nakon sedam godina

Hrvatski skijaš Filip Zubčić senzacionalni pobjednik veleslaloma u Japanu

22.02.2020 u 07:41

Hrvatski skijaš Filip Zubčić pobjednik je velelslalomske utrke vožene u japanskoj Niigata Yuzawa Naebi.

Sedam godina prošlo je od posljednje pobjede hrvatskog skijaša u veleslalomskoj utrci u Kranjskoj Gori. Naravno, tada je slavio Ivica Kostelić, koji je uživo svjedočio velikoj uspjehu Filipa Zubčića na stazi u japanskoj Niigata Yuzawa Naebi.

Uvjeti za skijanje bili su prilično loši, jer vrijeme je i u dalekom Japanu više proljetni nego zimski. No, Zubčić se nakon zaostataka od 1.58 sekundi u prvom laufu i 12. mjesta u drugom odlučio na potpuni rizik. I pogodio.

Jer koliko je Zubčić dobro vozio vidi se i iz podatka da je prvi Norvežanin Henrik Kristoffersen, vodeći iz prve vožnje, u cilj ušao sa zaostatkom od 1.14 sekundi. Dakle, hrvatski je skijaš u te dvije vože popravio vrijeme u odnosnu na Norvežanina za 2.72 sekunde.

• +7
Svjetski kup u skijanju, veleslalom u Japanu Izvor: EPA / Autor: KIMIMASA MAYAMA

Drugi je završio Marco Odermatt sa zaostatkom od 0.74 sekunde, a treći Amerikanac Tommy Ford (+1.07).

Zubčiću je ovo tek drugo postolje u karijeri. Do prvog je stigao u Adelbodenu 11. siječnja.

Zahvaljujući pobjedi u veleslalomu, Filip Zubčić se u poretku skijaša u veleslalomu popeo do trećeg mjesta kojeg dijeli s Francuzom Alexisom Pintauraultom i obojica imaju 288 bodova.

Prvi je Slovenac Žan Kranjec sa 344 bodova, a drugi Norvežanin Henrik Kristoffersen sa 334 boda. U ukupnom poretku Zubčić je na 17. mjestu sa 379 bodova, dok je prvi Norvežanin Aleksander Aamodt Kilde sa 1022 boda.