EUROBASKET

Preokret Rusa; probudio se čovjek koji je uništio Hrvate te je presudio i Grcima

13.09.2017 u 19:52

Ruski košarkaši plasirali su se u polufinale Eurobasketa nakon što su u Istanbulu pobijedili Grčku s 74:69 (17-24, 14-13, 20-16, 23-16)

Rusi su nakon Hrvatske izbacili i Grke te nakon šest godina ponovno ušli među četiri najbolje momčadi Europe, dok su na dva prethodna izdanja upisali ukupno samo dvije pobjede. Grci su dominirali u prvom poluvremenu, a u drugom su proigrali najbolji ruski igrači.

Grci su u drugoj četvrtini vodili s 13 razlike, zahvaljujući i činjenici da je najbolji ruski igrač Aleksej Šved u prvom poluvremenu zabio samo četiri koša, uz šut 1-7. No najbolji ruski igrač i Rusija su se probudili u trećoj četvrtini, istopila se grčka prednost i krajem četvrtine Rusi su uspjeli izjednačiti (51:51), a početkom zadnje i povesti (55:53).

• +7
Rusija - Grčka, četvrtfinale Eurobasketa 2017. Izvor: Reuters / Autor: OSMAN ORSAL

Zadnji period igre obilježili su pogreške i nevjerojatni promašaji, a Rusi su 44 sekunde prije kraja došli do 70:66 košem Kvostova. Bourousis je promašio grčki napad, a Hvostov se pretvorio u junaka utakmice jer je 18 sekundi prije isteka vremena pogodio bacanje za 71:66 i potom uhvatio loptu u napadu. Calathes je tricom vratio nadu Grcima (72:69), ali Fridzon je na 11 sekundi do kraja pogodio oba bacanja za pobjedu.

Šved je utakmicu završio s 26 poena, od čega 22 u drugom dijelu, a Mozgov je imao 15 poena i 10 skokova, dok je kod Grka najbolji bio Calathes (25), uz 19 poena Printezisa.

Rusi u polufinalu čekaju boljeg iz dvoboja Srbija - Italija.