Ould Ghazouani proglasio je pobjedu prije nego što su se izbrojali glasovi, dok je policija navodno pohapsila članove oporbe, prenosi Saudi Gazette.

Sudan

Sudanska vlada je u lipnju prošle godine sprovela višednevno usporavanje internetu, prenosi Netblocks. Premda su pružatelji usluge nastavili raditi, kapacitet najvećih državnih 'prolaza' za internetski promet bili su smanjeni, dok je nestanak zabilježen na 'rubovima' mreže, što znači da je internet bio nedostupan većini državljana. Razlog? Mediji pretpostavljaju da je blokada interneta usko vezana uz istovremene pro-demokratske demonstracije koje su završine u krvi dijelom zahvaljujući paravojnim postrojbama u Khartoumu. Prošle godine bivši je predsjednik Omar al-Bashir također ugasio državni pristup internetu na 68 dana.

Republika Čad - predsjednik ugasio internet na godinu dana

Državljani Čada su u ožujka 2019. već godinu dana bili bez WhatsAppa, Facebooka i emaila, prenosi CNN. Neke kompanije preživjele su zahvaljujući VPN-u pomoću kojeg su maskirale svoju aktivnost, dok aktivisti za ljudska prava vjeruju da je predsjednik Idriss Deby naredio gašenje interneta kako bi utišao nasilje među zaraćenim plemenima na sjeveru zemlje te samim time konsolidirao svoju moć.

Kazahstan - kada oporba govori, internet se gasi

'Kazahstanske vlasti od ožujka 2018. usporavaju državni internetski promet jednom dnevno, odnosno svaki put kada na Facebooku govor drži predstavnik oporbe Mukhtar Ablyazov, vođa Demokratskog izbora Kazahstana' prenosi Access Now. 'Čim Ablyazov pokrene prijenos, korinici više ne mogu uploadati slike ili videe na Facebook, YouTube, Twitter, Instagram, Vkontakte, Odnoklassniki i ostale društvene medije'.

Kongo - internet se ugasio jedan dan nakon predjsdničkih izbora

Predsjednik Joseph Kabila odstupio je s dužnosti nakon 17 godina u uredu nakon što je vlada održala izbore zbog kojih je 2018. smijenjen. Dan nakon glasanja internet je bio isključen u najvećim gradovima demokratske republike Kongo - u Kinshasi, Gomi i Lubumbashiju. Opozicija tvrdi da je internet bio ugašen 'kako mediji ne bi prenosili njihovu pobjedu'.