ZA RAD U POKRETU

HP ProBook 4340s - lagan notebook za poslovnjake

27.08.2012 u 09:01

Bionic
Reading

HP-ov prijenosnik nakon zadnjeg vala dizajnerskih promjena više liči na modele iz serija ProBook b i EliteBook. Dobro će poslužiti za rad izvan ureda, ali pazite na bateriju

Prijenosnik je ljubazno ustupila tvrtka Mikroline. Model koji smo isprobali radi na Intelov procesor Core i3, radnog takta 2,4 GHz. Ima četiri GB RAM-a (proširivo do osam), SATA čvrsti disk kapaciteta 500 GB i ugrađenu grafičku karticu AMD Radeon HD 7570.

Dimenzije su 32,6 puta 22,9 puta 2,4 centimetara pa neće zauzimati puno mjesta u većini aktovki i ruksaka. Ima samo dvije kile što će se svidjeti svima koji su zbog posla ili drugih razloga često u pokretu, a trebaju imati pri ruci računalo koje koriste za biznis.

I prije no što ga uzmete u ruke djeluje lagano, pomalo čak i plastično. No dojam vara. Aluminijsko kućište ojačano magnezijem djeluje kako bi moglo izdržati dugo i štošta prije no što počne pokazivati znakove habanja.

ProBook 4340s ima punu tipkovnicu chiclet na kojoj je ugodno raditi. Možda ćete trebati nešto vremena za navikavanje na tri osvijetljene tipke: za uključivanje i isključivanje računala, bežično spajanje s internetom te jednu čija je svrha otvaranje novog web preglednika.

Na zadnje navedeno je korisno naviknuti se, jer omogućuje pristup pregledniku bez prtljanja po tipkovnici i menijima.

Moglo bi vam ispočetka biti neobično i to što je sprijeda smještena lampica koja signalizira aktivnost čvrstog diska.

Zaslon je LED, dijagonale 13,6 inča (34,5 centimetara) i razlučivosti 1.366 puta 768 piksela. Ima ugrađenu tehnologiju AntiGlare, koja je omogućila dosta dobru čitljivost pod jačom umjetnom rasvjetom te nešto slabiju, ali ipak pristojnu, pod prirodnom.

Uz optički disk/pržilicu, tu su čitač kartica Expresscard, kamera i Bluetooth te dva interna mikrofona, ugrađena uz kameru na vrhu zaslona.

Što se priključaka tiče, na raspolaganju su tri 3.0 i jedan 2.0 USB te po jedan audio ulaz/izlaz, VGA izlaz i HDMI. Svi su smješteni sa strane, osim ulaza za mikrofon i slušalice te čitača kartica, koji su sprijeda.

Napaja ga litij-ionska baterija sa šest ćelija. Njezinu smo izdržljivost testirali vrteći usporedno niz standardnih uredskih aplikacija, uz streaming radija i videa putem bežičnog interneta koristeći postavku potrošnje energije koju nam je HP-ova aplikacija preporučila.

Do potpunog pražnjenja radio je bez problema nešto više od šest sati što će osigurati kvalitetnu autonomiju čak i onima koji dosta vremena provode izvan ureda. No nije uputno da se pritom suviše oslone na pokazivač(e) stanja baterije.

Klasični Windowsov obećao nam je 7,5 sati rada do idućeg punjenja, a HP-ov Power Assistant šest sati i petnaest minuta. Potonji je bio bliže stvarnom stanju, ali oba su se prilično čudno ponašala.

Često su znatno oscilirali pokazujući u jednom trenu kako je bateriji preostalo struje za tri sata, da bi par minuta kasnije tvrdili kako ima još samo sat i nešto, a da pritom nismo ništa mijenjali u načinu na koji smo koristili prijenosnik.

Za punjenje mu je trebalo nešto više od sat vremena, što je dobar rezultat.

Tijekom rada s računalom nismo imali spomena vrijednih problema. Pružilo je dobru izvedbu i nakon višesatnog rada, i usprkos tome što smo ga znali opteretiti većim brojem otvorenih prozora i dokumenata odjednom.

Malo su naporni bili brojni HP-ovi servisni programi. Mogu biti korisni. Uglavnom i jesu. Ali, prečesto traže pažnju korisnika, a to može ići na živce. Pa i odbiti manje iskusne.