Luda večer u NBA-u

Hrvat Bogdanović s dvije trice spasio totalni raspad Jazzera, a bek Raptorsa, kojeg na draftu nitko nije želio, ispisao povijest lige s 54 koša; to još nikome nije uspjelo!

03.02.2021 u 09:12

U košarkaškoj NBA ligi u srijedu je odigrano šest utakmica, a priča večeri svakako je bek Toronto Raptorsa Fred VanVleet koji je ostvario učinak karijere

Bek Toronta Fred VanVleet, u kojeg su mnogi sumnjali kada se 2016. godine prijavio na NBA draft, ubacio je rekordna 54 koša Orlandu.

Nakon što je diplomirao na sveučilištu Wichita State, koje je pohađao od 2012. do 2016. godine, VanVleet nije želio potražiti ugovor u Europi. Odlučio se nametnuti u NBA momčadi Toronto Raptors i pristao je igrati za 20 tisuća dolara za njihovu drugu momčad. No, napredak je bio ogroman, naporno je radio u ubrzo je dobio priliku u NBA ligi. Odveo je drugu momčad Toronta (Raptors 905) do titule prvaka 2017, a dvije godine kasnije bio je jedna od važnijih igrača u osvajanju NBA titule s Raptorsima.

U ljeto 2020. sav trud se isplatio jer je potpisao 4-godišnju ugovor vrijedan čak 85 milijuna dolara. Za igrača koji nije izabran na NBA draftu – bolje nije moglo.

U posljednjoj pobjedi Raptorsa nad Orlando Magicom 123:108, VanVleet je ubacio čak 54 koša (ubacio je 11 trica iz 14 pokušaja!) čime je ispisao povijest NBA lige jer je postao igrač s najviše koševa na jednoj utakmici od onih koji nisu izabrani na NBA draftu (preskočio je legendarnog Mosesa Malonea iz Houston Rocketsa koji je ubacio 53 koša, op.a.). Dodajmo kako je to ujedno i novi rekord Toronta koji je držao DeMar DeRozan s 52 koša.

Od ostalih utakmica svakako treba spomenuti pobjedu Utah Jazza koji su bili bolji od Detroit Pistonsa 117:105, a ključni čovjek na utakmici bio je hrvatski reprezentativac Bojan Bogdanović.

Ukratko, Jazzeri su vodili 27 koševa razlike u trećoj četvrtini, ali su pred kraj dvoboja Pistonsi stigli na samo četiri koša minusa. No, u samoj završnici Bogdanović je zabio dvije trice – od čega je jedna bila u zadnjoj minuti - te je time riješio pitanje pobjednika. Kod Jazzera Donovan Mitchell ubacio je 32 koša, a Bogdanović je dodao 18 koševa (šut iz igre 5-12, trice 4-8), a uz to je upisao tri skoka, tri asistencije i jednu osvojenu loptu.

Tako je Bogdanović u posljednje tri utakmice podsjetio na svoje najbolje dane i čini se da je teška ozljeda i operacija desnog zgloba na ruci stvar prošlosti. Naime, na posljednje tri utakmice na prosjeku je od 26,3 koša uz 56% za tri poena (više od pet trica po utakmici!).

Jerami Grant je predvodio Pistonse sa 27 koševa, a Mason Plumlee je dodao 17 i 14 skokova.

Sjajnu utakmicu odigrali su Brooklyn Netsi i LA Clippersi. U pobjedi Netsa 124:120 najbolji je bio bek Kyrie Irving s 39 koševa, Kevin Durant dodao je 28 koševa, a James Harden je upisao novi triple-double učinak (23 koša, 14 asista i 11 skokova). Kod Clippersa Kawhi Leonard je ubacio 33 koša. Hrvatski centar Ivica Zubac je u 16 minuta na terenu zabio dva koša (šut iz igre 1-2) i upisao tri skoka.

Dodajmo kako je ovo Hardenu bio četvrti triple-double u devet utakmica od dolaska u Netse, a ukupno mu je to jubilarni 50. triple-double u karijeri i svega sedam igrača u povijesti ih ima više, a to su Oscar Robertson (181), Russell Westbrook (151), Magic Johnson (138), Jason Kidd (107), LeBron James (95), Wilt Chamberlain (78) i Larry Bird (59).

Portland Trail Blazers su sa 132 - 121 bili bolji od domaćih Washington Wizardsa, a Damian Lillard je za pobjedu svoje momčadi ubacio 32 koša dodavši tome osam asistencija. Gary Trent Jr. je zabio sedam trica uz ukupni učinak od 26 koševa. Kod Washingtona je Bradley Beal bio najbolji sa 37 koševa od čega je šest trica.

Indiana Pacers su u Indianapolisu sa 134 - 116 svladali Memphis Grizzliese, a Boston Celtics u San Franciscu sa 111 - 107.

NBA REZULTATI

• Orlando Magic - Toronto Raptors 108-123
  • Brooklyn Nets - Los Angeles Clippers 124-120 (Ivica Zubac je odigrao 16 minuta za LA Clipperse, zabio je dva koša i upisao tri skoka)
  • Indiana Pacers - Memphis Grizzlies 134-116
  • Washington Wizards - Portland Trail Blazers 121-132
  • Utah Jazz - Detroit Pistons 117-105 (Bojan Bogdanović je odigrao 32 minute za Utah, zabio je 18 koševa i upisao tri skoka i tri asistencije)
  • Golden State Warriors - Boston Celtics 107-111