DOMINACIJA PROTIV FINSKE

[FOTO] Hrvatska nikada nije propustila Svjetsko prvenstvo, a neće ni sada. Kauboji suvereno 'dojahali' do 15. nastupa...

16.04.2022 u 19:59

Hrvatski rukometaši opravdali su ulogu favorita i s dvije uvjerljive pobjede protiv Finske izborili su plasman na Svjetsko prvenstvo koje će se od 11. do 29. siječnja 2023. održati u Švedskoj i Poljskoj

Bila je to utakmica u kojoj pitanje pobjednika niti jednog trenutka nije bilo upitno, svi su dobili priliku pa se čak 13 hrvatskih igrača upisalo među strijelce.

Hrvatska je već na poluvremenu imala osam golova razlike (18-10), a u nastavku je samo povećala prednost fo konačnih 36-22.

"Kauboje" su do uvjerljivog slavlja predvodili Marino Marić sa sedam, Filip Glavaš sa šest, te Marin Jelinić sa četiri gola. Matej Mandić je sakupio devet, a Marin Šego pet obrana. Kod Finaca najefikasniji su bili Roni Syrjala s pet i Benjamin Helander sa četiri gola.

Hrvatska još nikada nije propustila nastup na svjetskom prvenstvu od kada se prvi put pojavila. A bilo je to prije 22 godine na Islandu 1995. godine. I odmah u debiju osvojena je srebrna medalja.

Nakon toga stigle su još četiri odličja - jedno zlato (Portugal 2003), dva srebra (Tunis 2005, Hrvatska 2009) te bronca (Španjolska 2013).

• +10
Rukomet, kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo: Hrvatska - Finska, 16.4.2022. Izvor: Cropix / Autor: Zeljko Hajdinjak / CROPIX

Švedska i Poljska bit će 15. nastup, a kako je Hrvatska zajedno s Danskom i Norveškom domaćin Svjetskog prvenstva 2025. godine, i ima osiguran nastup bez kvalifikacija, to znači da će se naš niz protegnuti na 16 nastupa.

Na SP-u koje je na rasporedu od 11. do 29. siječnja 2023. nastupit će 32 reprezentacije, a plasman su već ranije odigurali domaćini Poljska i Švedska, svjetski prvaci Danci, te Francuska, Španjolska, Norveška, Belgija, Bahrein, Katar, Iran, Saudijska Arabija, Argentina, Urugvaj, Brazil, Čile i Južna Koreja.