STREET VIEW ŠPIJUNI

Google zataškavao krađu podataka?

28.05.2012 u 11:20

Bionic
Reading

Googleovi automobili koji su snimali ulice za projekt Street View krali su privatne podatke britanskih domaćinstava, a glavešine su to godinama zataškavale

Googleu prijeti istraga zbog tvrdnji da je namjerno prikupljao podatke iz milijuna računala u Velikoj Britaniji bez znanja i dozvole njihovih vlasnika.

Povjerenik za informacije, zadužen za nadzor zaštite podataka, trebao bi ispitati što su, ustvari, prikupljali Googleovi automobili za projekt Street View te jesu li znali da time krše britanski zakon o zaštiti podataka, piše Daily Mail

Optužuje ih se da su, dok su fotografirali doslovno svaku cestu na Otoku, skidali e-poštu, SMS-ove, fotografije i dokumente putem bežičnih mreža.

U divu iz Mountain Viewa branili su se da nisu znali da njihov softver prikuplja osjetljive podatke. Prije dvije godine priznali su prvi put da je do djelomične krađe osobnih podataka doista došlo, ali su tvrdili da je u pitanju bila greška.

No američko regulatorno tijelo FCC otkrilo je da je neimenovani više rangirani menadžer bio upozoren na problem još 2007. godine, ali nije ništa poduzeo. Upozorenja je u više navrata slao Britanac s kalifornijskom adresom, Marius Milner, programer koji je napisao softver za Street View.

FCC stoga optužuje Google za neodgovarajući nadzor projekta Street View te tvrdi da su prikupljene podatke planirali interno koristiti za različite projekte. Kompanija je dobila 145 tisuća kuna kazne zbog toga što je namjerno i stalno odbijala surađivati u istrazi vezanoj uz Street View.

Google je na meti regulatornih tijela i u Europi. U Njemačkoj je bio prisiljen prestati snimati za projekt Street View, a u Hamburgu je otvorena i istraga. U Francuskoj je morao platiti gotovo 820 tisuća kuna kazne, što je bila najveća kazna koju je regulatorno tijelo CNIL ikad izreklo. Česi su zabranili projekt u potpunosti nakon što su propali pregovori vezani uz poštivanje privatnosti.

Kod nas je projekt proveden bez velike pompe i zanimanja javnosti.

A u Britaniji bi mogao biti i predmetom rasprave u parlamentu. Na Otoku se mogu čuti i optužbe na račun vlasti, koja je - kažu kritičari - presporo reagirala na prigovore zato što je previše bliska s Googleovim šefovima.

Procjenjuje se da jedna od četiri kućne mreže u Britaniji nije zaštićena lozinkom, što olakšava neovlašteno prikupljanje privatnih podataka. Google ih je prikupljao zato što je to mogao učiniti, a kasnije bi smislio kako će zaraditi na tome.

Pokaže li se da u optužbama ima istine, Google će se naći u vrlo nezgodnoj poziciji, a moguće i biti izložen velikom broju tužbi s naknadama za odštetu.