Karačić za tportal

Iskusni hrvatski stručnjak otvoreno od kojeg Vatrenog je više očekivao te koja naša zvijezda ga je razočarala: Bio je nedorečen!

Hrvatska nogometna reprezentacija u dvoboju 1. kola skupine F Svjetskog prvenstva remizirala je protiv Maroka rezultatom 0:0. Dakle nije ispunjen Dalićev plan o pobjedi u prvoj utakmici, ali na svu sreću, vremena za popravak ima. Slaže se s time poznati i priznati trener, 62-godišnji Branko Karačić, koji je tijekom igračke karijere stajao uz bok Šukeru, Asanoviću, Štimcu, braći Vujović, ali i čuvenom Meksikancu Hugu Sanchezu

Na svjetskim prvenstvima na kojima je Hrvatska stizala do odličja, 1998. godine u Francuskoj te 2018. u Rusiji, u prvim je kolima upisivala pobjede. U preostala tri doživljavala je poraze. No ovo je prvi put da je nakon uvodnih 90 minuta dvoboj okončan remijem (0:0).

Dakle nikakve se paralele ne mogu povlačiti, ali važno je da je Hrvatska još uvijek u igri za prolazak skupine. Slaže se s time i 62-godišnji Branko Karačić, nogometni trener koji je ispisao najveći uspjeh Šibenika uvevši ga u finale hrvatskog kupa, uveo je i Varaždin u prvu ligu, ali i bio prvak Bosne i Hercegovine sa Zrinjskim iz Mostara.

'Sigurno je da smo očekivali više, bez obzira na to što je ovo prva utakmica na turniru. Ipak je Hrvatska viceprvak svijeta, a ohrabrile su i posljednje utakmice u Ligi nacija. I zato sam očekivao da ćemo dobiti reprezentaciju koja kvalitetom ipak nije kao naša', počeo je svoju analizu Branko Karačić, koji je tijekom igračke karijere nosio dres Osijeka, Hajduka te nekolicine belgijskih i austrijskih klubova. U to je vrijeme imao prilike igrati s Davorom Šukerom, Mirkom Lulićem, braćom Vujović, Aljošom Asanovićem, Robertom Jarnijem, Alenom Bokšićem, Igorom Štimcem. Ali i s legendarnim Meksikancem Hugom Sanchezom, s kojim je nosio dres kluba iz Linza.

'Marokanci su me iznenadili jer su bili vrlo disciplinirani, nisu dali našim igračima slobodu niti priliku za kreaciju igre. Zato i mislim da moramo biti zadovoljniji tim bodom nego Marokanci, jer oni su igrali lepršavije, za razliku od naših koji kao da su bili pod ručnom kočnicom.'

Ovako je Karačić vidio igru po linijama.

'Zadnji red bio je najraspoloženiji. Iako sam očekivao puno više prodora Borne Sose. No možda je bio impresioniram Ziyechom, pa se nije usudio ići toliko naprijed. Ili je imao takav dogovor s izbornikom. Uz zadnju liniju, najraspoloženiji mi se čini Luka Modrić.'

Dakle vezni red ipak nije donio prevagu?

'Nije. Imam osjećaj da Marcelo Brozović još uvijek hvata ritam. Pohvalno je što je odradio svih 90 minuta, pa očekujem da će se on dizati iz utakmice u utakmicu. Mateo Kovačić kao da se izgubio, a nisam očekivao ni ovako blijedo izdanje Ivana Perišića. Istina, on je u defenzivi bio odličan, ali prema naprijed je bio nedorečen.'

Može li ovaj remi unijeti nemir u redove naših, jer ipak smo u prvom kolu očekivali pobjedu?

'Mislim da ih neće poremetiti, već da će se momčad dizati kako će turnir odmicati. Protiv Kanade, koja nam je mala nepoznanica, doći će kvaliteta do izražaja.'

• +45
SP Katar: Hrvatska - Maroko Izvor: Profimedia / Autor: Kieran McManus / Shutterstock Editorial / Profimedia

Treba li Dalić nešto mijenjati u sastavu?

'Prije svega treba vidjeti u kakvom su stanju igrači, imaju li snage, jesu li ozlijeđeni. Nekako sam siguran da se ovaj naš vezni red neće mijenjati, ipak je to naša najveća snaga. Neće trebati mijenjati ni zadnju liniju. Iako sam očekivao da će Šutalo krenuti od prve minute. Međutim Lovren je sada bio pravi, tako da nema potrebe za njegovim mijenjanjem.'

Dakle promjena bi eventualno moglo biti u napadu?

'Moguće je da će Bruno Petković dobiti priliku, jer protiv Kanade trebat će stisnuti i ići po pobjedu. Također, očekujem da će Pašalić krenuti od prve minute, tim prije ako je Vlašić ozlijeđen. Jer i njega sam očekivao na startu ove utakmice. No sve su pozicije dobro pokrivene, izbornik sigurno zna tko mu što može pružiti. Uz to, očekujem da će se momčad posve koncentrirati na pobjedu i vjerujem u pobjedu ove nedjelje', zaključio je Karačić.