SP U PLIVANJU

Već prvog dana šest svjetskih rekorda

26.07.2009 u 19:57

Prvoga dana plivačkih natjecanja na Svjetskom prvenstvu u Rimu postavljeno je čak šest novih svjetskih rekorda

Prvoga je postavila Šveđanka Sarah Sjostrom koja je u polufinalu na 100 metara leptir plivala 56.44 sekundi, što je za 17 stotinki brže od gotovo devet godina starog svjetskog rekorda kojega je držala Nizozemka Inge de Bruijn sa OI u Sydneyu 2000.

Uslijedio je rekord Nijemca Paula Biedermanna koji je osvojio je naslov svjetskog prvaka na 400 slobodno s vremenom od 3:40.07 minuta, što je za jednu stotinku brže od dosadašnjeg svjetskog rekorda kojega je držao Australac Ian Thorpe iz Manchestera otprije sedam godina.

Amerikanka Ariana Kukors postavila je novi svjetski rekord na 200 mješovito, ona je u polufinalu plivala 2:07.03 minuta čime je za čak 1.42 sekunde poporavila stari rekord Australke Stephanie Rice postavljen na prošlogodišnjim OI u Pekingu.

Talijanka Federica Pellegrini osvojila je naslov svjetske prvakinje na 400 slobodno, a u finalu je plivala novi svjetski rekord u vremenu od 3:59.15 minuta čime je postala prva žena u povijesti koja je 400 metara svladala za manje od četiri minute.

Nizozemska ženska štafeta na 4x100 slobodno u sastavu Inge Dekker, Ranomi Kromowidjojo, Frederike Heemskerk i Magdalena Veldhuis osvojila je naslov svjetskih prvakinja na SP u plivanju u Rimu i to s novim svjetskim rekordom. Nizozemke su u fnalu plivanle 3:31.72 minuta što je za gotovo dvije minute brže od staroga rekorda kojega je držala ista ova štafeta postavljenog prošle godine na EP u Eindhovenu.

Njemica Britta Steffen postavila je novi svjetski rekord na 100 slobodno, ona je u prvoj izmjeni utrke štafeta na 4x100 slobodno plivala 52.22 sekunde što je za 34 stotinke brže od staroga rekorda kojega je ona postavila na nacionalnom prvenstvu u Berlinu prije mjesec dana.

Jedina finalna disciplina u kojoj nije postavljen svjetski rekord je muška štafeta na 4x100 slobodno u kojoj je američka štafeta u sastavu Michael Phelps, Ryan Lochte, Matthew Grevers i Nathan Adrian osvojila je naslov svjetskih prvaka s vremenom od 3:09.21 minuta, što je za 97 stotinki slabije od svjetskog rekorda kojega su postavili na OI u Pekingu.

Duje Draganja plasirao se u finale Svjetskog prvenstva u disciplini 50 leptir. Draganja je u polufinalu zauzeo četvrto mjesto plivavši novi hrvatski rekord s vremenom od 23.03 sekunde što je za 11 stotinki brže od njegova rekorda kojega je postavio u kvalifikacijama ujutro. Mario Todorović nije se uspio plasirati u finale, s vremenom 23.51 zauzeo je posljednje, 16. mjesto u polufinalu. Todorović je u polufinalu plivao samo šest stotinki slabije od osobnog rekorda kojega je postavio u kvalifikacijama.

Najbolji rezultat polufinala ostvario je svjetski rekorder Španjolac Rafael Munoz s novim rekordom svjetskih prvenstava od 22.68 sekundi ispred Srbina Milorada Čavića sa 22.75 i Brazilca Nicholasa Santosa sa 23.00.

Finale na 50 leptir je na programu u ponedjeljak.