UVIJEK NIJEMCI

Pogledajte preokrete koji su obilježili nogometnu povijest

18.10.2012 u 17:28

Njemačka nogometna reprezentacija šokirala je svoje navijače u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo nakon što je propustila prednost od četiri gola i dopustila Švedskoj da do kraja utakmice izjednači na 4:4.

Šveđani su napravili Njemačkoj upravo ono po čemu su generacije 'elfa' upamćene u nogometnoj povijesti. Za vas donosimo pregled njemačkih preokreta koji su redom slijedili na najvažnijim utakmicama

1954. Zapadna Njemačka - Mađarska 3:2, finale Svjetskog prvenstva u Švicarskoj

Devet godina prije nego su oformili profesionalnu ligu, njemački su amateri savladali vjerojatno najdominantniju reprezentaciju u povijesti ove igre. Ranije, u grupnom dijelu, Mađari su pomeli Nijemce rezultatom 8:3, a kada su na samom početku utakmice poveli 2:0, vjerojatno su svi na stadionu u Bernu pomislili kako slijedi još jedna utakmica mađarske dominacije. Međutim, što ozljeda Puškaša, a što žilavost Nijemaca, okrenuli su utakmicu i tako su Nijemci osvojili svoju prvu svjetsku titulu golovima Maxa Morlocka i Helmuta Rahna

Njemačka 1954. godine

1970. Zapadna Njemačka - Engleska 3:2, četvrtfinale Svjetskog prvenstva 1970. u Meksiku

Revanš finala od prije četiri godine, koje je ostalo zapamćeno po dosad nerazjašnjenoj situaciji kod pogotka Geoffa Hursta. Englezi su vodili 2:0 dvadesetak minuta prije kraja, kada je stvar u svoje noge preuzeo Kaiser Franz i smanjio rezultat na 2:1. Do kraja susreta je udarcem glavom izjednačio Seeler, da bi Gerd Müller, najbolji strijelac prvenstva, odveo Nijemce do polufinala pogotkom iz blizine za 3:2. Ova se utakmica ujedno smatra početkom 'engleskog prokletstva' na Svjetskim prvenstvima.

Njemački preokret 1970. godine

1976. Zapadna Njemačka - Jugoslavija 4:2, polufinale Europskog prvenstva 1976. u Jugoslaviji

U Beogradu, pred 70.000 ljudi na tribinama, Njemačka se susrela s domaćinom, tada Jugoslavijom. Nakon što su Popivoda i Džajić doveli Jugoslaviju do vodstva 2:0, domaći je dominirao utakmicom i mogao ja lako postići još nekoliko golova, ali umjesto toga su Nijemci, prvo preko Flohea, a nakon toga preko Dietera Müllera, došli do izjednačenja. Upravo je Müller, koji je u igru ušao u 79. minuti, postigao tri pogotka u svome reprezentacijskom debiju i tako odveo Nijemce do finala.

Preokret 1976. godine

1982. Zapadna Njemačka - Francuska 3:3, pobjeda nakon jedanaestaraca u polufinalu Svjetskog prvenstva 1982. u Španjolskoj

Nakon izjednačene utakmice u regularnom dijelu, Francuzi su silovito otvorili produžetke. U prvih su deset minuta Tresor i Giresse postigli svaki po jedan pogodak i tako donijeli Francuzima veliku prednost. Nijemci su se brzo sabrali i vratili u utakmicu koja je ostala prije svega zapamćena po nekažnjenom divljačkom nasrtaju vratara Tonija Schumachera na Battistona, zbog kojeg je potonji završio u bolnici. Golovima Rummeniggea i Fishera Elf je izjednačio na 3:3, a tijekom izvođenja jedanaesteraca s dvije se obrane iskazao upravo Toni Schumacher i tako odveo Nijemce do finala.