PARAGLIDING WORLD CUP

Slovenac Valič najbolji, Hrgetić 18.

16.07.2009 u 10:06

Četvrtog dana Svjetskog kupa parajedriličara u Buzetu gledali smo izuzetno napetu i kvalitetnu utrku, u kojoj je pobijedio Slovenac Valič, a najbolje plasiran hrvatski pilot bio je Marko Hrgetić na 18. mjestu

Napokon utrka dostojna Svjetskog kupa. Premda uvjeti i nisu bili najpogodniji, komisija za postavljanje discipline odlučila se za konzervativnu utrku, što znači da se letjelo duž glavnog grebena od Buzeta do Učke i natrag. Prva okretna točka bio je tunel Učka, ujedno i startni cilindar radijusa 14 km, potom je trebalo letjeti na kraj grebena do zavoja u blizini slovenskog malograničnog prijelaza Rakitovac, treća točka bio je Roč, četvrto poletište Raspadalica i cilj u selu Grgurinčići podno Roča.

Prva dionica od 20 km letjela se većom brzinom prema tunelu Učka. Početna visina između 1500 i 1700 m ubrzano se topila, tako da su piloti dolazili nad Lupoglav sa visinama između 500 i 700 m. Dramatičan dio bio je let nisko iznad, a nekih i ispod grebena nad istarskim ipsilonom do ulaza u tunel Učka. Nakon okretanja slijedio je povratak istim putem, ali i dalje je visina predstavljala problem zbog slabih termičkih dizanja.

Do kraja utrke vozilo se na milimetarskoj preciznosti uzduž glavnog grebena Ćićarije, a svako malo je poneki pilot odustajao. Tim Gorske službe spašavanja pod vodstvom Vlade Paušića imao je nekoliko intervencija skidanja pilota i opreme s drveća, ali bez ozljeda.

Četvrtu utrku Svjetskog kupa u Hrvatskoj završila su 42 pilota, a još 20-ak njih bilo je nadomak cilja. Pobjednik dana je Slovenac Aljaž Valič s vremenom 01:46: 26, dok je od žena pobijedila Čehinja Renata Kuhnova s vremenom 02:50:20. Naši predstavnici su postigli odličan uspjeh: Marko Hrgetić završio je na 18. mjestu s vremenom 02:11:59, a Damir Habek na 24. mjestu s vremenom 02:14:28.

Ovim plasmanom Habek je izbio na 16. mjesto ukupnog poretka, dok je Bugar Yassen Savov vodeći nakon četiri utrke. Treba još spomenuti odlično letenje našeg trećeg predstavnika Zorana Boškovića, koji je četvrtog dana stigao nadomak cilja, ali bio je kratak za manje od dva kilometra. Hrvatska je podigla nacionalni plasman za još jedno mjesto i sada je na devetoj poziciji.