borba s koronom

Bill Gates otkrio zbog čega je nezadovoljan: Maske i pranje ruku najvažniji su dok ne stigne cjepivo

15.10.2020 u 10:03

Bionic
Reading

Milijarder je uvjeren kako su zaštitne maske i pranje ruku najvažniji alati u suzbijanju zaraze dok ne razvijemo učinkovito cjepivo i liječenje

Suosnivač Microsofta Bill Gates kritizirao je vlasti Sjedinjenih Država zbog neodgovarajuće reakcije na pandemiju bolesti COVID-19.

Nezadovoljan je time što su vlasti napadale svoje znanstvene stručnjake, kasnile za drugim državama u testiranju i podbacile kad je građane trebalo privoljeti na nošenje zaštitnih maski. Druge su države to izvele vrlo uspješno, uvjeren je Gates.

Naročito ga smeta predugo razdoblje potrebno kako bi testirane osobe dobile rezultate testiranja, ali i to što vlasti nisu stale iza zdravstvenih stručnjaka kao u drugim državama, već su ih napadale.

Smatra kako su bolji rezultati testiranja i prihvaćanja zaštitnih maski 'čisto tehničko, ne političko pitanje' te kako su maske i pranje ruku najvažniji alati u suzbijanju zaraze dok ne razvijemo učinkovito cjepivo i liječenje.

Nije nikog imenovao, ali...

Gates nije nikog spomenuo imenom i prezimenom, ali poznato je kako američki predsjednik Donald Trump obično nije nosio zaštitnu masku prije no što je otkriveno kako je zaražen koronavirusom. Time se izložio zarazi i mogućem razvoju težeg oblika bolesti, piše Business Insider.

Prije nekoliko dana vodeći američki stručnjak za zarazne bolesti dr. Anthony Fauci kritizirao je odgovorne za vođenje Trumpove predsjedničke kampanje zbog korištenja njegovih riječi za političko oglašavanje bez njegove dozvole i izvan konteksta. Nazvao je taj postupak 'uznemiravanjem'.

Zaklada Bill and Melinda Gates Foundation dosad je donirala više od sto milijuna američkih dolara za borbu protiv koronavirusa, uključujući i razvoj cjepiva koje će biti dostupno siromašnim državama.

Bijela kuća pokazala je naznake kako je zainteresirana za strategiju imuniteta krda, u sklopu koje bi smanjila nastojanja za ograničavanjem širenja virusa. U Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji taj pristup smatraju neetičnim.