TEHNO RECENZIJE

Honor 8X: Šarmantan i pristupačan srednjostrujaš

09.11.2018 u 14:10

Bionic
Reading

Honor 8X nudi vrlo dobar omjer cijene i kvalitete ako ste spremni odreći se zahtjevnijih igara i aplikacija

Predstavljen početkom listopada u Pragu (Češka), Honor 8X razmjerno je brzo stigao i na domaće tržište gdje je trenutno među pametnim telefonima srednjeg do višeg cjenovnog ranga.

Uz model sa četiri gigabajta RAM-a i 128 GB interne memorije koji je pristigao na testiranje, dostupno je također i nešto jeftinije izdanje sa četiri GB RAM-a i 64 GB memorije. Razlika je par stotina kuna pa ako možete, priuštite si uređaj s više memorije.

Iznenađujuće dobar izgled

Honor 8X izgleda iznenađujuće dobro, kao da mu je cijena veća no što doista jest. Kvalitetno je izrađen. Dizajn je minimalistički i prigušen, iako bi se u Huaweiju mogli riješiti većeg dijela teksta postavljenog na stražnju stranu uređaja te zadržati samo brending i naznaku kako kamere imaju podršku umjetne inteligencije.

Huawei Honor 8X Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Sprijeda i straga su staklene plohe koje skupa drži metalni okvir. Kao i svi stakleni mobiteli, magnet je za otiske prsta, masnoću i druge oblike prljavštine.

Na desnom bridu su dvije tipke: za uključivanje/isključivanje (po sredini) te za regulaciju jačine zvuka (više pri vrhu). Na lijevom bridu, opet pri vrhu, nalazi se ladica na iglu u koju stanu dvije kartice SIM i kartica microSD, što znači kako ne morate žrtvovati jednu od kartica SIM kako biste proširili ugrađenu memoriju. Kao i obično, to je za svaku pohvalu.

Stariji USB, 3,5-milimetarski audio ulaz

Na donjem bridu su utor za mikro USB (u sredini), 3,5-milimetarski audio ulaz za slušalice (lijevo) te rešetka za zvučnik (desno). U Huaweiju se nisu odlučili na prijelaz na noviji standard USB-C, što će nekima smetati dok će drugi - poput mene - biti zadovoljni što i dalje mogu koristiti svoje slušalice. Vjerojatno trebam(o) uživati u tome dok traje jer će, pretpostavljam, i Huawei uskoro krenuti za onima koji su rekli zbogom 3,5-milimetarskom audio ulazu.

Straga, u gornjem lijevom kutu, naći ćete dvije leće za kamere te bljeskalicu, smještene jednu ispod druge. To je dobra pozicija za kamere ako želite smjestiti i čitač otiska prsta na stražnji dio mobitela, što je slučaj s Honorom 8X, unatoč tome što je lakše pokriti kameru prstom prilikom snimanja.

Spomenuti čitač otiska prsta pozicioniran je posred gornje trećine uređaja, što pak nije najsretnije rješenje ako nemate doista velike ruke. Nemam ih, pa sam obično morao malo premjestiti Honor 8X u ruci kako bih ga mogao dohvatiti i aktivirati. Kao što možete zamisliti, nije naročito praktično za često korištenje. No, sam čitač radi brzo i pouzdano, bez primjetnih zapinjanja.

Pretpostavljam kako su se u Huaweiju odlučili na takav raspored jer su u Honor 8X dodali još jednu biometrijsku značajku - prepoznavanje lica - kojoj bi čitač otiska prsta služio kao pričuva.

Rezervna varijanta je svakako dobro došla jer sam imao problema s pokretanjem prepoznavanja lica. Naime, smartfon je uporno odbijao registrirati lice, kako moje tako i drugih ljudi, bez očitog razloga. Problem je nestao nakon nekoliko resetiranja uređaja, nakon čega je prepoznavanje lica radilo korektno i razmjerno pouzdanu. Zanimljivo, pojedine aplikacije koje sam instalirao prestale su raditi nakon što sam upogonio prepoznavanje lica.

Velik, solidan zaslon

Prednjom stranom dominira velik LCD zaslon (6,5 inča, odnosno 16,5 centimetara) s manjim zubićem pri vrhu u kojeg su smješteni kamera, zvučnik za telefoniranje, senzori i minijaturni indikator punjenja baterije. Zubić je moguće softverski sakriti, ako želite. Obrubi su prisutni, ali ne toliko da bi smetali.

Iako me nije ostavio bez daha, riječ je o solidnom zaslonu omjera 19,5 naspram 9 i rezolucije 2.340 puta 1.080 piksela (FHD+, 397 ppi) na kojem je užitak čitati dulje tekstove ili prčkati po tablicama u Excelu.

Svijetao je, jasan i dobrog prikaza boja, s dosta visokom razinom refleksije kad ga pokušate koristiti pod izravnim svjetlom. Isplati se poigrati s različitim načinima rada (meni je, recimo, puno bolje legao Normal nego Vivid), kao i s postavkama (možete, primjerice, odabrati različite postavke temperature prikaza boja).

Honor 8X pogoni osmojezgreni procesor Kirin 710, radnog takta do 2,2 GHz. Svakodnevne zadaće poput surfanja, odgovaranja na e-poštu i brbljanja na društvenim mrežama svladat će bez problema, čak i ako posegnete za nešto intenzivnijim multitaskingom, a aplikacije pokreće razumno brzo. No, ne očekujte kako će se dobro nositi sa zahtjevnijim aplikacijama ili igrama.

  • +21
Huawei Honor 8X - primjeri fotografija Izvor: tportal.hr / Autor: Miroslav Wranka

Dvostruka stražnja kamera opremljena je lećama sa senzorima od 20 (otvor blende f/1.8) i dva megapiksela. Kako to već biva kod srednjostrujaša i jeftinijih mobitela, uz dobru rasvjetu možete dobiti prilično dobre fotografije, s visokom razinom oštrine i puno pojedinosti. Uz slabiju rasvjetu raste razina šuma, a fotografije djeluju manje prirodno. Isto vrijedi i za prednju kameru, opremljenu senzorom sa 16 MP i otvorom blende f/2.0.

Kamere na Honoru 8X podržane su istom umjetnom inteligencijom kao i na Huaweijevim top modelima. Može prepoznati 50 različitih objekata u 22 kategorije, automatski će optimizirati više postavki temeljem toga što snimate. to uglavnom radi prilično dobro, softver će vam prikazati nazive kako biste mogli provjeriti je li prepoznala kako treba. Super korisno ako želite snimiti i zaboraviti. No, ako ste osjetljiviji na kvalitetu konačnog uratka vjerojatno ćete češće fotografirati bez podrške umjetne inteligencije nego s njom.

Odlična baterija

Baterija kapaciteta 3.740 mAh se pokazala odličnom. Čak i uz intenzivno korištenje potraja bi bez problema čitav dan, ponekad i dio idućeg. Ako niste zahtjevan korisnik, ne bi me iznenadilo ako će vam potrajati i puna dva dana. Po trajanju će nadmašiti vjerojatno većinu smartfona ovog ranga, a nadmašit će i pokoji skuplji model.

Pripremite se za oko dva sata punjenja od nule do sto uz uključen zrakoplovni način rada. Ako baš ostanete na cjedilu, na raspolaganju su dva režima rada za štednju baterije.

Mono zvučnik je solidan. Glasan, očekivano tanak na basu, nije preporučljivo odvrtati ga do maksimuma. Lako ga pokriti prstom pri korištenju u vodoravnom načinu rada.

Valja napomenuti kako Honor 8X nudi i podršku za NFC, što nije tako česta pojava u ovom cjenovnom razredu.

Što se softvera tiče, Honor 8X dolazi s operativnim sustavom Android 8.1 Oreo i Huaweijevim sučeljem EMUI 8.2 koje se u dobroj mjeri razlikuje od čistog Androida, ali svejedno fino radi.

Na žalost, trebat ćete se nositi s hrpom predinstaliranih aplikacija, među kojima većina neće biti naročito korisna. Izbor Gameloftovih igara, primjerice, nudi demo izdanja koja će vjerojatno brzo dosaditi. Od Netflixa nećete imati velike koristi ako ga i inače ne gledate, i tako dalje, i tako dalje.

Uz to, neke od Huaweijevih aplikacija su loše riješene kad je korisničko iskustvo u pitanju. Recimo, HiSuite inače prilično jednostavan postupak prebacivanja datoteka s mobitela i na njega čini nepotrebno kompliciranim.

Trebate li kupiti Honor 8X?

Honor 8X nudi vrlo dobar omjer cijene i kvalitete ako ste spremni odreći se zahtjevnijih igara i aplikacija. Glavni aduti su mu vanserijski dobar izgled, solidan zaslon i kamere te izdržljiva baterija. S druge strane bi mogao imati jači procesor i grafičku karticu, u čemu zaostaje za, primjerice, Xiaomijevim Pocophoneom F1. No, svejedno je jedan od boljih srednjostrujaša s kojima sam imao posla u zadnje vrijeme.

Honor 8X - ključne specifikacije

Dimenzije: 160,4 puta 76,6 puta 7,8 milimetara

Težina: 175 grama

Zaslon: 6,5 inča (15,2 cm) IPS LCD, FHD+ (1.080 puta 2.340 piksela, 396 ppi), 18,5:9

Procesori: osmojezgreni Kirin 710 (12 nm) do 2,2 GHz; Mali-G51 MP4

RAM: četiri ili šest GB

Memorija: 64/128 GB (proširivo do 400 GB, microSD)

Kamere:

  • stražnja: 20 MP, f/1.8, PDAF + 2 MP, senzor dubine; LED bljeskalica, panorama HDR, video 1.080 p pri 30 sličica u sekundi
  • prednja: 16 MP, f/2.0, HDR, 1.080 p

Baterija: 3.750 mAh, Li-Po, nezamjenjiva

Povezivanje: microUSB 2.0, USB OTG, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi Direct, DLNA, hotspot, 4G/LTE, Bluetooth 4.2, NFC

Senzori i ostalo: čitač otiska prsta, prepoznavanje lica, brzinomjer, žiroskop, kompas; A-GPS

Operativni sustav: Android 8.1 Oreo, Huawei EMUI 8.2 Boje: plava, crna, crvena

Cijena: od 2.299 kuna za model sa četiri GB RAM-a i 64 GB memorije

Ustupio: Huawei