FINALE NA ŠUBIĆEVCU

Rijeka obranila naslov u Kupu, junak pobjednika je Tibor Halilović; Lokomotiva može s pravom žaliti, jer imala je odlične prilike

01.08.2020 u 22:34

U finalu Hrvatskog nogometnog kupa igranom na Šubićevcu, Rijeka je svladala Lokomotivu 1:0 te je šesti puta u svojoj povijesti osvojila trofej 'Rabuzinovo sunce'

Riječani su obranili naslov pobjednika Kupa te su tako spriječili Lokomotivu da po prvi puta dođe do naslova u ovom natjecanju. Drugi puta je sastav s Kajzerice igrao u finalu (2013.) i opet je ostao praznih ruku. Sreća je Zagrepčanima okrenula leđa, jer su ima sjajne prilike, dva puta tresli okvir gola, ali ih je suparnik kaznio za promašaje...

U tužnoj atmosferi, jer nije bilo gledatelja, osim stotinjak posebno odabranih sretnika, nogometaši obje momčadi imale su zajedničkog neprijatelja u visokoj temperaturi i sparini. Zato ne čudi što tempo nije bio jak, a igrači Rijeke i Lokomotive iscrpljeni su i završnicom prvenstva u kojem su do zadnjeg kola vodili borbu za drugu poziciju koje vodi u kvalifikacije za Ligu prvaka.

Rijeka je nešto bolje ušla u dvoboj, imala terensku inicijativu, radila povremeno pritisak, ali niti jedan od pokušaja nije ourodio ozbiljnijom prijetnjom.

Na jedinu pravu priliku čekali smo sve do 42. minute, a složili su je dečki s Kajzerice. Kastrati je dao povratnu loptu za Tolića koji je neometan iz blizine pucao, ali je Pandur spasio svoju momčad.

Dvije minute kasnije u kaznenom prostoru 'Lokosa', Mersinaj je nogom odnio loptu na koju je glavom išao Andrijašević. Riječki veznjak ostao je ležati na travnjaku, suigrači su tražili penal, ali sudac nije pokazao na bijelu točku, nije se oglasio ni VAR. Bila je to jedina nezgodna situacija u prvom poluvremenu u kojem je bilo i povremenog naguravanja među igračima.

• +4
Finale Hrvatskog kupa 2020., Rijeka - Lokomotiva, Izvor: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

U nastavku, u 49. minuti, zaprijetila je Rijeka. Halilović se probio u kazneni prostor, opalio lijevom nogom s oko 12-13 metara, ali je lopta otišla pored desne vratnice.

Samo minutu kasnije dogodila se brza kontra 'Lokosa', Uzuni je dao loptu za Kastratija koji je s desetak metara gađao i pogodio – vratnicu, sreća je bila na strani Rijeke.

U 63. minuti Kastrati je prošao Escovala koji ga je srušio, a Pejin je pokazao na bijelu točku. Nakon provjere VAR-a, dosuđen je slobodan udarac na 16 metara, jer je prekršaj počeo izvan kaznenog prostora, Tolić nije bio precizan izvođač slobodnjaka.

• +3
Poznati na finalu Hrvatskog kupa 2020. Izvor: Pixsell / Autor: Hrvoje Jelavic/PIXSELL

Kazna za Lokomotivine promašaje stigla je u 76. minuti. Lončar je ubacio sjajno za Pavičića koji je gurnuo za Halilovića, a ovaj je s desetak metara snažno opalio i poentirao za vodstvo.

U 83. pitanje pobjednika moglo je biti riješeno. Halilović je ubacio, Čolak odlično pucao glavom, ali je vratar Grbić sjajnom reakcijom spriječio drugi gol Rijeke.

Sudac je pokazao na sedam minuta sudačke nadoknade, a u trećoj se opet tresao okvir Rijekinog gola, Jakić je opalio s 20 metara, a greda zaustavila izjednačenje. Rijeka je izdržala preostale napade Lokosa i podigla svoj šesti Kup.