USPJEH KARIJERE

Kamel stigao do zlata na 1500 metara

19.08.2009 u 21:43

Na atletskom Svjetskom prvenstvu u Berlinu dijelile su se medalje u bacanju diska i u trci na 1500 metara u muškoj konkurenciji te na 100 metara s preponama i 800 metara u ženskoj konkurenciji

Atletičar Bahreina Yusuf Saad Kamel (26) osvojio je zlatnu medalju u utrci na 1500m sa rezultatom 3:35.93 minute, i to mu je najveći uspjeh u karijeri. Riječ je o bivšem kenijskom atletičaru Gregoryju Konchellahu, koji je nakon uzimanja bahreinskog državljanstva promijenio ime u Yusuf Saad Kamel. Srebro je pripalo Etiopljaninu Deresseu Mekonnenu, kojemu je to također najveći uspjeh u karijeri. Svjetski prvak iz Osake Amerikanac Bernard Lagat zauzeo je treće mjesto. Dvojica najvećih favorita za zlatnu medalju Kenijac Asbel Kiprop i Francuz Mehdi Baala ostali su bez odličja, Kiprop je bio četvrti, a Baala sedmi.

Nešto kasnije, jamajčanska atletičarka Brigitte Foster-Hylton (34) osvojila je zlatnu medalju u utrci na 100 metara s preponama sa rezultatom 12.51 sekundi. Tako sada u svojoj kolekciji sa svjetskih prvenstava ima medalje sva tri sjaja. Na SP 2003. bila je srebrna, a 2005. brončana. Srebro je pripalo Kanađanki Priscilla Lopes-Schliep, koja je prošle godine bila treća na OI u Pekingu. Jamajćanka Delloreen Ennis-London ponovila je uspjeh iz Osake osvojivši broncu.

Nijemac Robert Harting novi je svjetski prvak u bacanju diska. On je pobijedio s rezultatom 69.43 čime je nakon srebrne medalje iz Osake, te četvrtog mjesta iz Pekinga, došao do rezultata karijere. Harting je do zlatne medalje došao posljednjim hicem i to s novim osobnim rekordom. Drugo mjesto, baš kao i u Pekingu osvojio je Poljak Piotr Malachowski (69.15), dok je olimpijski pobjednik i branitelj naslova iz Osake, Estonac Gerd Kanter osvojio treće mjesto (66.88).

Južnoafrička atletičarka 18-godišnja Caster Semenya osvojila je zlatnu medalju u utrci na 800 metara sa najboljim rezultatom sezone na svijetu 1:55.45 minuta. Srebro je pripalo Kenijki Janeth Jepkosgei Busienei, koja je bila druga i prošle godine na OI u Pekingu. Najveći uspjeh u karijeri ostvarila Britanka Jennifer Meadows, koja se domogla bronce. No, već sada se mora reći da je pobjeda Caster Semenyaje pod 'velikim oblakom sumnje", jer u Međunarodnoj atletskoj federaciji nisu sigurni da je ona žena.