hezonja u startnoj petorci

Zubac pokazao Lakersima kakvu su glupost napravili, Bogdanović opet iznad prosjeka

10.02.2019 u 09:27

Košarkaši Los Angeles Clippersa i Oklahoma City Thundera izveli su dva nevjerojatna preokreta u sinoćnjim utakmicama NBA lige, odigranim u Bostonu i Houstonu. Clippersi su nadoknadili 28 koševa zaostatka u pobjedi nad Celticsima 123-112, a Oklahoma je preokrenula minus 26 u pobjedu 117-112 nad Rocketsima.

'U prvom poluvremenu nismo bili dovoljno čvrsti. Nakon poluvremena smo izašli na teren odlučni da ćemo igrati čvrsto i uspjeli smo preokrenuti rezultat. Nisam mogao poželjeti bolji početak', izjavio je nakon dvoboja u TD Gardenu hrvatski centar Ivica Zubac koji će zasigurno pamtiti debi u dresu Clippersa.

'Gubili smo mnogo lopti, a oni su to pretvarali u koševe. To nam je bio najveći problem. No, u nastavku smo igrali čvrsto u obrani, imali dobar protok lopte u napadu i uspjeli smo se vratiti', objasnio je Zubac veliki preokret u kojem je kao startni centar Clippersa sudjelovao sa 12 koševa, devet skokova i tri blokade.

'Osjećao sam se dobro. Nisam imao osjećaj da prvi put igram u ovoj momčadi. Suigrači su mi pomagali savjetujući mi što da radim u napadu, gdje se trebam postavljati, gdje se kretati pa mi je bilo puno lakše', dodao je Zubac.

Osmorica igrača pod vodstvom Doca Riversa, trenera koji je s Bostonom osvojio NBA prsten 2008. godine, imala su dvoznamenkasti učinak, a predovili su ih Montrezl Harrell sa 21 košem i Danilo Gallinari sa 19. Veliki doprinos dali su igrači s klupe, a istaknuo se mladi razigravač Landry Shamet kojeg su Clippersi doveli iz Philadelphije u zamjeni za Tobiasa Harrisa. Shamet je ubacio 17 koševa uz tri asistencije.

Boston je u dva dana uspio izgubiti od obje momčadi iz Los Angelesa i pritom propustiti velike prednosti. Protiv Lakersa su imali +18 tijekom dvoboja, a protiv Clippersa ni +28 nije bilo dovoljno za pobjedu. Pritom su još ostali i bez Kyrieja Irvinga, koji je tjiekom druge četvrtine napustio igru zbog ozljede koljena i više se nije vratio, a igra Celticsa se urušila. Irving će u nedjelju na pregled kojim će se utvrditi težina nove ozljede koljena.

Gordon Hayward je sa 19 koševa bio najbolji strijelac domaćih, a po 16 koševa ubacili su Jason Tatum i Terry Rozier.

Drugi veliki preokret dogodio se u Toyota Centeru u Houstonu, gdje domaćim Rocketsima zaliha od 22 koša na poluvremenu nije bila dovoljna za pobjedu. Cijelu su je izgubili već u trećoj četvrtini koja je završila sa 42-20 za Oklahoma City. Ono što su tada započeli, Paul George i Russell Westbrook su dovršili u neizvjesnoj završnici te na kraju slavili sa 117-112 za najveći preokret u klupskoj povijesti.

Westbrook je sa 21 košem, 12 skokova i 11 asistencija devetu utakmicu zaredom bio na 'triple-double' učinku i tako izjednačio NBA rekord po broju uzastopnih 'triple-double' učinaka, koji je od 1968. godine držao legendarni Wilt Chamberlain. George je ubacio 45 koševa uz 11 skokova, a važnu ulogu imao je i Dennis Schroder sa 17 koševa.

James Harden je 29. utakmicu zaredom postigao 30 ili više koševa, ali to nije donijelo pobjedu njegovoj momčadi. Protiv OKC-a je postigao 42 koša, ali je iz igre gađao 11/28. Chris Paul je bio na granici 'triple-doublea' sa 18 koševa, 10 skokova i devet asistencija, dok je Kenneth Faried spojio 17 poena i 12 skokova za poražene.

Još jednu odličnu večer imao je Bojan Bogdanović koji je sa 23 koša (šut 9/17, za tricu 3/7) predvodio strijelce Indiane u domaćoj pobjedi 105-90 nad Clevelandom. Za Pacerse je to peta uzastopna pobjeda, nakon što su bili u nizu od četiri poraza poslije teške ozljede njihove glavne zvijezde Victora Oladipa.

Bogdanović je i u ovom dvoboju pokazao iznimnu dozu napadačke agresivnosti, ne oslanjajući se samo na svoj šut. Najbolji hrvatski košarkaš izveo je dva zakacuvanja i jedno lijepo pologanje na stražnji dio obruča, kojim je prevario svoje čuvare.

Uz Bogdanovića veliki doprinos u 37. ovosezonskoj pobjedi Pacersa dali su Darren Collison sa 18 koševa i devet asistencija, Myles Turner sa 14 poena, osam skokova i tri blokade te Domantas Sabonis sa 13 koševa i 10 skokova.

Kod Clevelanda je Jordan Clarkson ubacio 18 koševa, a Collin Sexton i Lary Nance Jr. po 16 svaki. Ante Žižić je za 17 minuta postigao tri koša, uz tri skoka i jednu asistenciju.

Na Istoku se ponovno zaoštrila borba za čelno mjesto na ljestvici. Toronto je očekivano slavio u Madison Square Gardenu svladavši New York sa 104-99, a vodeći MIlwaukee je neočekivano poražen na svom parketu od Orlanda s uvjerljivih 103-83.

Bucksi su igrali bez svog najboljeg igrača Giannisa Antetokounmpa, koji je propustio dvoboj zbog bolova u koljenu. Bez 'Greek Freaka' Milwaukee nije jednako ubojita momčad, što su košarkaši Orlanda iskoristili. Domaće je dotukao i očajan šut za tricu (6/35).

Jonathan Isaac je sa 17 koševa bio najbolji strijelac Magica, a najbolji učinak imao je Nikola Vučević sa 15 koševa, 17 skokova i pet asistencija. I Terrence Ross je ubacio 15 koševa, najviše od igrača s klupe Orlanda.

Buckse je sa 19 poena i 11 skokova predvodio Eric Bledsoe. Khris Middleton je imao 11 koševa i 12 skokova.

Toronto je pobjedom u New Yorku došao na korak iza Milwaukeeja. Obje momčadi imaju po 41 pobjedu, a Raptorsi su izgubili dvije utakmice više. Do pobjede u Madison Square Gardenu predvodio ih je Kyle Lowry sa 22 koša i pet asistencija. Serge Ibaka je imao 19 poena i 13 skokova, a po 14 koševa su ubacili Danny Green i Norman Powell. U svojoj prvoj utakmici za Toronto u koji je stigao iz Memphisa, španjolski centar Marc Gasol je za 19 minuta ubacio sedam koševa uz šest skokova.

'Rookie' Kevin Knox je sa 20 koševa bio najbolji igrač Knicksa. DeAndre Jordan je ubacio 10 poena uz 18 skokova. Mario Hezonja je bio u početnoj postavi i na terenu proveo 25 minuta te za to vrijeme postigao sedam koševa, uz devet skokova, dvije asistencije i jednu osvojenu loptu.

NBA rezultati, 9.2.

• Indiana - Cleveland 105-90 (B. Bogdanović 33:37 min, 23 k, šut 9/17, 1 s, 2 a / A. Žižić 16:32 min, 3 k, šut 1/4, 3 s, 1 a)
  • Boston - LA Clippers 112-123 (I. Zubac 23:08 min, 12 k, šut 5/10, 9 s, 3 bl)
  • New York - Toronto 99-104 (M. Hezonja 25:06 min, 7 k, šut 3/6, 9 s, 2 a, 1 ol)
  • Milwaukee - Orlando 83-103
  • Houston - Oklahoma City 112-117
  • Atlanta - Charlotte 120-129
  • Chicago - Washington 125-134
  • Memphis - New Orleans 99-90
  • Utah - San Antonio 125-105