'kauboji' jači od 'samuraja'

Hrvatska se poigrala s nedoraslim Japancima i uvjerljivo stigla do druge pobjede na SP-u

13.01.2019 u 18:19

U 2. kolu Svjetskog rukometnog prvenstva Hrvatska je u Münchenu pobijedila Japan 35:27. Bila je to malo intenzivnija trening utakmica za izabranike Line Červara jer Japan jednostavno nije momčad koja bi mogla iznenaditi...

Hrvatska je već na samom otvaranju utakmice napravila veliku prednost od 7:1. Svima je i prije ovog susreta bilo jasno da je razlika u kvaliteti prevelika, no izbornik Lino Červar nije dozvolio opuštanje.

Već u početku dvoboja naši su rukometaši dali do znanja da su Japance shvatili ozbiljno te su u prvih deset minuta utakmice stvorili šest golova prednosti (7:1). Obrana je funkcionirala odlično, a pogreške japanskih rukometaša su izabranici Line Červara nepogrešivo kažnjavali. Zlatko Horvat je zabijao s krila i sa sedam metara, Manuel Štrlek realizirao kontranapade, Luka Stepančić i Jakov Vranković izvana, a Domagoj Duvnjak i preko cijelog terena, kad su Japanci pokušali igrali bez vratara.

Izabranici Islanđanina Dagura Sigurdssona iskoristili su malo opuštanje naših rukometaša u sljedećih pet minuta i sveli svoj zaostatak na tri gola (9:6). No, kriza Hrvatske je kratko trajala pa je već u 24. minuti naša reprezentacija došla do najveće prednosti u prvom poluvremenu (14:7). Do kraja prvog dijela Japan je uspio smanjiti zaostatak na pet pogodaka.

Deset minuta igre u drugom dijelu bilo je potrebno hrvatskoj reprezentaciji da prvi put na utakmici dođe do dvoznamenkaste prednosti (24:14), zahvaljujući seriji 6:0. Od tada pa do kraja utakmice prednost naših rukometaša se uglavnom kretala od devet do 11 golova, a završilo je na plus osam 35:27.

Važno je što je Lino Červar u ovom dvoboju uspio raspodijeliti minutažu na sve igrače, jer već u ponedjeljak, od 18 sati, našu reprezentaciju čeka vrlo važan dvoboj s Makedonijom, u kojoj pobjeda najvjerojatnije znači plasman i prva dva boda za drugi krug natjecanja.

• +8
SP u rukometu, Skupina B, 2. kolo, Hrvatska - Japan Izvor: Pixsell / Autor: Sven Hoppe/DPA/PIXSELL

Najbolji strijelac i igrač naše reprezentacije bio je Zlatko Horvat koji je postigao osam golova. Pet golova zabio je Luka Stepančić, a po četiri Igor Karačić, Manuel Štrlek i David Mandić. I golmani su bili na visini zadatka te odigrali važnu ulogu u uvjerljivoj pobjedi. U prvom poluvremenu je Marin Šego obranio devet udaraca, a u nastavku je Ivan Stevanović imao 12 obrana. Strijelce Japana sa šest golova predvodio je Tokuda.

Hrvatska je na ljestvici na drugom mjestu sa četiri boda, koliko ima i prvoplasirana Makedonija koja je u nedjelju sa 28:23 nadigrala Bahrein. Španjolci imaju dva boda uz utakmicu manje koju će odigrati protiv Islanda. Bez bodova su Island, Japan i Bahrein.

HRVATSKA - JAPAN 35:27 (18:13)

HRVATSKA: Šego, Stevanović; Duvnjak 3, Stepančić 5, Vida, Horvat 8 (1), Karačić 4, Blažević, Štrlek 4 (-), Musa 1, Cindrić, Mandić 4, Kozina, Vranković 2, Šipić 1, Bičanić 3

JAPAN: Kai, Kubo; Miyazaki, Kasahara 1, Baig, Narita 1, Tokuda 6 (3), Watanabe 3, Doi 3, Shida 2, Motoki 1, Tamakawa 1, Okamoto 1, Yoshino 3, Agaire 3, Kadoyama 1

Sedmerci: Hrvatska 6 (4), Japan 4 (3)

Isključenja: Hrvatska - 4 minute, Japan - 4 minute