europska liga

Skupine Europske lige sve bliže raspletu; golijade Arsenala, Sportinga i Milana

29.11.2018 u 21:18

Večeras su na rasporedu utakmice predzadnjeg kola skupina Europske lige. Većina utakmica igrala se u terminu od 19 sati...

Nogometaši Salzburga upisali su i petu pobjedu u skupini B Europske lige nakon što su na svom travnjaku pobijedili RB Leipzig sa 1-0 i tako osigurali prvo mjesto u skupini. Pogodak odluke zabio je Fredrik Gulbrandsen u 74. minuti. Za austrijski sastav je cijeli susret odigrao Marin Pongračić.

U drugom susretu iz ove skupine Celtic je na gostovanju pobijedio Rosenborg također sa 1-0 načinivši veliki korak prema plasmanu u drugi dio natjecanja. Utakmicu u Trondheimu odlučio je gol Scotta Sinclaira u 42. minuti. Za škotskog prvaka Filip Benković je odigrao cijeli susret.

Uoči zadnjeg kola Salzburg je sigurno prvi sa 15 bodova, Celtic ima devet bodova, RB Leipzig šest, a Rosenborg je posljednji bez boda. U zadnjem kolu Celticu će trebati bod protiv Salzburga kako bi osigurao prolaz dalje.

• +2
Europska liga, 5. kolo, RB Salzburg - RB Leipzig, 2018/19. Izvor: Pixsell / Autor: Hendrik Schmidt/DPA/PIXSELL

Arsenal i Sporting su i prije ovog kola osigurali prolaz u skupini E, a londonski sastav je gostujućom pobjedom protiv Vorskle 3-0 osigurao i 'jedinicu'. Golove za 'topnike' zabili su Emile Smith Rowe (11), Aaron Ramsey (27-11m) i Joe Willock (41).

Sporting je bio još uvjerljiviji, na gostovanju je pobijedio Karabag sa 6-1. Golove za portugalski sastav zabili su Bas Dost (5-11m), Bruno Fernandes (20, 75), Nani (33) i Abdoulay Diaby (65, 82), dok je gol za domaći sastav postigao Abdellah Zoubir (14). Filip Ozobić je igrao za domaći sastav od 71. minute.

Na ljestvici vodi Arsenal sa 16 bodova, Sporting ima tri boda manje, a zatmim slijede Vorskla i Karabag sa po tri boda.

Prolaz u 16-inu finala osigurao je i Real Betis u skupini F, a korak do 'proljeća' je i Milan.

Betis je na svom travnjaku u sudaru protiv izravnog suparnika za prolaz pobijedio Olympiakos sa 1-0, a pogodak odluke zabio je Sergio Canales u 39. minuti.

U drugom susretu Milan je pobijedio Dudelange sa 5-2 nakon što su Luksemburžani vodili sa 2-1. Strijelci za Milan bili su Patrick Cutrone (21), Stelvio Cruz (66-ag), Hakan Calhanoglu (70), Tom Schnell (78-ag) i Fabio Borini (81), dok su golove za goste zabili Dominik Stolz (39) i Dave Turpel (49). Alen Halilović je za Milan igrao do 52. minute.

Na ljestvici vodi Betis sa 11 bodova, Milan je drugi sa 10 bodova, a Olympiakos na trećem mjestu ima sedam bodova, dok je Dudelange zadnji bez bodova. U zadnjem kolu Olympiakos će na svom terenu trebati pobjedu s dva gola razlike protiv Milana ukoliko želi dočekati proljeće u Europi.

• +14
NK Dinamo - Fenerbahče, 1. kolo Europske lige Izvor: Pixsell / Autor: Igor Soban/PIXSELL

U susretu 5. kola K skupine Europske lige kijevski Dynamo je na gostovanju pobijedio Astanu 1-0 i izborio plasman u 16-ina finala Europske lige, a korak do europskog proljeća je i Rapid koji je u skupini G na gostovanju iznenađujuće pobijedio Spartak sa 2-1.

Astana je bila bolja, imala niz sjajnih prilika, no bodove su osvojili gosti koji su praktički iz jedine prilike zabili pogodak, a strijelac je u 29. minuti bio Benjamin Verbič (29).

Marin Tomasov je odigrao cijeli susret za Astanu, dok Josip Pivarić nije nastupio za goste. U drugom susretu sastaju se Jablonec i Rennes.

Na ljestvici vodi Dynamo sa 11 bodova, Astana ima osam bodova, Rennes tri, a Jablonec dva boda.

U susretu skupine G Rapid je u Moskvi pobijedio Spartak sa 2-1 i vratio se i igru za prolaz skupine. Austrijanci su uoči ovog kola bili posljednji, no ovom su pobjedom skočili barem privremeno na prvo mjesto.

Spartak je poveo u 20. minuti golom Ze Luis, a Rapid je u nastavku susreta okrenuo rezultat. Izjednačio je Mert Muldut u 80. minuti nakon ubačaja iz kornera, a pobjedu gostima donio je Philipp Schobesberger u prvoj minuti sudačke nadoknade.

Za goste je cijeli susret odigrao bivši igrač Šibenika i Osijeka Mateo Barać, dok je Ivan Močinić susret propustio zbog ozljede.

Utakmica je u 71. minuti nakratko prekinuta nakon što je jedan od domaćih navijača utrčao u teren i pokušao se obračunati s kapetanom Spartaka Denisa Glušakova. Međutim, huligan je brzom intervencijom zaštitara izveden s terena.

U drugom susretu iz ove skupine večeras se sastaju Rangers i Villarreal.

Rapid je ovom pobjedom preuzeo vodstvo na ljestvici s osam bodova, Villarreal je drugi sa šest bodova, a Spartak i Rangers imaju po pet bodova.