NBA FINALE

Lakersima 15. titula, Bryant MVP finala

15.06.2009 u 09:04

Los Angeles Lakersi u nedjelju su osvojili svoj 15. naslov prvaka NBA lige, nakon što su u petoj utakmici finala svladali Orlando Magic 99:86 te tako stigli do četvrte pobjede u finalnoj seriji

Najkorisniji igrač finala Kobe Bryant u petoj utakmici na Floridi je sa 30 koševa najzaslužniji za četvrtu pobjedu Lakersa 99:86. Bryant, koji je imao šut 10:23 i pogodio svih osam slobodnih bacanja za 41 minutu na terenu, pridonio je da Lakersi nadmaše Magic 30:18 u drugoj četvrtini i krenu prema svojem 15. naslovu prvaka, ali prvom od 2002. godine.

Nakon što su u prvoj četvrtini zaostajali devet koševa, Lakersi su u drugoj četvrtini zabilježili seriju 16:0 i završili poluvrijeme s vodstvom 56:46.

Los Angeles je nastavio s pritiskom i u drugom poluvremenu, ne dopuštajući protivniku da ostvari dulju seriju koševa te zadržavajući vodstvo koje je u jednom trenutku iznosilo i 18 poena. U trećoj četvrtini utakmice Magic je upisao samo 15 koševa.

Trijumfu Lakersa, čiji navijači su naslov bučno proslavili na ulicama Los Angelesa, pridonijeli su i Lamar Odom sa 17 koševa, Trevor Ariza sa 15 i Pao Gasol sa 14. Rashard Lewis je zabio 18 koševa za Magic, a svi iz početne petorke zabilježili su dvoznamenkaste brojke.

Trener Lakersa Phil Jackson osvojio je svoju 10. trenersku NBA titulu i postao najuspješniji trener u povijesti američke profesionalne košarkaške lige, nadmašivši legendu Boston Celticsa Reda Auerbacha koji je u trenerskoj karijeri osvojio devet NBA naslova.