spektakl u londonu

[FOTO] Pogodak Lukea Shawa za Engleze ostat će upisan u nogometnim knjigama, jer to je najbrži gol u finalima Eura

• S.Š. / Hina
  • Zadnja izmjena 11.07.2021 23:31
  • Objavljeno 11.07.2021 u 21:12

Italija i Engleska igraju finale europskog prvenstva pred maksimalnim dopuštenim brojem gledatelja, odnosno pred 60.000 navijača

Engleska nije mogla poželjeti bolji početak finalnog okršaja, jer već u drugoj minuti 25-godišnji branič Manchester Uniteda Luke Shaw zabio je pokraj Gigija Donnarumme za vodstvo domaćina.

Ne treba ni naglašavati da je ovo najbrži pogodak u finalima europskih prvenstava, a spada i u top 5 najbržih postignutih na svim dosadašnjim europskim prvenstvima.

Inače, to je braniču engleske reprezentacije i prvi gol u nacionalnom dresu.

Prijašnji najbrži pogodak u finalima europskih prvenstava bio je postignut u finalu 1964. u kojem je Španjolska na madridskom stadionu Santiago Bernabeu svladala SSSR s 2:1. Vodeći pogodak za Španjolsku postigao je Pereda u 7. minuti.

Shawov pogodak je četvrti najbrži u povijesti EURA, ali tek drugi najbrži na ovom EP-u, jer je danski reprezentativac Yussuf Poulsen protiv Belgije postigao gol za samo jednu minutu i 39 sekundi.

NAJBRŽIH PET GOLOVA NA EP-u:

• 1:07 min - Dmitri Kiričenko (Rusija – Grčka 2-1, EP 2004)
  • 1:39 min - Yussuf Poulsen (Danska – Belgija 1-2, EP 2020)
  • 1:40 min - Robert Lewandowski (Poljska – Portugal 3-5 11m, 1-1, EP 2016)
  • 1:56 min - Luke Shaw (Engleska - Italija, EP 2020.)
  • 2:00 min - Robbie Brady (Irska – Francuska 1-2, EP 2016)

Italija je do ove utakmice nanizala već 33 okršaja u kojima nije poražena (27 pobjeda, šest remija), a zadnji put kada su bili u rezultatskom minusu, bilo je u rujnu 2020. godine, kada su u Ligi nacija igrali protiv Bosne i Hercegovine, a Zmajeve je u vodstvo doveo Edin Džeko. Kasnije je Sensi zabio za konačnih 1:1.

• +86
EURO 2020, finale: Italija - Engleska Izvor: EPA / Autor: Laurence Griffiths / POOL