DRUŠTVENE MREŽE

Facebook tinejdžerima plaća do 120 kuna mjesečno u zamjenu za instalaciju špijunskog softvera

30.01.2019 u 13:03

Bionic
Reading

Facebookov odjel za istraživanje već neko vrijeme pod krinkom istraživanja na iPhone uređaje tinejdžera instalira softver za pristup osnovnoj mapi, dok u zamjenu nudi mjesečnu naknadu do dvadeset američkih dolara

Facebook je tijekom prošle tri godine, prema najnovijem izvješću TechCruncha, vodio posebni program tijekom kojeg je sakupljao korisničke podatke plaćenih dobrovoljaca. Za testiranje su birani pojedinci od 13 do 25 godina starosti, a u zamjenu za instalaciju aplikacije Facebook Research bilo im je plaćeno do 20 dolara mjesečno. Facebook Research radi na iOS-u i Androidu, a njegova funkcija je sakupljanje svih web i telefonskih aktivnosti korisnika kao i slanje svih informacija Facebooku.

Facebook je službeno potvrdilo postojanje ovog programa.

Podsjetimo, Facebook je do sada sakupljao dio podataka putem Onavo Protecta - VPN usluge koju je kupio još 2013. Sakupljeni podaci pokazali su se prilično korisnima, s obzirom da ih je Facebook koristio za prepoznavanje konkurenata koje bi nakon toga ili kupio ili jednostavno imitirao. Facebook je aplikaciju maknuo iz App Storea nakon što je Apple prošlog ljeta prigovorio da se radi o kršenju pravila sakupljanja podataka.

Aplikacija za 'istraživanje' od korisnika traži da instalira posebni certifikat za pristup osnovnoj mapi uređaja koji ujedno Facebooku daje pristup SMS porukama, emailu, web pretragama i surfanju - no to nije sve. Aplikacija je čak snimala slike ekrana povijesti kupnje u web dućanima te ih slala Zuckerbergu i prijateljima.

Špijunski softver

Razlog zbog kojeg Apple otvoreno prigovara na funkcije Facebook Researcha korištenje je poduzetničkih certifikata za pristup privatnim podacima na iPhoneu. Pravilo Appleovog dućana navodi da se certifikati koji poslodavci koriste za pristup uređajima zaposlenika ne smiju instalirati na uređaje privatnih osoba. Glasnogovornik Facebooka rekao je da program ne krši Appleova pravila no nije mogao objasniti zašto.

Facebook je, očekivano, nastojao prikriti svoju uključenost u projektu sve do trenutka instalacije aplikacije. Usluge za beta testiranje Applause, BetaBound i uTest su, piše TechCruch, povezane sa Facebookovim programom istraživanja.

'Facebook je svoj VPR za istraživanje tržišta počeo distribuirati 2016. kada je njegovo ime bilo Project Atlas - sve do trena kada je kontroverza vezana uz Onavo projekt izašla na vidjelo. Apple je nakon ovog otkrića u 2018. uveo pravila za zaštitu privatnih podataka koji je uglavnom temeljen na obrani korisnika od znatiželjnog pogleda Facebooka. Facebook, naravno, nije planirao prestati sa kopanjem po korisničkim telefonima te je program nastavio unatoč Appleovoj zabrani.' izvještava TechCrunch

informacije su zlato

Od kupovine do pokreta mišem: Ovo su svi načini na koje nas Facebook prati

Pogledaj galeriju

Apple u ofenzivi

Reklame za program istraživanja ciljale su tinejdžere od 13 do 17 godina starosti pod opisom 'plaćena studija društvenih mreža' i prije nego što pitate - u formularu za prijavu ne glasi tko vrši istraživanje.

Ako Apple zaključi da Facebook Research krši njihova pravila, mogao bi napraviti dramatični potez i blokirati korištenje svih poslovnih certifikata, dodatno pogoršavši već narušen odnos dva tehnološka diva.