TEHNO RECENZIJE

Isprobali smo LG G6: Dobar, iako malo čudan smartfon

09.07.2017 u 17:22

Bionic
Reading

Možda nije adut za okršaj s Galaxyjem S8 i iPhoneom, ali nova LG-jeva perjanica je zgodan smartfon s nekoliko dobrih značajki, koji je već sad moguće naći po razmjerno povoljnoj cijeni.

G6, čini se, označava kraj eksperimentiranja za južnokorejsku tvrtku i povratak konzervativnijem pristupu izradi top modela pametnih telefona. Model G5 bio je po puno čemu zanimljiv, ali uglavnom na razini ideje. Izvedba je značajno zaostajala, što se negativno odrazilo i na prodaju.

Stoga je ovogodišnje izdanje uglavnom prilično konzervativno. Dobili smo kombinaciju staklenih površina (zaštitno staklo Gorilla 5 straga i Gorilla 3 sprijeda) s aluminijskim okvirom u vidu jednodijelnog kućišta, koje se od većine drugih Androida na prvi pogled razlikuje ponajprije po tome što je zaslon dijagonale  5,7 inča (14,4 centimetra) izveden u omjeru 18:9 umjesto uobičajenih 16:9. 

Riječ je o diskretno dopadljivu uređaju jednostavnih linija i zaobljenih kutova, straga i sprijeda gotovo potpuno izravnanom. Neće izazvati uzdahe divljenja i zavisti stavite li ga na stol, ali plijeni tihom, nenametljivom elegancijom. 

Pri vrhu lijevog brida naći ćete dvije manje tipke za regulaciju volumena zvuka. Desni brid rezerviran je za poveću ladicu namijenjenu karticama SIM i microSD. Posred donjeg brida je utor za USB-C, dok je s njegove desne strane rešetka zvučnika.  Na gornjem, s desne strane, nalazi se 3,5-milimetarski audio ulaz (haleluja). 

Straga je, pri vrhu, smještena dvostruka kamera. Između dvije leće je LED bljeskalica, a ispod njih okrugla tipka za uključivanje/isključivanje koja služi i kao čitač otiska prsta. Ni kamere niti čitači otiska prsta nisu ispupčeni.

Nešto teži, ali i vodonepropusan

Sprijeda je sve podređeno zaslonu koji zauzima kraljevskih 80 posto lica mobitela, a pri dnu koje su virtualne tipke Home te navigacijske. 

Nešto je teži, ali ipak ugodno leži u ruci. Tipke su kvalitetno izrađene, dobro reagiraju i uglavnom su ergonomski dobro smještene. Nema zasebne tipke za uključivanje, ali G6 je moguće aktivirati dvostrukim kuckanjem po zaslonu, pa za njom ni nema posebne potrebe.

Unatoč staklenoj stražnjoj strani, G6 nije naročito sklizak po ravnim i glatkim površinama, vjerojatno dobrim dijelom i zbog težine. Kako je riječ o staklu, zamašćivanje prstima je neizbježno. 

Čitač otiska je pristojno precizan i pouzdan. Zbog drukčijeg oblika obruba razmjerno ga je lako naći, pa vam prst neće često odlutati do kamere. 

G6 nosi oznaku IP68, što znači kako je otporan na vodu i prašinu u određenoj mjeri (dubina do 1,5 metara, na do 30 minuta). To znači kako ne trebate paničariti ako vam ispadne u kadi ili ga zalijete čašom vode u kafiću. Ipak, izbjegavajte kontakte s morskom vodom, kao i dulje izlaganje slatkoj vodi. 

Full Vision zaslon jedan je od jačih aduta

IPS LCD zaslon QHD razlučivosti, kojeg u LG-ju nazivaju Full Vision, nešto je veći nego u prethodnika - 5,7 naspram 5,3 inča (14,4 vs. 13,4 cm) - i smješten u nešto veće kućište. 

Izraženog kontrasta, pomalo prigušenih ali ipak vjerno prikazanih boja, nešto slabije vidljiv pod jačim izravnim svjetlom, visoko responzivan -  ovaj je zaslon bez sumnje jedan od jačih aduta koje G6 nudi.

Kako koristi omjer prikaza koji nije još široko prihvaćen, tako je znalo biti problema s prikazom video zapisa i igara. Neke su se dale razvući preko cijelog zaslona, neke baš i nisu. LG-jeve aplikacije su redom optimizirane za novi prikaz, ali većina ostalih tek treba uhvatiti priključak s novim trendom. 

Ipak, vrlo je pregledan i na njega stane više sadržaja pa manje morate skrolati dok koristite, primjerice, Facebook.

Automatska prilagodba svjetline zaslona uvjetima u okolišu trebala bi brže reagirati, ali to nije velika zamjerka. 

Iako je u pitanju LCD zaslon, ipak nudi svoju inačicu značajke Always On, koja na manjem dijelu zaslona prikazuje korisne informacije poput vremena, datuma i obavijesti. Bar zbog toga ne morate dizati uređaj kako bi ga aktivirali. 

Ima još trikova u rukavu, poput mogućnosti prikaza ne samo za dvije aplikacije paralelno, već i dvije značajke iste aplikacije za pojedine aplikacije poput e-pošte i kalendara. No, zbog toga što je u pitanju LCD nećete ga moći koristiti za Googleovu platformu za virtualnu stvarnost Daydream.

Stariji procesor (ni)je problem

G6 pogoni nešto stariji čipset Snapdragon 821, po čemu LG-jeva perjanica zaostaje za većinom ovogodišnjih top modela koji imaju ili će imati Snapdragon 835. 

Snapdragon 821 ni po čemu nije loš. Naprotiv, radi bez greške, brz je i pouzdan u svakom pogledu. Problem je u tome što će brže zastarjeti nego 835, a ne nudi niti podršku za tehnologije koje će tek postati široko raširene, kao što su gigabitni LTE i Quick Charge 4.0.

Ako vam to nije važno, ne zamarajte se. Snapdragon 821 vas gotovo sigurno neće ostaviti na cjedilu te odraditi što god zatražite od njega. Veći je problem to što se dosta zagrijava čim ga izložite nešto intenzivnijoj zadaći, poput primjerice snimanja videa.

Četiri GB RAM-a više je nego dovoljno, no 32 GB memorije za mobitel ove klase više baš i nije. Da, moguće ju je proširiti karticom microSD (podržano je do dva terabajta), ali ipak... Više, više memorije dajte!

Zvučnik je iznenađujuće glasan i dovoljno jasnog zvuka da ga možete koristiti za slušanje, recimo, audio knjiga bez slušalica. 

Kao i G5, G6 ima dvije kamere straga. Obje su opremljene s 13 megapiksela, ali samo jedna ima optičku stabilizaciju slike i otvor blende f/1.8, dok je druga širokokutna (120 stupnjeva) i ima otvor blende f/2.4. Možete ih koristiti odvojeno ili zajedno.  Prednja kamera nudi pet megapiksela i također je širokokutna. 

  • +8
LG G6 - primjeri fotografija Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Kamere su uglavnom vrlo dobre do odlične, iako boje ponekad djeluju malo isprano i zna se dogoditi da ispadnu zrnato, pogotovo u uvjetima slabijeg osvjetljenja. No, imaju dosta nisku razinu šuma i razmjerno visoku razinu pojedinosti.

Prateća aplikacija nudi, između ostalog, bogat izbor ručnih postavki za snimanje fotografija i video zapisa, koje je moguće snimati u razlučivosti 4K, kao i ponešto filtera.   Ima i zgodnih štosova, poput mogućnosti dodavanja instant akcije - poput, primjerice, dijeljenja fotografije na Facebooku - izravno u tražilo kamere. 

Aplikacija Square Camera, namijenjena instagramoljupce, i omogućuje fotke u obliku kvadrata. Mogla bi biti i jednostavnija za korištenje nego što jest.

Baterija više nije zamjenjiva

Bateriji je povećan kapacitet u odnosu na G5 (s 2.800 na 3.300 mAh). No, kako bi G6 mogao biti vodonepropusan, zamjenjiva baterija prepustila je mjesto nezamjenjivoj. Sretniji bih bio sa zamjenjivom, ali nije loše ni imati mobitel za koji ne morate brinuti hoće li odapeti ako vas uhvati jak pljusak.

Izgurala je dan do dan i pol korištenja između dva punjenja, s time da napomenuti kako mobitel minimalno koristim za razgovore, a maksimalno za surfanje internetom, slušanje glazbe i gledanje videa. Napunila se od nule do punog kapaciteta za nešto manje od 90 minuta. 

LG je u G6 postavio operativni sustav Android 7.0 Nougat s vlastitim sučeljem. Uređaj je na testiranje došao s više predinstaliranih aplikacija, poput primjerice servisa za streaming glazbe Deezer, MaxTV-a, Evernotea, aplikacije za prijenos poruka, slika i početnog zaslona sa starog na novi mobitel LG Mobile Switch, snimača zvuka u HD razlučivosti i launchera Start.

Kao što sam već spomenuo, mobitel je moguće otključati i zaključati kuckanjem po zaslonu, a ima i zgodne opcije za obavljanje više zadaća istovremeno (multitasking) - odlično ako trebate nešto zapisati na brzinu nešto dok brbljate s nekim, recimo. Smart Bulletin funkcionira kao svojevrsna digitalna bilježnica za brzi pristup kalendaru ili bilješkama. 

Trebate li kupiti LG G6?

Dopadljiv, bez većih mana, malo dosadan u odnosu na konkurenciju, odličnog zaslona i kamere, solidnog procesora i baterije te razmjerno visoke cijene...  Je li doista adut za utrku s Galaxyjem S8 ili iPhoneom? Ne bih rekao. No, G6 je zgodan smartfon s nekoliko dobrih značajki kojeg je već sad moguće naći po razmjerno povoljnoj cijeni. 

LG G6 - ključne specifikacije

Dimenzije: 148,9 puta 71,9 puta 7,9 milimetara

Težina: 163 grama

Zaslon: 5,7″ IPS LCD, 2.880 puta 1.440 piksela  (564 ppi)

Procesor: Qualcomm Snapdragon 821, radnog takta do 2,36 GHz

RAM: 4 GB

Memorija: 32/64 GB (proširivo do dva TB, microSD)

Kamere:

  • stražnja: 13 MP f/1.8, OIS, PDAF i 13 MP f/2.4, širokokutna (125 stupnjeva)
  • prednja: pet MP, širokokutna (100 stupnjeva)

Povezivanje: WiFi, A-GPS, Bluetooth, USB-C, USB-OTG, FM radio, DLNA

Operativni sustav: Android 7.0 Nougat

Baterija: 3300 mAh, podrška za brzo punjenje

Boje: siva, crna i bijela

Cijena: od 3.800 kuna (Nabava.net)

Ustupio: LG

LG G6 : Official Product Video Izvor: Društvene mreže / Autor: LG Mobile Global